Woody Allen mawiał: “Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach na przyszłość”. A to, że nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli możemy wręcz uznać za pewnik. W przypadku prowadzenia firmy też jesteśmy zdani na rożne koleje losu. Raz nam się wiedzie, innym razem (nawet niekoniecznie z naszej winy) jest zupełnie odwrotnie. Jeżeli nie mamy odpowiedniej poduszki finansowej możemy popaść w kłopoty. Nie terminowe spłacanie zobowiązań wobec banków czy firm leasingowych może skutkować negatywnymi wpisami w różnorakich bazach. A to z kolei może okazać się przeszkodą w uzyskaniu kolejnego finansowania. Dziś na tapetę wezmę leasing bez BIK i KRD, czyli leasing bez weryfikacji w bazach. Zainteresowany? Zapraszam do lektury.

Weryfikacja klientów

Firmy leasingowe weryfikują swoich klientów na różnorakie sposoby. Większość z nich weryfikuje takie bazy jak: BIK (Biuro Informacji Kredytowej), BIG (Biuro Informacji gospodarczej), ERIF (Europejski Rejestr Informacji Finansowej) czy KRD (Krajowy Rejestr Długów). Szczegółowo wątek ten opisałem we wcześniejszym moim artykule, do którego przeczytania Cię zapraszam: Jak leasingodawcy weryfikują klientów.

Negatywna weryfikacja w bazach może stanowić znaczne utrudnienie w uzyskaniu kolejnego finansowania, gdyż niesie za sobą zdecydowanie wyższe ryzyko. Bo czy Ty osobiście chętnie pożyczyłbyś pieniądze znajomemu, który ślizgał się ze zwrotem pożyczki, zwrócił ją tylko częściowo albo wcale? Odpowiedź jest wręcz oczywista.

Leasing bez weryfikacji w bazach

Na naszym rodzimym rynku funkcjonują firmy, które są w stanie udzielić finansowania podmiotom lub osobom mającym negatywną historię we wcześniej wymienionych bazach. Wedle mojej wiedzy jest ich, co najmniej kilka. Finansujący akceptują wysokie ryzyko transakcyjne rekompensując to sobie kosztem samego finansowania i dodatkowymi zabezpieczeniami (o tym nieco później). Innymi słowy wszystko jest możliwe za określoną cenę.

Cena leasingu bez BIK i KRD

Jeśli spodziewasz się ofert na trudny leasing rzędu 105% czy 109% procent to niestety Cię rozczaruję. Cena finansowania jest zdecydowanie wyższa od standardów rynkowych. W zależności od przedmiotu finansowania oferty kształtować się będą w okolicach 120% w górę (w zależności od założonych parametrów, czyli wartości opłaty wstępnej i okresu finansowania).

Dla lepszego zobrazowania poniżej zestawienie typowego leasingu z leasingiem bez weryfikacji w bazach. Auto fabrycznie nowe, cena netto 100 000 zł, opłata wstępna 10%, okres 60 miesięcy, wykup 1%. Zaznaczam jednak, że oferta leasingu bez BIK jest uzależniona od indywidualnej sytuacji klienta. Im jest ona słabsza tym oferta rzecz jasna będzie droższa.

typowy leasing leasing bez BIK i KRD
wysokość raty 1 646,33 zł netto 1 913,29 zł netto
suma opłat 109,78% 125,8%
dodatkowe zabezpieczenia brak

weksel

ubezpieczenie z ramienia finansującego

depozyt 2 kompletu kluczy / przewłaszczenie innego pojazdu / zabezpieczenie na hipotece / bezwzględne poddanie się egzekucji

Cena ceną, a co z dodatkowymi kosztami związanymi z umową?

Suma opłat leasingowych to nie jedyny wyznacznik tego czy oferta należy do tanich czy też nie. Warto (i tyczy się to nie tylko leasingu bez BIK) zapoznać się z dodatkowymi kosztami do umowy leasingu. Ich może być sporo – to raz. A dwa – koszty dodatkowe z reguły będą wyższe niż przy normalnym leasingu. Dodatkowo firma leasingowa może nam narzucić obowiązek ubezpieczenia przedmiotu tylko i wyłącznie z ich ramienia. Zanim, więc podpiszesz umowę przeczytaj uważnie Ogólne Warunki Umowy i koniecznie zapoznaj się z Tabelą Opłat i Prowizji.

Wysokość opłaty wstępnej przy leasingu bez BIK i KRD

Jak nietrudno się domyślić w tym elemencie finansujący również będą chcieli się w miarę możliwości zabezpieczyć. Leasing bez opłaty wstępnej lub z symboliczną wartością 1% zdecydowanie odpada. W zależności od tego czy przedmiot jest nowy czy używany i w zależności, jaki jest to przedmiot finansujący będzie wymagać z reguły 10% opłaty wstępnej lub więcej. Trzeba mieć to na uwadze przystępując do takiego właśnie finansowania.

