We wcześniejszych moich wpisach poruszałem temat faktury vat-marża w leasingu i opcji, jakie są do dyspozycji przy takim właśnie dokumencie zakupowym. Sytuacja na rynku leasingowym się jednak zmieniła. Pojawił się nowy proces leasingu operacyjnego z fakturą vat-marża. Warto, więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu nieco bliżej i zobaczyć, jaki jest mechanizm jego działania. Zainteresowany? Zapraszam do lektury.

Faktura vat-marża w leasingu operacyjnym – dotychczas

Leasing operacyjny w świetle obowiązujących przepisów traktowany jest, jako usługa. W związku z tym leasingodawca będzie zmuszony do doliczenia podatku VAT do każdej raty leasingowej w wysokości 23%. Sprzedający auto wystawiając fakturę vat-marża, rzecz jasna, nie uwzględnił tego elementu, ale zrobi to finansujący. Na dzień dobry, więc cena Twojego auta w leasingu na podstawie faktury vat-marża wzrośnie o 23%.

Kupując auto za 70 000 zł (vat-marża) do leasingu zostanie przyjęta wartość 86 100 zł brutto.

Co prawda, jeśli nabyte auto będzie wykorzystywane zarówno do celów firmowych jak i prywatnych (najczęstszy przypadek) będziesz miał szansę odliczenia 50% VAT. Redukuje to “górkę” wynikającą z VAT do połowy, czyli, do 11,5%, ale miej na uwadze, że zapłacisz jeszcze VAT od naliczonych odsetek. Podsumowując dotychczas był to średnio opłacalny interes, aczkolwiek wykonalny – to też trzeba podkreślić.

Nabywając w ten sposób auto będziesz mógł skorzystać z wszelkich dobrotliwości podatkowych, które oferuje leasing operacyjny. W skrócie: każda rata stanowić będzie dla Ciebie koszt uzyskania przychodu (łącznie z opłatą wstępną i wykupem), będziesz mógł również odliczać podatek VAT, ale amortyzować przedmiot będzie finansujący.

Nowy proces leasingu operacyjnego z fakturą vat-marża

Na naszym rodzimym rynku leasingowym pojawiają się od czasu do czasu ciekawe nowości. Przykładami takich rozwiązań mogą być takie produkty jak: leasing z gwarancją zwrotu, leasing z tarczą, elastyczny leasing z możliwością dowolnego kształtowania raty czy produkt zawierający wakacje leasingowe. Finansujący zauważyli, że większość aut używanych sprzedawana jest na podstawie właśnie faktury-vat marża i postanowili zagospodarować tą część rynku.

Na czym polega nowy proces leasingu operacyjnego z fakturą vat-marża? Mechanizm wbrew pozorom nie jest zbytnio skomplikowany. Nowa procedura bazuje na tym, że finansujący nie doliczy całego VAT w wysokości 23% do wszystkich opłat leasingowych. Kluczem jest wyrażenie “nie do wszystkich”. Do części chcąc nie chcąc będzie musiał żeby zachować formę leasingu operacyjnego. 

Przechodząc do szczegółów: VAT w wysokości 23% zostanie naliczony do opłaty wstępnej oraz do rat leasingowych, ale opłata wykupowa nie zostanie powiększona o podatek, podobnie jak cena samego pojazdu. Pozostanie, więc w wartości netto i to właśnie na tej zasadzie opiera się nowe podejście do leasingu operacyjnego z fakturą vat-marża.

Korzyści podatkowe przy nowym procesie leasingu z fakturą vat-marża

Skoro jest to nieco zmodyfikowany leasing operacyjny to korzyści podatkowe będą tu takie same jak w przypadku standardowej umowy. Cała rata stanowić będzie kosztu uzyskania przychodu – łącznie z opłatą wstępną oraz wykupem. Analogicznie również będziesz mógł odliczyć podatek VAT – w całości lub w 50% procentach. To już zależeć będzie od sposobu użytkowania auta (wyłącznie do celów firmowych lub w trybie mieszanym).

