Pomimo tego, że liczba kradzionych pojazdów z roku na rok sukcesywnie spada to jednak złodzieje samochodów nie próżnują. Auta nadal znikają spod domu, z ulicy, parkingów i garaży. Utrata pojazdu to każdorazowo niewątpliwy cios dla właściciela, ale pamiętajmy, że można się przed tego typu nieszczęśliwymi sytuacjami odpowiednio zabezpieczyć. W tym wpisie chciałbym jednak rzucić nieco inny cień na tą sprawę. Czy przed zakupem pojazdu zastanawiałeś się, jakie auta w Polsce kradną najczęściej? Przeczytaj, jakie auta najczęściej znikały w ubiegłym i bieżącym roku oraz  jakie wnioski można z tego wyciągnąć.   

Aut z roku na rok ginie mniej

W latach dziewięćdziesiątych można powiedzieć, że kradzież aut była na porządku dziennym. Wystarczy spojrzeć na oficjalne statystyki publikowane przez Policję. Wynika z nich, że liczba kradzionych pojazdów sukcesywnie maleje, pomimo tego, że aut przybywa. Z jednej strony na fakt ten wpływają nowe technologie służące do zabezpieczenia pojazdów, z drugiej jednak warto też mieć na uwadze, że złodzieje są na bieżąco z nowinkami technicznymi. Kradzież pojazdu na tak zwaną walizkę nie jest, więc niczym nadzwyczajnym.

kradzieże aut 1998-2021

Liczba skradzionych pojazdów w latach na podstawie danych policji – źródło: statystyka.policja.pl

Warto jeszcze dodać, że dane dotyczące kradzieży pojazdów możemy analizować na dwóch płaszczyznach danych:

  1. Policji 
  2. Statystyk CEPIK (wyrejestrowanie z auta z powodu jego kradzieży)

I tu niestety dane nie będą spójne. Liczba skradzionych pojazdów na podstawie bazy CEPIK jest nieco niższa niż te publikowane przez policję. Spójrzcie poniżej (źródło IBRM Samar):

kradzieże aut 2018-2021

Skradzionych aut jest o prawie 1000 mniej zdaniem CEPIK niż organów ścigania. Nie zmienia to faktu, że jeśli złodzieje będą mieli szansę na przysłowiowy zarobek auta nadal będą znikały. Ot takie zasady popytu i podaży.

Skąd najczęściej giną auta?

Miejsce postoju pojazdu ma rzecz jasna również wpływ na jego bezpieczeństwo. Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że łatwiej “zwinąć” pojazd z ulicy niż ze strzeżonego parkingu. W poniższym zestawieniu znajdziecie, więc pierwszą prewencyjną podpowiedź – jak ograniczyć ryzyko utraty pojazdu.

Najczęstsze miejsca kradzieży (w kolejności od najpopularniejszego do najmniej popularnego na podstawie danych policji – źródło: statystyka.policja.pl):

  • ulica 
  • parking samochodowy 
  • parking przy centrum handlowym 
  • garaż 
  • stacja paliwowa 
  • autostrada, droga ekspresowa 
  • ogródki działkowe, domki wypoczynkowe
  • las

Jakie roczniki aut padają najczęściej łupem złodziei?

Można byłoby na to pytanie odpowiedzieć fachowym “to zależy”. Głównie złodzieje są zainteresowani są autami relatywnie świeżymi do 10 lat. Najczęściej znikają pojazdy do 3 lat, ale zdarzają się jednak również kradzieże starszych modeli. Duże znaczenie ma też fakt czy skradzione auto będzie dalej wprowadzone na rynek w całości czy będzie szło na przysłowiowe części.