Co można sfinansować leasingiem bez BIK i KRD?

Oferta „trudnego leasingu” nie będzie znacząco odbiegać od standardowego rozwiązania. Leasingiem tym możemy sfinansować, bowiem nowe i używane:

 • samochody osobowe
 • samochody dostawcze do 3,5t
 • samochody ciężarowe powyżej 3,5t
 • autobusy
 • sprzęty rolnicze, drogowe, leśne
 • inne maszyny i urządzenia w tym również linie produkcyjne i myjnie samochodowe
 • łodzie, jachty, sprzęt pływający

Jeśli chodzi o maksymalny wiek przedmiotów to ten ustalany jest na podstawie indywidualnych wytycznych danego finansującego. Co ciekawe możemy znaleźć tu rozwiązania, które mogą się okazać niedostępne w typowym leasingu np. pojazdy specjalistyczne wyprodukowane w 1998 roku.  

Dostępne okresy finansowania

Te podobnie jak inne parametry finansowania ustalane są przez wewnętrzną politykę każdej z firm. W dużym uproszczeniu dostępnym okresem finansowania będzie 5 lat, a w niektórych przypadkach możemy spotkać się z okresem 72 miesięcy, czyli 6 letnim (auta osobowe fabrycznie nowe).

Dodatkowe zabezpieczenia

W leasingu bez BIK i KRD bardzo często możemy spotkać się z dodatkowymi zabezpieczeniami do umowy leasingu. Z reguły niezbędne jest podpisanie weksla wraz z deklaracją wekslową. W zależności od sytuacji klienta niekiedy wymagane mogą być również:

 • dodatkowe zabezpieczenie się na innym przedmiocie (przewłaszczenie częściowe innego przedmiotu będącego własnością klienta)
 • zabezpieczenie się na nieruchomości będącego własnością klienta
 • depozyt 2 kompletu kluczyków
 • podpisanie notarialnego dobrowolnego poddania się egzekucji tzw. artykuł 777 (bez konieczności prowadzenia sporu sądowego) 

Leasing zwrotny w leasingu bez BIK i KRD

Oprócz standardowego finansowania na zakup przedmiotów z reguły można jeszcze skorzystać z leasingu zwrotnego. Dzięki niemu klient otrzymuje zastrzyk gotówki nie pozbywając się przedmiotu. W przypadku takiego rozwiązania leasingodawca zdaje sobie sprawę, z charakteru transakcji i nie będzie robił z tego tytułu przeszkód oczywiście rekompensując sobie to ceną finansowania.

Czy leasing bez BIK jest dobrym rozwiązaniem?

Jeśli podejdziemy do tego pytania zdroworozsądkowo to możemy dojść do wniosku, że pakowanie się w kolejne zobowiązanie to nie najlepszy pomysł. Ty bardziej, że mamy już problemy z różnego rodzaju bazami. Niby tak, ale warto spojrzeć na to z innej perspektywy. A mianowicie nie zawsze wpis w bazach będzie wynikiem naszych zaniedbań, a sytuacji, w której przyszło się nam znaleźć. Być może są to sprawy sporne, których wyjaśnianie trwa, a wpis w bazach istnieje. W takiej sytuacji zaciągnięcie zobowiązania ma sens. W innym przypadku zdecydowanie odradzam, bo tego typu finansowanie może się okazać przysłowiowym gwoździem do trumny…

Zanim zaciągniesz leasing bez BIK

Warto przed zawarciem „trudnego leasingu” dokładnie zbadać nasze położenie i dokładnie zweryfikować, z jakimi bazami mamy problem. Ważne jest to z dwóch przyczyn:

 1. Być może uda się nam znaleźć firmę leasingową z kategorii tych standardowych, które nie weryfikują wszystkich baz np. nie weryfikują BIK tylko BIG. Sam oczywiście nie musisz szukać rozwiązania wystarczy, że zwrócisz się do dobrego brokera leasingowego.
 2. Jeśli nawet nie uda się nam znaleźć alternatywy to będziemy mieli świetny materiał dla finansującego. Tu też uczulam, żeby grać z przyszłym finansującym w otwarte karty. Ukrywanie czegokolwiek nie będzie dobrze odbierane.

Podsumowanie

Każdy produkt ma swoich odbiorców. Leasing bez BIK i KRD również. Finansowanie to może być jedyną możliwą opcją dla klientów z negatywną historią w BIK czy wpisami w innych bazach. Przed jego zawarciem sugeruję daleko idącą analizę sytuacji. Jeśli wpisy były wynikiem jednostkowego wydarzenia – śmiało można sięgać po tego typu rozwiązanie. Jeżeli z kolei opóźnienia są cykliczne to sugeruję jednak wstrzymać się z zaciąganiem kolejnych zobowiązań. Jakby nie było zainteresowanie ze strony klientów leasingiem bez weryfikacji w bazach cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów.