Jeśli kiedykolwiek kupowałeś auto używane zapewne wiesz, że większość podmiotów handlujących tego typu pojazdami, jako dokument sprzedażowy wystawiają głównie faktury vat-marża. Zdecydowanie trudniej trafić, na używkę sprzedawaną na pełną fakturę VAT 23%. Jeśli zastanawiasz się jak wygląda faktura vat-marża w leasingu i w jaki sposób podejść do finansowania auta sprzedawanego w ten sposób ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie. Zapnij, więc pasy. Zaczynamy!

Co to jest faktura vat-marża?

Faktura vat-marża jest specyficznym dokumentem księgowym ze względu na procedurę naliczenia podatku. Definicja ta brzmi może nieco skomplikowanie, ale w rzeczywistości wcale taka nie jest. Owa odmienność w sposobie naliczenia podatku od towarów i usług polega na tym, że wcześniej wspomniany podatek naliczany jest od marży, a nie całej wartości sprzedaży. Dokument swoim wyglądem jest zbliżony do typowej faktury VAT 23%. Na fakturze vat-marża nie ma wyszczególnionej stawki VAT i kwoty tego podatku, a cena przedmiotu określona jest zawsze w kwocie brutto. W związku z tym przedsiębiorca nie będzie miał prawa do odliczenia VAT z faktury zakupu. Poza kwestią odliczenia VAT-u faktura vat-marża rządzi się takimi samymi prawami jak pełna faktura VAT 23%.

Przykładowy wygląd faktury vat-marża przy sprzedaży auta używanego:

Dlaczego sprzedawcy aut używanych stosują głównie fakturę vat-marża?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – ze względów podatkowo-księgowych. Sprzedawcy aut używanych pozyskują towar z różnych źródeł. Większość aut używanych sprzedawanych w Polsce pochodzi z importu. Sprowadzenie auta z zagranicy stanowi główny powód stosowania tego typu dokumentu sprzedażowego.

Drugi powód, również mający charakter podatkowy, są auta odkupione od osób fizycznych lub wstawione przez nie w komis. Osoba prywatna sprzedająca pojazd nie jest w stanie wystawić faktury, więc transakcje te odbywają się na zasadzie umów kupna-sprzedaży, które również nie zawierają podatku VAT.

Reasumując korzyść księgowo-podatkowa sprzedającego pojazd na podstawie faktury vat-marża polega na tym, że podstawą opodatkowania jest w tym przypadku tylko i wyłącznie marża sprzedającego, czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną nabycia auta. Innymi słowy, jeśli sprzedawca uzyskał na aucie marżę w wysokości 3000 zł to tylko od tej kwoty zapłaci podatek. 

Umowy z fakturą vat-marża stosowane są zazwyczaj przez komisy samochodowe, ale także przez autoryzowanych dealerów posiadających działy sprzedaży aut używanych. Może być to dla Ciebie zaskoczeniem jednak autoryzowani dealerzy również pozyskują swoje auta z zagranicy.  

 

Na fakturę vat-marża łatwiej znaleźć auto używane

Ilość pojazdów używanych sprzedawanych na podstawę faktury vat-marża jest zdecydowanie większy niż tych oferowanych na pełnej fakturze VAT. Na chwilę powstawania tego artykułu największy portal motoryzacyjny w Polsce Otomoto oferował w segmencie aut używanych:

  • Niemal 60 000 ogłoszeń (dokładnie 59 635) sprzedaży na podstawie faktury vat-marża
  • Niespełna 37 000 ogłoszeń (dokładnie 36 852) sprzedaży na podstawie pełnej faktury VAT 23%

Ogłoszenia aut używanych – faktura vat-marża. Źródło: https://www.otomoto.pl/ 23.11.2022 

 

Ogłoszenia aut używanych – pełna faktura VAT 23%. Źródło: https://www.otomoto.pl/ 23.11.2022 

 

Podsumowując w segmencie vat-marża masz prawie dwukrotnie większy wybór niż w przypadku pełnych faktur vat. Co więcej jest to trend utrzymujący się od kilku ładnych lat i nic nie wskazuje żeby w najbliższym czasie miał się zmienić.

Faktura vat-marża w leasingu

Zastanówmy się, więc jak ugryźć leasing przy fakturze vat-marża. W takiej sytuacji możesz skorzystać tak naprawdę z dwóch opcji leasingowych – zarówno z leasingu operacyjnego jak i finansowego. Niestety tylko jedna z tych opcji będzie dla Ciebie opłacalna. Już tłumaczę, dlaczego.

Pozwól, że nie będę się rozpisywać szczegółowo nad zaletami i wadami leasingu operacyjnego oraz finansowego. Jakiś czas temu popełniłem artykuł szczegółowo opisujący ten wątek. Jeśli jeszcze go nie przeczytałeś to zapraszam do lektury. Znajdziesz go tutaj.

Faktura vat-marża w leasingu operacyjnym

Leasing operacyjny w świetle obowiązujących przepisów traktowany jest, jako usługa. W związku z tym leasingodawca będzie zmuszony do doliczenia podatku VAT do każdej raty leasingowej w wysokości 23%. Sprzedający auto wystawiając fakturę vat-marża, rzecz jasna, nie uwzględnił tego elementu, ale zrobi to finansujący. Na dzień dobry, więc cena Twojego auta w leasingu na podstawie faktury vat-marża wzrośnie o 23%. 

