Nie tylko samymi samochodami leasing stoi – jest przecież jeszcze szeroko rozumiany leasing maszyn i urządzeń. Co prawda środki transportu są najchętniej finansowanymi środkami trwałymi (Związek Leasingu Polskiego szacuje, że po 1 połowie 2021 roku prawie 67% finansowanych przedmiotów stanowiły pojazdy) nie należy również zapominać o pozostałych przedmiotach, które możemy wyleasingować. Jeśli więc w najbliższej przyszłości planujesz sfinansować zakup sprzętu rolniczego, budowlanego, medycznego czy też maszyny poligraficznej ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie. Zapraszam!

Maszyny i urządzenia, a pozostałe przedmioty

Jak pokazują dane Związku Leasingu Polskiego po 3 kwartale tego roku firmy leasingowe udzieliły finansowania na łączną wartość prawie 12 miliardów złotych, przy łącznych wydatkach sięgających prawie 59 miliardów złotych. Udział MIU (skrót maszyny i urządzenia) w rynku wynosił ponad 20%. Porównując zakończony 3 kwartał 2021 do roku poprzedniego udział maszyn wzrósł o 25,14%. Widać, więc, że Polacy coraz częściej finansują tego typu przedmioty.

Struktura finansowania przedmiotów leasingiem – źródło Związek Leasingu Polskiego (stan na połowę 2021 roku)

Maszyny i urządzenia, czyli jakie dokładnie przedmioty?

Teoretycznie leasingiem sfinansować będzie można praktycznie każdy środek trwały. Wiem, że może być to zbyt daleko idące uogólnienie, dlatego dla lepszego zobrazowania sytuacji przyjmijmy swojego rodzaju podział przedmiotów. Podziału tego można dokonać na tysiąc sposobów. Ja proponuję posłużyć się podziałem analogicznym do tego stosowanego przez Związek Leasingu Polskiego.

Innymi słowy leasingiem można sfinansować zarówno nowe, jak i używane (o tym nieco szerzej poniżej) maszyny oraz urządzenia:

  • budowlane i drogowe np. koparki, koparkoładowarki, walce, kruszarki, 
  • rolnicze np. kombajn, ciągnik rolniczy, glebogryzarka, prasa, sieczkarka
  • leśne np. harwestery, forwardery, skidery
  • poligraficzne np. maszyny drukarskie, drukarki wielkoformatowe, plotery
  • do produkcji tworzyw sztucznych np. wtryskarki, maszyny do recyklingu
  • do obróbki metali np. przecinarki, tokarki, wiertarki, obrabiarki
  • medyczne np. maszyny do USG, rentgeny, rezonans magnetyczny, unity dentystyczne
  • gastronomiczne np. kuchnie, piece, kotły, bemary, lodówki, chłodnie
  • wózki widłowe
  • pozostałe, takie jak: linie produkcyjne, fotowoltaika, IT i sprzęt biurowy, meble, wyposażenie wnętrz  

Jestem wręcz pewien, że nie zdołałem wymienić tutaj wszystkich przedmiotów. Myślę, jednak, że do celów poglądowych powyższa lista w zupełności wystarczy.

Leasing maszyn i urządzeń = większe ryzyko dla finansującego

Nie ma, co ukrywać, że finansowanie maszyn i urządzeń zasadniczo dla finansującego wiąże się z większym ryzykiem niż w przypadku pojazdów. Zastanawiasz się, dlaczego? Ano, dlatego, że zdecydowanie łatwiej będzie firmie leasingowej spieniężyć auto używane niż używaną maszynę. Auto jest na tyle uniwersalnym przedmiotem, że znalezienie na jego nabywcy nie będzie stanowiło większego problemu. Za to znalezienie nabywcy chociażby na maszynę do produkcji makaronu skonfigurowaną pod konkretnego klienta – już tak. Dlatego też leasingodawcy chętniej będą chcieli finansować maszyny od znanych producentów, na które popyt na rynku wtórnym jest spory.

Czy da się sfinansować każdą maszynę?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie niestety twierdząca. Po pierwsze leasingodawcy preferują zakup sprzętu znanych producentów. Szerokim łukiem omijać będą, więc nieznane chińskie firmy (oczywiście nic im nie ujmując – mogą przecież produkować naprawdę dobrej, jakości produkty). Tym bardziej, jeśli ich zakup będzie bezpośrednio realizowany w kraju producenta. Najłatwiej jest sfinansować zakup u polskiego dystrybutora.

Jeśli zakupu nie będziemy dokonywać u polskiego dystrybutora to miejmy na uwadze, że najprościej będzie go nabyć wewnątrz Unii Europejskiej na zasadzie procedury Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów. Tu dodatkowo warto byłoby rozważyć leasing w Euro, ale to już zupełnie inna para „kaloszy”.