Przykładowa symulacja przy nowym procesie leasingu z fakturą vat-marża

Powiedzmy, że jesteśmy zainteresowani zakupem auta używanego 2 letniego (rok produkcji 2021) o wartości 100 000 zł. Sprzedawca wystawia nam fakturę vat-maża. Przyjmujemy następujące parametry finansowania: – opłata wstępna 10%, okres 59 mcy, wykup 25% (w przypadku tego produktu możemy zastosować wysokie wartości wykupowe).

Nowy proces leasingu operacyjnego z fakturą vat marża symulacja - leasing bez tajemnic

Produkt oparty jest o zmienne oprocentowanie z WIBOR 3M wynoszącym na dzień kalkulacji 6,94%.

Dwiema charakterystycznymi cechami są:

 1. Brak VAT do wartości pojazdu – 100 000 zł to jest dokładnie 100 000 zł przyjęta do symulacji
 2. Również brak VAT do wykupu – 25% od 100 000 zł to równo 25 000 zł

Pozostałe elementy, czyli opłata wstępna oraz raty leasingowe powiększone są o podatek VAT w wysokości 23%.

Nowy proces leasingu operacyjnego z fakturą vat-marża – dodatkowe korzyści

Oprócz nowego podejścia do faktury vat-marża finansujący zadbał również o to, żeby jeszcze bardziej wyróżnić się od konkurencji. Dlatego właśnie możesz skorzystać jeszcze dodatkowo skorzystać z:

 • Niskiej raty dzięki zastosowaniu wysokiej wartości wykupowej – odpowiednio 2 lata – 50%, 3 lata – 40%, 4 lata – 30% i 5 lat – 25%  
 • Gwarancji zwrotu auta w dowolnym momencie trwania umowy leasingowej
 • Możliwości zastosowania wieloletniego ubezpieczenia komunikacyjnego
 • Skorzystania z ubezpieczenia GAP na cały okres finansowania
 • Zwiększone bezpieczeństwo auta dzięki usłudze GPS

Jakie auta można sfinansować leasingiem operacyjnym z fakturą vat-marża? 

Nowy proces leasingu operacyjnego z fakturą vat-marża można zastosować do maksymalnie 5 letnich aut używanych zarówno osobowych jak również dostawczych o DMC nieprzekraczających 3,5t. Innymi słowy możesz wybrać auto wyprodukowane w 2018 roku lub świeższe i sfinansować je leasingiem od 2 do 5 lat.

Czy nowy leasing operacyjny z fakturą vat-marża wyprze alternatywne opcje?

Nie jestem przekonany czy klienci tak łatwo rezygnują z alternatyw w postaci pożyczki leasingowej czy typowego kredytu samochodowego. Głównie, dlatego, że wcześniej wymienione produkty mają swoje silne strony, których nowy produkt nie jest w stanie przykryć. Mam tu na myśli:

 • możliwość sfinansowania nieco starszych pojazdów
 • własność przedmiotu finansowania
 • swoboda w jego użytkowaniu
 • możliwość wcześniejszej spłaty
 • pełna gama ubezpieczeń komunikacyjnych do wyboru

Co prawda korzyści podatkowe będą nieco inne, ale pomimo tego uważam, że klienci nadal sięgać będą po te dwa produkty. Uważam, że nowy produkt leasingu z vat-mażą również znajdzie swoje grono wyznawców, bo jakby nie było jest to produkt warty zainteresowania.

Podsumowanie

Jeśli wpadniesz na pomysł nabycia auta używanego z fakturą vat-marżą to warto wziąć pod uwagę nowy leasing operacyjny z fakturą vat-maża. Ma on niewątpliwie swoje atuty w postaci braku doliczenia podatku vat do ceny pojazdu jak również do wykupu oraz możliwość zastosowania wszystkich korzyści płynących z leasingu operacyjnego. Dodatkowo możesz jeszcze skorzystać z gwarancji zwrotu pojazdu w dowolnym momencie trwania umowy oraz innych korzyści przy okazji zawierania umowy leasingowej. Sam jednak musisz ocenić czy w ogólnym rozrachunku takie finansowanie będzie dla Ciebie lepsze aniżeli pożyczka leasingowa czy kredyt samochodowy.