Ostatnimi czasy poruszałem sporo tematów krążących wokół nowego Polskiego Ładu, który może wprowadzić nieco zamieszania względem form prawnych prowadzonych przez przedsiębiorców firm. Bardzo prawdopodobne, że od nowego roku pojawi się więcej spółek prawa handlowego. Doszedłem, więc do wniosku, że warto byłoby poruszyć wątek leasingu dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli masz już spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub planujesz w najbliższej przyszłości ją założyć i korzystać z finansowania, jakim jest leasing – ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie. Zapraszam.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością vs JDG

W Polsce obecnie nadal najbardziej popularną formą prowadzenia działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Szacuje się, że na koniec września 2021 roku takich firm zarejestrowanych było w Polsce ponad 2,6 miliona. Z kolei, jeśli chodzi o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tych było zarejestrowanych niewiele ponad 600 tysięcy. Różnica porażająca prawda? Niektórzy twierdzą, że prowadzenie spółki z o.o. w obecnych okolicznościach i w najbliższym czasie będzie najbardziej opłacalne.

Nie wchodząc w zbędne szczegóły (bo nie jest to celem niniejszego artykułu) przekazuję Ci poniżej moją listę najważniejszych atutów spółek z o.o.:

 • ograniczenie odpowiedzialności jedynie do kapitału zakładowego spółki (w JGD niestety odpowiadasz w 100% majątkiem osobistym i nie ma tu ograniczenia, co do kwoty)
 • niższy podatek dochodowy 9% do 5 mln zł (różnica 10 punktów procentowych względem JDG na podatku liniowym / 8 lub 23 względem skali podatkowej)
 • niski kapitał zakładowy – minimum 5000 zł i brak konieczności posiadania tej kwoty w gotówce
 • prosta i szybka rejestracja 
 • odporność na nowy Polski Ład (ten nie dotknie spółki w tak drastyczny sposób jak JDG)
 • brak konieczności płacenia ZUS (w przeciwieństwie do JDG)

I w tym momencie chciałbym zrobić puentę. Zostawiam Cię drogi czytelniku z tym tematem i przechodzę do szczegółów związanych z leasingiem.

Leasing dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bardziej ryzykowny 

Sama konstrukcja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z perspektywy leasingodawcy powoduje, że finansowanie takiego podmiotu obarczone jest większym ryzykiem niż JDG. Dlaczego? A no dlatego, że spółka będzie odpowiadała jedynie do wysokości kapitału zakładowego. Idąc dalej tym tropem, jeśli spółka ma kapitał zakładowy w wysokości 5 000 zł (czyli minimalny) to w dużym uproszczeniu można z niej ściągnąć tylko wcześniej wymienioną kwotę. A jeśli leasingiem finansujesz przedmiot powiedzmy za 100 000 zł to kwota 5 000 zł stanowi tylko 5% wartości przedmiotu. Nie ma, co ukrywać, że to słaby interes.

Żeby bardziej zobrazować ową konfigurację pozwól, że posłużę się innym przykładem. Wyobraź sobie, że pożyczasz znajomemu powiedzmy 10 000 zł i na dzień dobry ten informuje Cię, że jakby, co to ma odłożone na czarną godzinę 500 zł i tyle, będzie Ci w stanie jakby coś oddać. Czy chętnie wszedłbyś w taką transakcję? Oczywiście, że nie.

Z tej przyczyny firmy leasingowe nie przepadają za spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością i wolą finansować jednoosobowe działalności, w których to właściciel odpowiada swoim majątkiem osobistym. Windykacja takiego podmiotu jest zdecydowanie prostsza.

Cena przedmiotu leasingu a kapitał zakładowy spółki

Praktycznie każdy leasingodawca będzie przykładał szczególną wagę do kapitału zakładowego. Im jest on większy tym “wiarygodność” spółki w oczach finansującego będzie większa. Wartość kapitału zakładowego umieszczona jest w KRS w rubryce 8.

Jeśli kapitał zakładowy jest na minimalnym poziomie (patrz zdjęcie wyżej) a cena przedmiotu wysoka to wówczas finansujący może wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Jakiego? Zazwyczaj najprostszego w postaci poręczenia cywilnego prezesa lub członków zarządu. Takie rozwiązanie pozwoli w razie potrzeby zająć majątek prywatny. Przykład: kapitał zakładowy 5000 zł – spółka chce wyleasingować auto osobowe za 400 000 zł netto.

W przypadku, kiedy wysokość kapitału zakładowego jest znacznie wyższa niż cena przedmiotu leasingu to wówczas leasingodawca dodatkowych zabezpieczeń wymagać nie będzie. Przykład: kapitał zakładowy 1 500 000 zł – spółka chce wyleasingować auto osobowe za 400 000 zł netto.

Okres prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

To jak długo prowadzisz spółkę z o.o. będzie również wpływało na to czy bezproblemowo otrzymasz leasing. Drugą kwestią będzie oczywiście jeszcze cena samego przedmiotu, ale tą odłóżmy na chwilę na bok. W przypadku JGD i względnie niedużego leasingu powiedzmy na nowe auto za 100 000 zł netto wystarczy 3 miesięczny staż prowadzenia firmy. Czy w przypadku spółek będzie tak samo? 

Niestety nie. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością leasingodawcy wymagają dłuższych okresów prowadzenia spółki. W zależności od obowiązujących w danej firmie leasingowej procedury okres ten może wynosić 6, 12 lub nawet 18 miesięcy. Tu warto zrobić research na rynku żeby sprawdzić, jaka firm będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Leasing na start dla spółki z o.o.

