Czy darowizna auta zaraz po wykupie z leasingu jest panaceum na wprowadzony przez rząd Polski Ład? Nowe wytyczne skutecznie wyeliminowały proceder tak zwanego wykupu prywatnego wcześniej leasingowanego auta. Nie zapominajmy jednak, że przecież “Polak potrafi” i z każdej wręcz beznadziejnej sytuacji znajdzie wyjście. Tak też się stało i tym razem. Bardzo popularnym tematem przewijającym się w kontekście zmian w leasingu jest darowizna auta. Postanowiłem przyjrzeć się temu właśnie rozwiązaniu. Nie przedłużając – do dzieła!
Jeśli wolisz słuchać niż czytać, mam dla Ciebie świetną wiadomość! Rozumiem, że nie każdy ma czas lub ochotę przyswajać treści w formie tekstowej. Dlatego właśnie stworzyłem serię podcastów, w których omawiam te same ciekawe tematy, co na moim blogu, ale w bardziej przystępnej formie audio. Zapraszam do słuchania.
Co się zmieniło w związku z Polskim Ładem?
W telegraficznym skrócie. Na podstawie projektu, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku chcąc wykupić auto i przenieść je do majątku prywatnego, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy i VAT. Dotychczas nie było takich obwarowań, z czego przedsiębiorcy też chętnie korzystali.
Wydłużony został też okres, w którym sprzedaż pojazdu zostanie obciążona podatkami: z 6 miesięcy aż do 5 lat… Dodatkowo projekt ma zmienić podstawę do obliczenia podatku VAT. Będzie on płacony od realnej wartości rynkowej, a nie od wysokości wykupu.
Więcej na temat Polskiego Ładu przeczytasz w moich poprzednich wpisach: Wykup prywatny auta osobowego z leasingu, Jak ominąć Polski Ład w leasingu?Polski Ład – sposoby na leasing w 2022 roku, Czy leasing w Polskim Ładzie wciąż ma sens?
Wykup nieopłacalny w Polskim Ładzie
Wprowadzone wytyczne jak widać mocno komplikują ścieżkę związaną z wykupem. Ten będzie się wiązał z koniecznością zapłacenia sporych danin dla Państwa w postaci podatków. Jeśli chciałbyś ich uniknąć to raz musisz być osobą niezwykle cierpliwą, bo okres użytkowania auta po leasingu wydłużył się z pół roku do 6 lat – to raz. A dwa – oprócz tego pozostaje jeszcze druga kwestia do rozwiązania w postaci nie tyle podatku (choć przez niektórych tak może być on postrzegany), co składki zdrowotnej. Ta przecież wedle nowych przepisów wyliczana jest na podstawie osiągniętego dochodu w przypadku, kiedy działasz na skali podatkowej lub podatku liniowym.
Czym jest i jak działa darowizna?
Darowizna jest rodzajem umowy, która ma na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem majątku darczyńcy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/
Innymi słowy darowizna to nieodpłatne przekazanie własnych dóbr innej osobie. Umowa darowizny powinna być zawarta na piśmie w postaci aktu notarialnego. Dopuszcza się jednak również zawarcie jej bez tych formalności o ile świadczenie zostało zrealizowane.
Dodatkowo wbrew pozorom ta czynność podlega również opodatkowaniu.
Jak opodatkowana jest darowizna?