Po drugie firmy leasingowe mają również swoje listy przedmiotów preferowanych – czyli takich, z którymi z finansowaniem nie będzie jakichkolwiek problemów oraz tych niepreferowanych. W tym drugim przypadku da się je sfinansować, ale będzie zdecydowanie drożej i trudniej. Finansujący mają też listę przedmiotów wykluczonych, do których finansowania w ogóle nie podejdą.

Struktura przedmiotowa rynku maszyn i urządzeń – źródło Związek Leasingu Polskiego (stan na połowę 2021 roku)

Jak znaleźć leasingodawcę, który specjalizuje się w finansowaniu MIU?

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt firm leasingowych. Znajdą się wśród nich takie, które skupiają się na finansowaniu tylko pojazdów. Inne finansują zarówno pojazdy oraz maszyny i urządzenia. A jeszcze inne skupiają się tylko na MIU. Jak więc wybrać odpowiednią firmę do sfinansowania określonego przedmiotu?

Wedle mnie mamy tu do wyboru dwie ścieżki:

  1. Skorzystanie z usług dobrego brokera leasingowego, który znając rynek doradzi, w jakiej firmie najłatwiej będzie sfinansować przedmiot
  2. Działanie na własną rękę. W tym przypadku sugeruję poszperać w statystykach publikowanych przez Związek Leasingu Polskiego. Znajdziecie tam zestawienia sprzedażowe zrzeszonych firm leasingowych w podziale na poszczególne kategorie. Można je sobie pobrać i posortować po interesującym nas przedmiocie (arkusz wartość i ilość według firm).

Przykładowy arkusz wartość i ilość według firm – źródło Związek Leasingu Polskiego (stan na połowę 2020 roku)

Wiek maszyn i urządzeń do leasingu

Jak nietrudno się domyślić raczej nie powinno być problemu z finansowaniem nowych maszyn i urządzeń. Tu procedura będzie z pewnością jeszcze szybsza, bo odchodzi nam kwestia wyceny. Co prawda leasingodawca sprawdzi, czy wartość przedmiotu znacząco nie odbiega od średnich wartości rynkowych, ale procedura ta trwa w miarę szybko.

Inaczej sprawa się ma w przypadku używanych przedmiotów. Tu tak naprawdę, każdy finansujący będzie miał swoją indywidulaną procedurę mówiącą o tym jak wiekowe przedmioty można będzie sfinansować. Nie chciałbym przyjmować tutaj jakiegoś daleko idącego uogólnienia, jaki wiek przedmiotów wchodzi w grę. Odsyłam tu do wiedzy handlowców poszczególnych firm leasingowych lub do brokerów. Warto mieć na uwadze jednak, że finansowanie mocno wiekowych przedmiotów może się okazać utrudnione lub wręcz nieosiągalne.

Obowiązkowa wycena maszyn i urządzeń używanych

W przypadku urządzeń używanych zasadniczo każdorazowo dochodzi kwestia wyceny przedmiotu finansowania przez rzeczoznawcę. Żeby wyeliminować ewentualne nadużycia w tej materii, to leasingodawca wskazuje osobę do wyceny przedmiotu. Praktycznie każda firma leasingowa korzysta tutaj z firmy DEKRA. Koszt wyceny pokrywa klient – przed wykonaniem usługi. W przypadku, kiedy cena przedmiotu znacząco będzie odbiegać od wartości rynkowych (zarówno w górę jak i w dół) firma leasingowa może odmówić udzielenia leasingu.

Jaka forma leasingu MIU: operacyjny, finansowy, a może pożyczka leasingowa?

W przypadku maszyn i urządzeń zasadniczo mamy do wyboru wszystkie formy finansowania. Najbardziej popularny leasing operacyjny, leasing finansowy oraz pożyczkę leasingową. W telegraficznym skrócie: leasing operacyjny odpowiedni będzie do przedmiotów z 23% stawką VAT, leasing finansowy do tych z niższą stawką VAT, a z kolei pożyczka leasingowa dla przedmiotów zakupionych w ramach dofinansowania. Co ciekawe maszyny i urządzenia są najpopularniejszymi przedmiotami finansowanymi właśnie pożyczką. Więcej na temat wcześniej wymienionych form finansowania znajdziesz w innych moich wpisach. Pozwól, więc, że nie będę się rozpisywać, która forma będzie najodpowiedniejsza.