Kupując auto za 70 000 zł (vat-marża) do leasingu zostanie przyjęta wartość 86 100 zł brutto.

Co prawda, jeśli nabyte auto będzie wykorzystywane zarówno do celów firmowych jak i prywatnych (najczęstszy przypadek) będziesz miał szansę odliczenia 50% VAT. Redukuje to “górkę” wynikającą z VAT do połowy, czyli, do 11,5%, ale miej na uwadze, że zapłacisz jeszcze VAT od naliczonych odsetek. Podsumowując – średnio opłacalny interes, aczkolwiek wykonalny – to też trzeba podkreślić.

Nabywając w ten sposób auto będziesz mógł skorzystać z wszelkich dobrotliwości podatkowych, które oferuje leasing operacyjny. W skrócie: każda rata stanowić będzie dla Ciebie koszt uzyskania przychodu (łącznie z opłatą wstępną i wykupem), będziesz mógł również odliczać podatek VAT, ale amortyzować przedmiot będzie finansujący.

Faktura vat-marża w leasingu finansowym

Drugim rozwiązaniem przy fakturze vat-marża jest leasing finansowy. Bez wątpliwości będzie to opcja dla Ciebie zdecydowanie bardziej korzystna. W tym wariancie podatek VAT naliczony zostanie tylko do części odsetkowej. Oczywiście finansujący wystawi na ten element stosowną fakturę. Przy okazji przypominam, że część finansujących może mieć o ofercie tylko i wyłącznie opcję jednorazowej płatności VAT. Miej to na uwadze, jeśli rozważasz zakup auta używanego na podstawie faktury vat-marża.

Jako klient będziesz mógł w leasingu finansowym zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu tylko część odsetkową rat, ale będziesz mógł amortyzować przedmiot. Warto zwrócić uwagę, że od 2019 roku obowiązuje limit amortyzacji wynoszący 150 000 zł. Jeśli kupujesz auto droższe to niestety będziesz mógł je amortyzować tylko do wcześniej wymienionego limitu.

Alternatywne rozwiązania dla vat-marży

Nie samym leasingiem przedsiębiorca stoi. Pamiętaj, że przy zakupie auta używanego z fakturą vat-marża możesz skorzystać z alternatywnych rozwiązań finansowych, które będą porównywalnie opłacalne względem leasingu. Mam tu na myśli:

W obu przypadkach podobnie jak w leasingu finansowym, jako koszt uzyskania przychodu będziesz mógł zaliczyć część odsetkową każdej raty oraz dodatkowo będziesz mógł amortyzować przedmiot z Twojej strony.

Zakupione w ten sposób auto będzie Twoją własnością. Będziesz mógł się pochwalić odpowiednim wpisem w dowodzie rejestracyjnym (przy większych kwotach finansujący może wymagać współwłasności). A skoro będziesz właścicielem pojazdu swobodniej będziesz mógł nim dysponować. Bez jakiegokolwiek problemu wcześniej również spłacisz oba zobowiązania, a samo rozliczenie zamknięcia umowy będzie bardzo przejrzyste – spłacasz sam kapitał, odsetki zostaną anulowane. Nie zapominaj jednak o prowizji za wcześniejszą spłatę. Jak zwykle zachęcam do lektury Ogólnych Warunków Umowy

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w moich wpisach dotyczących kredytu samochodowego i pożyczki leasingowej. Zapraszam.

Leasing z fakturą vat-marża w praktyce

Zakup samochodu używanego na podstawie faktury VAT-Marża to temat, który wydaje się skomplikowany, ale z moją pomocą, możemy odkryć jego wszystkie tajniki. Jeśli czujesz, że chcesz zgłębić ten temat i zrozumieć, jak wygląda praktyczna strona tego rodzaju finansowania, serdecznie zapraszam do lektury artykułu Leasing z fakturą vat-marża w praktyce.

We wpisie pokazuję, jak wyglądać będą symulacje finansowania opartego na fakturze VAT-Marża, jakie są plusy i minusy każdego z nich oraz jak optymalnie dostosować je do swoich potrzeb. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym przedsiębiorcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z finansowaniem, ten artykuł z pewnością dostarczy Ci praktycznych wskazówek i pomoże zrozumieć, jak maksymalnie wykorzystać potencjał tego typu rozwiązania.

Podsumowanie

Faktura vat-marża w leasingu zasadniczo nie robi większego problemu. Zawsze możesz, bowiem skorzystać zarówno z leasingi operacyjnego jak i finansowego. Niestety w większości wypadków nie opłaca się skorzystać z leasingu operacyjnego. Pozostaje, więc nam do wyboru leasing finansowy, pożyczka leasingowa lub typowy kredyt samochodowy. Pamiętajmy jednak, że leasing nie pogarsza Twojej zdolności kredytowej, (co stanie się w przypadku pozostałych form finansowania) i jest zdecydowanie łatwiejszy do uzyskania. Ciekaw jestem, jaką formę finansowania Ty wybierzesz przy fakturze vat-marża? Podziel się swoją opinią w komentarzu artykułem.