Opodatkowanie darowizny zależne jest od grupy podatkowej, do której należy osoba obdarowywana. Grupy te wyglądają następująco:
- Grupa 0 (wydzielona z grupy 1) – małżonek, rodzeństwo, zstępni (czyli m.in. syn, wnuki, prawnuki itd.), wstępni (czyli m.in. matka, ojciec, dziadkowie, pradziadkowie itd.), ojczym, macocha oraz pasierb
- Grupa 1 – grupa 0 oraz teściowie, zięć, synowa
- Grupa 2 – rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie rodzeństwa, małżonkowie rodzeństwa małżonków, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie innych zstępnych
- Grupa 3 – osoby nieuwzględnione w poprzednich grupach
Źródło: https://pl.wikipedia.org/
Nowe limity darowizn od 1 lica 2023 roku
Nowe limity darowizn, wprowadzone przez ustawodawcę, mogą mieć istotny wpływ na sytuację związaną z wykupem samochodów w leasingu. Wysokość darowizny wolnej od podatku wzrosła, co może umożliwić przekazanie większej sumy pieniędzy na wykup pojazdu bez konieczności płacenia podatku od darowizn. W efekcie te zmiany mogą przyczynić się do poprawy warunków finansowych dla osób korzystających z leasingu, ułatwiając im wykup samochodów. Szczegóły na temat tych zmian oraz jak najlepiej z nich skorzystać, omówiłem w artykule Darowizna auta po leasingu a nowe limity. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami.
Darowizna bez podatków
Żeby uniknąć opodatkowania darowizny należy złożyć odpowiedni wniosek do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w nieprzekraczalnym terminie do 6 miesięcy od jej otrzymania. I co ważne: całkowite zwolnienie z opodatkowania tyczy się tylko i wyłącznie dla grupy 0 i jest niezależna od wartości darowizny. Jest to kluczowy element w naszej układance, o którym należy koniecznie pamiętać.
Darowizna auta po wykupie z leasingu – proces
Sam proces darowizny po wykupie auta z leasingu nie jest dość skomplikowany. Kroki, jakie w tym celu musimy podjąć ograniczają się do:
- wykupienie auta z leasingu i nie wrzucenie auta do firmowego majątku
- przekazanie auta w ramach darowizny najbliższej osobie (z grupy 0)
- użytkowanie auta przez obdarowanego co najmniej 6 miesięcy
- dalsza sprzedaż pojazdu (po co najmniej 6 miesiącach od otrzymania darowizny bez podatku oraz bez konieczności zapłaty wyższej składki zdrowotnej)
Operacja ta wydaje się być prosta i przejrzysta. Warto jednak pamiętać o tym, że taką transakcję mogą bezproblemowo przeprowadzić osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze lub właściciele spółek cywilnych.
Diabeł tkwi w szczegółach – na co uważać przy darowiźnie
Oczywiście cały proceder wykupienia auta z leasingu, a następnie przekazania go w darowiźnie najbliższej osobie jest w 100% legalny i nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków podatkowych. Należy jednak pamiętać, o dwóch niezwykle ważnych niuansach.
Po pierwsze należy dopełnić wszelkich staranności, żeby darowizna nie nosiła znamiona darowizny pozorowanej. Chodzi o to, żeby auto pomimo darowizny nie było nadal użytkowane przez darczyńcę. Jeśli faktycznie tak się stanie i Urząd Skarbowy trafi na tego typu trop to może stwierdzić, że sama operacja miała na celu uniknięcie konsekwencji podatkowych. Jeśli więc koniecznie chcesz skorzystać z takiej opcji – nie możesz nadal użytkować auta.
Po drugie – przestrzega się również przed darowizną zwrotną. Unikać należy sytuacji, w której obdarowujemy bliską osobę autem, po czym ona odwdzięcza się analogicznym gestem i zwraca nam darowizną pojazd.
No dobrze, a co z Vat przy darowiźnie?
W przypadku darowizny auta wykupionego z leasingu na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą (czyli bez wprowadzania auta do majątku firmy) nie będzie podlegać również opodatkowaniu podatkiem VAT. Na potwierdzenie tego faktu udostępniam link do indywidualnej Interpretacji z 11 października 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.515.2021.1.SK – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
VAT przy darowiźnie – aktualizacja marzec 2023
Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Ministerstwa Finansów, jeśli leasingobiorca zdecyduje się na wykupienie samochodu po zakończeniu umowy leasingowej, nie będzie konieczności ponownego odprowadzania podatku VAT. Więcej szczegółów w artykule Darowizna auta po leasingu bez VAT.
Jak do darowizn podejdzie fiskus?
