Czy możliwe jest zawarcie ubezpieczenia GAP do auta bez Auto Casco? Z ubezpieczeniem starty finansowej GAP bardzo często mamy do czynienia przy finansowaniu pojazdów typowym leasingiem, pożyczką leasingową czy nawet kredytem samochodowym. Zazwyczaj GAP idzie w parze z obowiązkiem zawarcia ubezpieczenia Auto Casco. No właśnie z reguły. Zawsze znajdą się wyjątki. Dziś wpis o tym czy warto skorzystać z ubezpieczenia GAP do auta bez Auto Casco. Zapraszam.

Ubezpieczenie GAP – krótkie przypomnienie

Ubezpieczenie GAP (Guaranę Asser Protestom) zapewnia użytkownikowi pojazdu zwiększone poczucie bezpieczeństwa finansowego. Ta forma zabezpieczenia pokrywa straty związane z utratą wartości pojazdu w czasie w przypadku wystąpienia dwóch zdarzeń: szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu.

Działa tylko i wyłącznie w przypadku wcześniej wymienionych okoliczności. Ma to duże znaczenie w przypadku samochodów finansowanych kredytem, pożyczką lub leasingiem, ponieważ w niesprzyjających okolicznościach może okazać się, że wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie Auto Casco z trudem pokryje pozostałe do spłaty zobowiązania wobec finansującego. Ubezpieczenie to można nabyć za pośrednictwem finansującego lub na własną rękę, co może się okazać korzystniejszym rozwiązaniem.

Przy zakupie gotówkowym, co prawda niwelujemy kwestie związaną ze spłatą zobowiązania, ale nie do końca jesteśmy w pełni zabezpieczeni. W takim wypadku również rekomendowany jest zakup GAP-a, który dodatkowo zabezpieczy nam przyszłą transakcję zakupu auta.

Nie każde finansowanie auta wymagać będzie ubezpieczenia Auto Casco

Przy umowie leasingu ubezpieczenie Auto Casco na auto będzie wymagane każdorazowo i jakichkolwiek odstępstw od tej zasady nie ma. To, bowiem leasingodawca jest właścicielem przedmiotu finansowania i chce się zabezpieczyć na wszelkie okoliczności. Pamiętajmy jednak, że auto sfinansować możemy również pożyczką leasingową lub typowym kredytem samochodowym. W tych produktach to niefinansujący a klient jest właścicielem pojazdu (oczywiście nie zapominając również o ewentualnej współwłasności finansującego – ta może, ale nie musi wystąpić). A skoro to klient jest właścicielem pojazdu to bank bądź firma leasingowa skłonna będzie do większych ustępstw.

Na polskim rynku znaleźć można kilka banków i firm leasingowych (pożyczka leasingowa) niewymagających od klientów zawarcia ubezpieczenia Auto Casco. Pozwolę sobie przy tej okazji wtrącić jedną myśl. Wedle mnie dalece nieodpowiedzialne jest zawieranie tego typu umów bez zabezpieczenia jej chociażby umową ubezpieczenia AC. Pomimo tego faktu spore grono klientów niestety błaho podchodzi do kwestii swoich zobowiązań. Jeśli więc masz kredyt na auto bez AC to mam nadzieję, że podziałałem nieco na Twoją wyobraźnię. Nic straconego – jeszcze możesz to naprawić. Przeczytaj do końca wpis.

Umowy finansowania bez konieczności ubezpieczenia Auto Casco z reguły są ograniczone kwotowo. Kwota finansowania nie może przekroczyć, w zależności od finansującego 25 000, 50 000 zł, a nawet 100 000 zł. Ale wpis ten również warto przeczytać nawet jeśli zakupiłeś auto za gotówkę i nie masz zobowiązania.

Finansowanie auta bez AC – czarny scenariusz

Dla nieco lepszego zobrazowania przedstawię Ci sytuację, w której niestety przyjdzie Ci zmierzyć się z najgorszym. Wyobraź sobie taką oto sytuację.