Jeśli dopiero, co założyłeś spółkę i chciałbyś zabrać się za leasing to niestety nie mam dla Ciebie dobrych wieści. O taki leasing będzie zdecydowanie ciężej niż w przypadku JDG. Nie mówię oczywiście, że takiego leasingu nie da się otrzymać, ale nie będzie to łatwa przeprawa. Przyznanie leasingu na start zależeć będzie od wielu czynników takich jak: cena przedmiotu, kapitał zakładowy, wysokość opłaty wstępnej czy posiadany przez firmę majątek. Zazwyczaj nieodzowne będzie też poręczenie majątkiem osobistym lub dodatkowe zabezpieczenie np. montaż modułu GPS w leasingowanym aucie.

Czy warto kupić spółkę z o.o. w kontekście leasingu?

Moje osobiste doświadczenia związane z finansowaniem kupionych niedawno spółek z ograniczoną odpowiedzialnością niestety nie są zbyt pozytywne. Praktycznie w każdym przypadku podejścia do finansowania pojawiały się problemy wynikające głównie z przeszłości wcześniejszych właścicieli. Zazwyczaj pojawiały się problemy wynikające z negatywnej historii płatniczej w BIK. Jeśli więc chcesz kupić działającą już jakiś czas na rynku spółkę z o.o. sprawdź koniecznie czy nie kupujesz jej z tzw. negatywnym bagażem doświadczeń.

Weryfikacja reprezentanta / reprezentantów spółki z o.o.

Każdy leasingodawca na swój sposób będzie weryfikował reprezentanta lub też reprezentantów spółek z o.o. Warto zaznaczyć tu, że sposób weryfikacji będzie zależał od obowiązujących daną firmę leasingową procedur. Może się okazać, że wszyscy reprezentanci i udziałowcy zostaną zweryfikowani w takich bazach jak BIK czy KRD. Może też weryfikacji podlegać tylko prezes zarządu. Zanim, więc podejdziemy do leasingu warto zrobić rekonesans w swojej spółce i do indywidualnych potrzeb spróbować dopasować odpowiedniego finansującego. 

Wymagane dokumenty do leasingu na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

W przypadku finansowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością każdorazowo (niezależnie od zastosowanej procedury) wymagane będą:

 • aktualny wyciąg z KRS
 • dane z dowodów osobistych reprezentanta lub reprezentantów (sposób reprezentacji wynika bezpośrednio z zapisów w KRS)
 • dane z dowodów osobistych beneficjentów rzeczywistych oraz aktualne dane ww. osób w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych

Jeśli zastanawiasz się, kto jest beneficjentem rzeczywistym  w spółce to śpieszę z odpowiedzią. Jest to osoba fizyczna posiadająca, co najmniej 25% udziałów w spółce. Dane te wyczytasz z KRS.

Dwa słowa jeszcze odnośnie Centralnego Rejestru beneficjentów Rzeczywistych. Od niedawna każdy podmiot o charakterze korporacyjnym musi zgłaszać dane o swoich beneficjentach do CRBR. Podmioty powinny zgłaszać i na bieżąco aktualizować dane w CRBR pod groźbą kary nawet do 1 mln zł. Bazę znajdziesz pod tym linkiem: https://crbr.podatki.gov.pl

Jeśli będziemy mieli do czynienia z procedurą standardową i zajdzie konieczność przedstawienia dokumentów finansowych. Z racji tego, że spółki rozliczają się na podstawie pełnej księgowości koniecznym stanie się przedstawienie takich dokumentów jak:

 • bilans oraz rachunek zysków i start za ubiegły rok obrachunkowy oraz zamknięty okres roku bieżącego 
 • sprawozdanie F01
 • informacja o posiadanym majątku / ewidencja środków trwałych
 • zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS oraz US

Jak widać tu dokumentacja jest nieco bardziej rozbudowana i wymagająca interwencji księgowego.

Wiek reprezentantów spółki również ma znaczenie

We wcześniejszych moich wpisach wspominałem, że młody wiek leasingobiorcy może stanowić przeszkodę w uzyskaniu finansowania. Taka sama sytuacja tyczyć się będzie spółek. Jeśli reprezentantem jest osoba, która nie ukończyła 25 lat, wówczas trzeba będzie wysupłać więcej pieniędzy na opłatę wstępną. Satysfakcjonującym poziomem będzie tu wartość około 40%. Analogiczna sytuacja dotknie też właścicieli JDG.

Pozostałe parametry umowy leasingu dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Oprócz wyżej wymienionych przeze mnie elementów pozostałe warunki leasingu pozostają niezmienne. Zarówno JDG jak i spółka może sfinansować praktycznie dowolny przedmiot. Okresy finansowania, wysokości opłat wstępnych czy wykupu będą takie same. Suma opłat leasingowych oraz wysokości marż również nie zmienią się w zależności od formy prowadzonej działalności gospodarczej. Innymi słowy warunki dla każdego będą takie same.

Podsumowanie

Czy leasing dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością mocno różni się od leasingu przy jednoosobowej działalności? Mocno nie, ale się różni. Faktem jest, że finansowanie spółek z o.o. przez leasingodawców jest bardziej ryzykowne i będą oni do potencjalnych klientów podchodzić nieco mniej ufnie. Znajdzie się również kilka niuansów, na które trzeba będzie zwrócić uwagę: okres, weryfikacja reprezentantów czy wymagane dokumenty. Jestem jednak zdania, że pomimo tych różnic uzyskanie leasingu dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie powinno okazać się w ogólnym rozrachunku trudniejsze i na pewno nie powinno okazać się droższe.