W teorii sprawa darowizny wygląda naprawdę dobrze. A jak się ma to do praktyki? Czy fiskus nie będzie kwestionować takich operacji? Niestety tu pytań jest więcej niż odpowiedzi. Sam proceder jest rzecz jasna legalny, ale nie ma 100% gwarancji jak będzie interpretowany. A tu interpretacja może być różna. Z jednej strony to, co nie jest zabronione jest dozwolone, a z drugiej można też na sprawę patrzeć z perspektywy chęci szybszej sprzedaży auta bez konieczności zapłaty należnych podatków.
Wzór umowy darowizny do pobrania
Przygotowałem dla Was darmowy wzór umowy darowizny samochodu. Dokument zawiera wszystkie niezbędne informacje, które powinny się znaleźć w takiej umowie, aby zapewnić pełną zgodność z przepisami prawa. Dla Waszej wygody, wzór jest dostępny w dwóch wersjach: PDF oraz edytowalnym formacie DOCX. Serdecznie zachęcam do pobrania i skorzystania z mojego wzoru, aby proces darowizny samochodu przebiegł sprawnie i bezproblemowo.
Podsumowanie
Reasumując faktycznie darowizna auta po wykupie z leasingu jest dobrym rozwiązaniem w obliczu Polskiego Ładu, w którym od początku bieżącego roku przyszło nam funkcjonować. Wydaje się, że darowizna nie ma słabych punktów, a jednak pozostaje pewnego rodzaju niepewność. Nie wiemy, bowiem jak do darowizny będzie podchodzić fiskus i czy nie będzie go traktować, jako próbę obejścia obowiązujących przepisów. Jak będzie się kształtować sytuacja będziemy w stanie sprawdzić na żywym organizmie. Najprawdopodobniej pod koniec tego roku będziemy w stanie stwierdzić czy rozwiązanie to funkcjonuje czy też nie.
Ostateczną decyzję pozostawiam drogi czytelniku Tobie. Pamiętaj jednak, że jeśli już zdecydujesz się na takie rozwiązanie to zwróć uwagę na szczegóły tej operacji, żeby nie być posądzonym o pozorowanie darowizny. Trzymam kciuki!
A i na koniec jeszcze jedno – byłbym wdzięczny jakbyś chciał podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami związanymi z darowizną auta po wykupie z leasingu.
Dzień Dobry
Panie Grzegorzu, wiem że podobne pytania już były ale nie do końca jest dla mnie to jasne. Chcę wykupić auto z leasingu oraz nie wrzucać FV wykupu w koszty firmy (JDGna ryczałcie na vacie) więc wpada mi w majątek prywatny. I teraz mam dwie opcje (zakładamy, że auto sprzedaje za 100.000 zł):
1. Sprzedać auto po upływie 6 lat aby uniknąć podatku, jednak na pewno zrobię to wcześniej – kilka miesięcy po wykupie z leasingu. Jakie wtedy odprowadzam podatki do US? Jaka wysokość? Kiedy je rozliczam? Przy rozliczeniu rocznym? Jak to zrobić?
2. Przekazuje w darowiźnie Żonie (mamy wspólność) jednak z tego co czytam wpisuje tylko 50% wartości auta – jakie wtedy podatki płacę? W jakiej wysokości? Kiedy odliczam? W rozliczeniu PIT?
3. Inna opcja darowizny? Na kogo? aby uniknąć podatku? Czytałem, że w tzw. grupie 0 nie płacimy z definicji podatków, więc zdzwiony jestem, że za opcję 2, mimo wszystko muszę odprowadzić podatek od 50% wartości auta….
Chyba, że czegoś nie rozumiem, to proszę o sprostowanie.
Pozdrawiam
1. Sprzedaż auta po wykupie z leasingu przed upływem 6 lat
Jeżeli auto zostanie sprzedane przed upływem 6 lat od momentu wykupu na cele prywatne, to dochód ze sprzedaży auta będzie traktowany jako przychód z działalności gospodarczej, nawet jeśli nie wrzucał Pan faktury wykupu w koszty.
Jakie podatki Pan odprowadzi?