Rok temu zdecydowałeś się na zakup auta, który dojeżdżasz codziennie do pracy. Znalazłeś interesujący Cię egzemplarz w pobliskim komisie. Sprawdziłeś auto i postanowiłeś je nabyć. Z racji tego, że koszt zakupu nieco przekroczył Twoje możliwości finansowe postawiłeś na kredyt samochodowy. W końcu nie łatwo było wysupłać ot tak 38 000 zł z domowego budżetu. Kredyt zaciągnąłeś na 3 lata. Z racji, że było to Twoje pierwsze auto składka ubezpieczenia Auto Casco nie należała do najtańszych, a że Bank umożliwiał odstąpienie od tego zabezpieczenia to z chęcią z niego skorzystałeś. Co może się stać? Będziesz przecież ostrożnie jeździł, a auto i tak wyposażone jest w alarm. Pewnego dnia jak zwykle rano wychodzisz przed dom i ku Twojemu zaskoczeniu nie znajdujesz auta w miejscu, w którym je zostawiłeś… Pech chciał, że te “spodobało” się złodziejom i zostało skradzione.

Sprawę, co prawda oczywiście niezwłocznie zgłaszasz na policję, ale doskonale zdajesz sobie sprawę, że postępowanie będzie „trochę” trwać , a szanse na znalezienie pojazdu są bardzo niewielkie. Auta, więc nie masz, ale masz cały czas kredyt, który musisz spłacić. Sam dobrowolnie zrezygnowałeś przecież z Auto Casco, a Bank nie wnika, czy auto masz czy też nie. Innymi słowy musisz spłacić swoje zobowiązanie na auto, którego nie masz i nie wiadomo czy będziesz go mieć. 

A co byłoby gdybyś miał jednak polisę GAP do auta bez AC?

GAP do auta bez Auto Casco jest to najbardziej uniwersalną formułą ochrony dedykowaną zarówno nowym, (choć przy nowym aucie tym bardziej sugerowana jest polisa Auto Casco) jak i używanym pojazdom nawet 10 letnim. W tym wariancie brak polisy AC nie jest przeszkodą do zawarcia ubezpieczenia GAP. Klienci, którzy z różnych względów decydują się na zakup tylko polisy OC mogą liczyć na ochronę w przypadku zaistnienia szkody całkowitej pod warunkiem, że to nie on jest sprawcą szkody (likwidacja szkody z OC sprawcy) oraz w przypadku kradzieży pojazdu zgodnie z wybranym limitem odszkodowania.

Do wyboru masz 4 opcje od 10 000 zł do 40 000 zł. Co ciekawe, jeśli ubezpieczony posiada polisę AC na moment zdarzenia objętego ochroną, Gap zadziała jak tradycyjny Gap fakturowy. Ochronę możesz zawrzeć na okres od jednego roku do trzech lat. Ważne jest to, że polisę zawrzeć możesz w dowolnym momencie i to bez wychodzenia z domu. Nie ma też znaczenia, kiedy zakupiłeś pojazd.

Jaki pojazd można objąć ochroną GAP bez Auto Casco?

Dodatkową ochroną jesteś w stanie objąć auto nowe lub używane do 10 roku eksploatacji na moment startu polisy. Może być to auto osobowe, dostawcze lub ciężarowe o DMC do 44t. Pojazd oczywiście powinien posiadać ważną polisę OC.

Do ubezpieczenia nie nadają się z kolei: 

 • pojazdy użytkowane, jako Taxi, Uber, Bolt i tym podobne
 • nauka jazdy
 • zarejestrowane jako pojazd specjalny
 • przeznaczony do przewozu materiałów niebezpiecznych, pieniędzy lub kosztowności
 • będący pojazdem uprzywilejowanym

 

Gap do auta bez Auto Casco – ile kosztuje?

Zapewne zastanawiasz się, jaki będzie koszt takiej polisy. Wartość składki będzie uzależniona od dwóch czynników – okresu ochrony i założonego limitu odszkodowania. Im dłuższy czas ochrony i wysokość limitu tym wartość składki będzie wyższa. Poniżej w tabeli przedstawiam wysokości składek przy zastosowaniu płatności jednorazowej.