Struktura finansowania – źródło Związek Leasingu Polskiego (stan na połowę 2021 roku)

Stawka amortyzacji jako element warunkujący okres finansowania

Maszyny i urządzenia mogą być objęte różnymi stawkami amortyzacji np. 20%, 18% 14%. Tu mała uwaga – stawkę amortyzacji określa dana firma leasingowa. W praktyce może dojść do sytuacji, że ten sam przedmiot zostanie różnie sklasyfikowany w różnych firmach leasingowych. A to z kolei może mieć wpływ na minimalny jak okres finansowania. Więcej szczegółów dotyczących stawek amortyzacji znajdziesz w artykule: leasing operacyjny czy finansowy.

Minimalny okres prowadzenia działalności przy leasingu maszyn i urządzeń

Chcąc sfinansować maszyny bądź urządzenia w leasingu wykazać się trzeba niestety nieco dłuższym okresem prowadzenia firmy. Stosując swojego rodzaju uproszczenie (zachęcam z tego miejsca do analizowania ofert kilku firm leasingowych) nie skłamię, jeśli powiem, że firma powinna działać, co najmniej 6 lub 12 miesięcy. Leasing na start z kolei w tym segmencie przedmiotów bywa rzadkością.  

Opłata wstępna przy leasingu maszyn i urządzeń

W krótkich żołnierskich słowach można streścić ten wątek jednym zdaniem. Opłata wstępna przy leasingu MIU będzie wyższa niż w przypadku pojazdów. Z reguły minimalna opłata wstępna wynosi 10%. Owszem zdarzają się wyjątki od reguły i być może znajdzie się leasingodawca, który sfinansuje Twój sprzęt z 1% opłatą wstępną, ale firmy takie należeć będą do rzadkości.

 

Leasing maszyn i urządzeń – cena

Cena w przypadku leasingu maszyn urządzeń będzie wypadkową dwóch elementów:

  • czy przedmiot jest nowy czy używany
  • jaki jest rodzaj przedmiotu (preferowany czyli inaczej łatwo zbywalny czy też nie)

Będzie taniej, jeśli przedmiot jest z grypy preferowanej i jest fabrycznie nowy. Warto też zwrócić uwagę na stosowane przez leasingodawców marże. Te z reguły będą wyższe niż analogiczne przy finansowaniu pojazdów. Oczywiście cena będzie również uzależniona od poszczególnych firm leasingowych. Warto, więc porównać kilka ofert i oprócz ceny zwrócić uwagę również na opłaty dodatkowe oraz ogólne warunki umowy leasingowej.

Ubezpieczenie maszyn i urządzeń w leasingu

Przy finansowaniu maszyn i urządzeń leasingodawcy, podobnie jak w przypadku pozostałych przedmiotów, wymagać będą ubezpieczenia przedmiotu. W tym konkretnym przypadku będziemy mieli do czynienia z ubezpieczeniami majątkowymi. Każda firma leasingowa oferująca leasing MIU zaoferuje również odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli zastanawiasz się czy można na takim ubezpieczeniu zaoszczędzić wybierając obcego operatora to raczej nie. Stawki ubezpieczeń majątkowych są atrakcyjne, a zawarcie ochrony w ten sposób jest bezproblemowe. Wedle mnie nie ma, więc sensu szukać operatorów zewnętrznych. 

Procedury

Procedury zawarcia umowy leasingu są analogiczne jak w przypadku pojazdów. Nie mniej jednak nieco ciężej będzie tu znaleźć procedurę uproszczoną. Oczywiście będzie to w dużej mierze zależeć od ceny przedmiotu i jego rodzaju. Jeśli kupujesz względnie tani przedmiot to być może obędzie się bez dokumentów finansowych. A nawet być może będziesz mógł skorzystać z leasingu online, czyli bez wychodzenia z domu lub biura.

Leasing maszyn i urządzeń a proces ich zawarcia

Sam proces jak i czas zawarcia umowy może się okazać w przypadku maszyn i urządzeń nawet nieco szybszy od tego w pojazdach. Maszyny, bowiem są z reguły nierejestrowane, co znacznie przyspiesza uruchomienie leasingu. Realnym jest załatwienie wszelkich formalności na nowy przedmiot nawet w ciągu 1 dnia. Rano składamy wniosek, w okolicy południa otrzymujemy decyzję, podpisujemy umowę i środki z leasingu płyną do sprzedawcy. Przy używkach dojdzie nam niestety wycen rzeczoznawcy, która wydłuży nam proces o kilka dodatkowych dni.

Podsumowanie

Leasing maszyn i urządzeń wbrew pozorom jest popularna formą finansowania stosowaną przez polskich przedsiębiorców. Same procedury finansowania tych przedmiotów jak widać nie odbiegają zbytnio od standardów, do których przyzwyczailiśmy się w segmencie pojazdów. Różnice są tak naprawdę kosmetyczne i w zasadzie dotyczą takich aspektów jak wysokość opłaty wstępnej, okresu prowadzenia firmy i ceny samego finansowania.