Lista roczników najczęściej kradzionych pojazdów w 2021 roku (źródło: IBRM Samar):

Rok produkcji Liczba skradzionych aut w sztukach
2018 1 050
2019 1 010
2017 869
2016 735
2020 541
2015 512
2014 332
2013 249
2012 221
2011 172

Jakie auta w Polsce kradną najczęściej?  (2021 rok)

Liczba skradzionych pojazdów w 2021 roku (źródło: IBRM Samar)

skradzione pojazdy 2021

Warto też nadmienić, że złodzieje nie tylko czyhają na całe pojazdy. Dość popularna jest obecnie kradzież tylko poszczególnych elementów takich jak chociażby katalizatory czy kół pojazdu.

Wróćmy jednak do tematu. Jakie marki i modele najczęściej padały łupem złodziei w ubiegłym roku? Tu znów nie będzie zaskoczenia – takie, które się najlepiej sprzedają.

Prym zarówno w wynikach sprzedażowych jak i w kradzieżach wiedzie Toyota Corolla. Drugie miejsce zajmuje Toyota RAV4. Na podium załapał się również Hyundai Tucson. A zaraz za nim znaleźli się Mitsubishi Outlander i Audi A4.

Pełna lista najczęściej kradzionych modeli pojazdów przedstawia się następująco (źródło: IBRM Samar):

marka i model liczba skradzionych aut w 2021 roku
1 Toyota Corolla 214
2 Toyota RAV4 198
3 Hyundai Tucson 192
4 Mitsubishi Outlander 178
5 Audi A4 177
6 Toyota Yaris 147
7 Audi A6 137
8 Fiat Ducato 137
9 BMW seria 5 133
10 Toyota Auris 122

Pełna lista najczęściej kradzionych marek pojazdów przedstawia się następująco (źródło: IBRM Samar):

marka liczba skradzionych aut w 2021 roku
1 Toyota 950
2 Audi 685
3 BMW 522
4 Volkswagen 506
5 Hyundai 453
6 Mercedes 450
7 Renault 396
8 Mitsubishi 289
9 Kia 248
10 Fiat 122

Topografia a kradzież pojazdów

Jak nietrudno się domyślić różnie będą wyglądały statystyki kradzieży pojazdów w obrębie poszczególnych województw. Zaskoczenia nadal nie będzie – prym w zestawieniu wiedzie województwo mazowieckie. To tutaj w ubiegłym roku skradziono najwięcej pojazdów. Na podium znalazły się również województwa dolnośląskie i wielkopolskie. Prawdopodobieństwo utraty pojazdu z kolei najmniejsze jest kolejno w  województwach: świętokrzyskim, opolskim i podlaskim.

województwo liczba skradzionych aut w 2021 roku
1 Mazowieckie 2 848
2 Dolnośląskie 744
3 Wielkopolskie 717
4 Pomorskie 589
5 Śląskie 494
6 Łódzkie 439
7 Małopolskie  243
8 Kujawsko-Pomorskie 190
9 Lubuskie 186
10 Zachodniopomorskie 147
11 Lubelskie 108
12 Warmińsko-Mazurskie 105
13 Podkarpackie 80
14 Podlaskie 78
15 Świętokrzyskie 72
16 Opolskie 68

Jakie auta w Polsce kradną najczęściej?  (2022 rok)

Złodzieje w bieżącym roku nadal najchętniej są zainteresowani markami japońskimi, koreańskimi i niemieckimi. Przez pierwsze 6 miesięcy skradziono w Polsce 3074 auta. Stanowi to zdecydowany spadek (ponad 20%) względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. Najchętniej kradzionymi modelami okazały się:

  • Toyota RAV4
  • Toyota Corolla
  • Hyundai Tucson
  • Mitsubishi Outlander
  • Toyota Yaris

Średni wiek kradzionych aut oscyluje w granicy 5 lat, a najchętniej kradzionym rocznikiem okazuje się być rocznik 2019.