12 miesięcy 24 miesiące 36 miesięcy
10 000 zł 348 zł 598 zł 898 zł
20 000 zł 498 zł 898 zł 1 198 zł
30 000 zł 698 zł 1 198 zł 1 598 zł
40 000 zł 898 zł 1 398 zł 1 798 zł

Istnieje również możliwość rozłożenia płatności na raty. W wariancie ratalnym wysokość składki rozkładana jest na 12 równych rat (niezależnie od przyjętego okresu ochronnego będzie taki sam), które należy opłacać w cyklu miesięcznym. Jeśli chciałbyś poznać wysokości składek w przypadku płatności ratalnej to zerknij na poniższą tabelę:

12 miesięcy 24 miesiące 36 miesięcy
10 000 zł 34,8 zł 59,8 zł 898 zł
20 000 zł 49,8 zł 89,8 zł 119,8 zł
30 000 zł 69,8 zł 119,8 zł 159,8 zł
40 000 zł 89,8 zł 139,8 zł 179,8 zł

Myślę, że wysokości składek można dopasować do własnych indywidualnych potrzeb i te nie należą do zbyt wygórowanych. Zastanów się ile warty jest Twój spokój i bezpieczeństwo?

Jakie dokumenty wymagane są do zawarcia polisy GAP na auto bez AC?

Do zawarcia polisy GAP bez AC wymagane są jedynie:

 • kopia dowodu rejestracyjnego auta
 • zdjęcie licznika.

Zdjęcie wymagane jest to oszacowania wartości rynkowej pojazdu.

Wyłączenia polisy GAP na auto bez AC

Warto zwrócić uwagę na wyłączenia w obrębie tej właśnie ochrony. Tych nie ma zbyt wiele. Po pierwsze z racji braku polisy Auto Casco polisa nie zadziała w przypadku szkody całkowitej powstałej z winy właściciela pojazdu. Szkoda całkowita musi być likwidowana tylko i wyłącznie ze szkody OC sprawcy. Inne zasady w tej materii mogłoby, bowiem doprowadzić do licznych nadużyć ze strony klientów. Polak przecież potrafi. Po drugie ubezpieczenie GAP działa na terytorium całej Europy (włącznie z wyspami) z wyłączeniem wspomnianej właśnie Rosji. I po trzecie szkoda nie może powstać w wyniku rażącego niedbalstwa użytkownika pojazdu lub gdy ubezpieczony celowo przyczyni się do zaistnienia szkody (np. pozostawienie otwartego pojazdu z kluczykami w środku).

Gdzie i jak można nabyć GAP do auta bez AC?

Jeśli uważasz, że znalezienie takiego rozwiązania jest trudne i czasochłonne to grubo się mylisz. Ubezpieczenie GAP do auta bez AC możesz nabyć od ręki w 100% online bez wychodzenia z domu i bez zbędnych formalności. Oczywiście auto musi spełniać wyżej wymienione kryteria. Sam proces zawarcia polisy jest prosty, intuicyjny.

Proces składa się z 5 etapów:

 1. odpowiedzenie na pytania w ankiecie APK (Analiza Potrzeb Klienta)
 2. wybranie odpowiedniej kategorii auta i  wariantu GAP
 3. określenie parametrów polisy i sposobu płatności
 4. uzupełnienie danych ubezpieczającego, pojazdu i wybór sposobu płatności (przelew tradycyjny, opcja PayU)
 5. załączenie wymaganych dokumentów (dowód rejestracyjny auta i zdjęcie licznika) oraz podpisanie polisy za pomocą kodu SMS

I zasadniczo to tyle. Polisę otrzymujesz na maila i nie musisz się już martwić. Proste, prawda?

I na koniec zostawiłem najlepsze. Za pomocą mojego bloga polisę GAP możesz zawrzeć z rabatem w wysokości 10% bez wychodzenia z domu, w 100% online. GAP na auto bez AC to GAP DIRECT. Kliknij w poniższy baner i kup polisę! Na co jeszcze czekasz?

Kup GAP z 10% rabatem!

Podsumowanie

Gap do auta bez Auto Casco jest świetnym rozwiązaniem i stanowić może alternatywę do zabezpieczenia pojazdu przed szkodą całkowitą lub kradzieżą. Szczególnie rekomenduję takie rozwiązanie każdemu, kto posiada auto w finansowaniu: kredycie samochodowym czy pożyczce leasingowej. Tym sposobem możecie sobie zabezpieczyć rozliczenie zobowiązania w momencie, kiedy wystąpi jeden z wyżej wymienionych czynników. Oczywiście, jeśli kupiłeś auto za gotówkę lub spłaciłeś swoje zobowiązanie Gap też jest rozsądną opcją. Jeśli spotka Cię przykra sytuacja zawsze będziesz miał kapitał na zakup kolejnego auta.