– Podatek dochodowy i składka zdrowotna – Przychód ze sprzedaży auta (100.000 zł) podlega opodatkowaniu, zgodnie z zasadami ryczałtu. Stawka ryczałtu wynosi 3% dla przychodów ze sprzedaży środków trwałych i jest liczona od całości przychodu. Do tego dojdzie jeszcze składka zdrowotna. Jej wysokość będzie uzależniona od łącznego rocznego przychodu.
– VAT – Jeżeli czynność sprzedaży pojazdu wykonywana jest okazjonalnie to w związku ze sprzedażą pojazdu nie powstaje obowiązek podatkowy na gruncie VAT.
Kiedy rozliczyć podatki?
Podatek dochodowy rozlicza Pan rocznie w PIT-28 (bo jest Pan na ryczałcie). VAT zapłacimy w kolejnym miesiącu po dokonaniu transakcji.
2. Przekazanie auta w darowiźnie żonie (wspólność majątkowa)
Jeżeli pojazd wchodzi w skład majątku wspólnego, przekazanie żonie oznacza, że darowizna dotyczy tylko połowy wartości auta (czyli 50.000 zł w Pana przypadku). Darowizny pomiędzy małżonkami, w ramach wspólności majątkowej, są zwolnione z podatku od spadków i darowizn, ale to, że przekazuje Pan jedynie 50% wartości, wynika z obowiązku rozdzielenia majątku w ramach darowizny. W związku z tym, jeżeli obie strony mają udział w majątku wspólnym, przekazuje Pan jedynie część, którą Pan posiada indywidualnie.
Kwestie podatkowe:
– Podatek od darowizny – w grupie zerowej (małżonkowie) nie ma obowiązku płacenia podatku od darowizny, ale należy zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od daty przekazania darowizny.
– Podatek dochodowy – żona nie płaci podatku dochodowego od przyjęcia darowizny, ale w momencie sprzedaży pojazdu przed upływem 6 miesięcy od wykupu, zajdzie konieczność jego zapłaty (12% lub 32% w zależności od progu).
3. Inna opcja darowizny
Darowiznę może Pan przekazać nie tylko żonie, ale również innym osobom w tzw. „grupie 0” (syn, córka, wnuki, prawnuki, matka, ojciec, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym, macocha.
Wszyscy członkowie tej grupy są zwolnieni z podatku od darowizn, pod warunkiem, że zgłoszą darowiznę do urzędu w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania (formularz SD-Z2).
W przypadku wspólności majątkowej, darowizna faktycznie dotyczy tylko części, którą Pan posiada indywidualnie, dlatego wynosi 50% wartości auta. To wynika z zasad prawa rodzinnego i majątkowego, które regulują wspólność majątkową. Jednak tu trzeba sprawę rozpatrywać z dwóch stron. O ile darowizna wspólnemu synowi czy córce będzie neutralna. To darowizna powiedzmy ojcu dla jednej ze stron będzie neutralna, a dla drugiej już nie – teść należy do 1 grupy podatkowej, a nie do zerowej.
Kwestie podatkowe:
– Darowizny w grupie 0 (np. dzieciom) również są zwolnione z podatku, ale wymagają zgłoszenia do urzędu skarbowego.
– Dalsza odsprzedaż przekazanego w ten sposób pojazdu bez podatków może nastąpić po 6 miesiącach od daty darowizny.
Dziękuję Panie Grzegorzu za wyjaśnienia…. Mam jednak jeszcze kilka wątpliwości:
Pisze Pan:
1) „– VAT – Jeżeli czynność sprzedaży pojazdu wykonywana jest okazjonalnie to w związku ze sprzedażą pojazdu nie powstaje obowiązek podatkowy na gruncie VAT.” – powiem szczerze, że jest to bardzo interesujące to co Pan pisze i przyznam, że pierwszy raz o tym słyszę… Większość artykułów wskazuje na to, że VAT powinien zostać zwrócony (dlatego też m.in zmiany „Polskiego Ładu” i wykupu przed upływem 6 lat nie są korzystne – czy coś się zmieniło w tej materii? Czy mamy na to jakiś zapis/rozporządzenie a może wyrok?