Wnioski wynikające ze statystyk

Na podstawie powyższych danych można wyciągnąć pewnego rodzaju wnioski, które być może przydadzą Ci się przy wyborze kolejnego samochodu. Nie należy jednak popadać w skrajności. To, że najczęściej kradzionym pojazdem jest Toyota Corolla wynika również z ilości pojazdów, które są obecnie w obiegu. Jeśli więc jesteś przekonany do tej marki i modelu nic nie stoi na przeszkodzie jego nabycie pod warunkiem posiadania odpowiednich zabezpieczeń i odpowiedniego ubezpieczenia – o tym szerzej za chwilę. Idąc dalej – jeśli wybierzesz auto, które nie jest popularne w kradzieży wcale to nie oznacza, że będziesz bezpieczny. Nie ma takiego auta, którego złodzieje nie ukradliby jeszcze.

Zabezpieczenia

Oczywiście przy zakupie pojazdu powinieneś zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, które będą odstraszały potencjalnych złodziei. Tu pole manewru jest bardzo szerokie. Z pewnością warto skupić się na podstawowych elementach takich jak: autoalarm czy mechaniczna blokada skrzyni biegów. Można również skorzystać z szerszej ochrony w postaci lokalizatora GPS. Jeśli będziesz finansował pojazd leasingiem lub kredytem samochodowym będziesz mógł skorzystać z gotowych rozwiązań proponowanych przez finansujących. Możesz też znaleźć usługodawcę na własną rękę. Opcji jest sporo. Smutne jest jednak w tej sytuacji fakt, że nie ma tak naprawdę zabezpieczenia, które na 100% powstrzymałoby złodzieja.

Ubezpieczenia

Oprócz odpowiednich zabezpieczeń zadbaj również o adekwatne ubezpieczenia przeciw kradzieżowe. Ubezpieczenie AC to absolutne “must have”. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest posiadanie AutoCasco w parze z odpowiednio dobranym ubezpieczeniem GAP. Tylko takie połączenie zdejmuje Ci z barków dodatkowy stres związany z kradzieżą pojazdu. Tym bardziej powinieneś o to zadbać, jeśli auto finansujesz leasingiem, pożyczką leasingową, kredytem samochodowym czy wynajmem długoterminowym. Co więcej zachęcam, żeby znaleźć sobie ubezpieczenie GAP na własną rękę. Zamykasz sobie w całości zobowiązanie finansowe oraz dodatkowo zyskać możesz jeszcze dodatkową gotówkę, którą możesz przeznaczyć na zakup nowego auta.

A przy okazji chciałem jeszcze przypomnieć, że dzięki mojemu blogowi możesz zawrzeć polisę GAP na własną rękę w 100% online, bez wychodzenia z domu, z takim samym zakresem, ale zdecydowanie taniej niż u finansującego i to jeszcze w dodatku z 10% rabatem! Żeby tego było mało to polisę możesz zawrzeć w przeciągu 120 dni od zakupu pojazdu. Sam określasz sobie, jaki limit odszkodowania będzie dla Ciebie odpowiedni i jaki okres ubezpieczenia Cię będzie interesować. Możesz również wybrać odpowiedni wariant ubezpieczenia GAP, nawet taki bez AC. Wygodne, prawda? 5 kroków w 5 minut! Tylko tyle dzieli Cię od zakupu ubezpieczenia Gap! Zapraszam.

Kup gap na własną rękę z 10% rabatem od Leasing bez tajemnic

Podsumowanie

Z przykrością muszę stwierdzić, że nie ma złotego rozwiązania, które w 100% ochroni Cię przed kradzieżą Twojego auta. Możesz posługiwać się statystykami, kupić auto, które nie cieszy się popularnością wśród złodziei oraz wyposażyć je w dobre zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Nie gwarantuje to niestety bezpieczeństwa. Dlatego też zachęcam Cię do tego, żeby auto odpowiednio ubezpieczyć. Miks Autocasco i ubezpieczenia GAP, co prawda nie ustrzeże Cię przed kradzieżą, jednak da Ci spokój ducha i gwarancję, że jeśli taka sytuacja nastąpi – nie będziesz musiał sięgać głęboko do kieszeni.