2) „– Podatek od darowizny – w grupie zerowej (małżonkowie) nie ma obowiązku płacenia podatku od darowizny, ale należy zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od daty przekazania darowizny.” – We wcześniejszych (początkowych) komentarzach pisał Pan, że nie zaleca Pan darowizny dla małżonki gdzie jest wspólność majątkowa ze względu na to, że jest to sztuczny podział majątku i może to zostać zakwestionowane i odsyłał Pan do doradcy podatkowego. Czy zmieniło się coś w tym temacie (Komentarze, o których pisze są z zeszłego roku)?
1. Urząd Skarbowy potwierdził, że sprzedaż pojazdu wykupionego z leasingu na cele osobiste, o ile jest to czynność jednorazowa i nie ma charakteru działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu VAT. Wydane zostały w tym zakresie indywidualne interpretacje, m.in. interpretacja dyrektora KIS z 3 kwietnia 2024 r., nr 0112-KDIL3.4012.102.2024.2.AK, która wskazuje, że sprzedaż taka stanowi zarządzanie majątkiem osobistym, a nie działalność gospodarczą, co wyklucza powstanie obowiązku podatkowego w VAT.
2. Od czasu mojego ostatniego komentarza w tej kwestii niewiele się zmieniło. Wciąż uważam, że darowizna pomiędzy małżonkami w przypadku wspólności majątkowej może budzić wątpliwości. Dlatego zalecam ostrożność i rekomenduję skonsultowanie się z doradcą podatkowym. Ja niestety specjalistą w tym zakresie nie jestem. Najlepszym rozwiązaniem byłoby również wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową, aby uzyskać pewność, że w danym przypadku darowizna zostanie właściwie zakwalifikowana przez Urząd Skarbowy.
Dzień dobry,
Przejełam cesję leasingu w 2021 roku. W 2023 roku wykupiłam samochód jednak jestem na ryczałcie i nigdy nic nie odliczałam od samochodu. Aktualnie myślę nad sprzedażą tylko zastanawia mnie czy muszę po sprzedaży coś opłacić do urzędu lub czy wpłynie mi to na limit na ryczałcie (nie jestem na VAT). Cena rynkowa pojazdu na dzień dzisiejszy to 270 tyś pln. Proszę o pomoc w tej kwesti,
Pozdrawiam Edyta
Jeśli wykupiony pojazd został wprowadzony w ewidencję środków trwałych i był amortyzowany to jego sprzedaż nie wpłynie na limit zwolnienia podmiotowego w VAT. Sprzedaż pojazdu będzie opodatkowana stawką ryczałtu w wysokości 3% wartości przychodu. Do skarbówki sprzedaży auta nie ma konieczności zgłaszania (będzie ona uwzględniona w zeznaniu PIT). Konieczne jest za to zgłoszenie tego faktu do Wydziału komunikacji w terminie 30 dni od przeprowadzonej transakcji. Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Jednoosobowa działalność gospodarcza, nie jestem płatnikiem podatku VAT.
Po zakończeniu leasingu samochód został wykupiony, wprowadzony do ewidencji majątku trwałego tej działalności i użytkowany przez kolejne 3 lata. Czy jest obecnie możliwość wycofanie go z ewidencji majątku trwałego tej działalności i podarowanie tego auta dziecku? Nie znalazłem takiej opcji w powyższym artykule.
Tzn napisał Pan, że:
„Sam proces darowizny po wykupie auta z leasingu nie jest dość skomplikowany. Kroki, jakie w tym celu musimy podjąć ograniczają się do:
„1. wykupienie auta z leasingu i nie wrzucenie auta do firmowego majątku
2. przekazanie auta w ramach darowizny najbliższej osobie (z grupy 0)”
A co gdy jednak wrzucimy auto do firmowego majątku, następnie chcemy ja z tego majątku zdjąć i podarować?
W przypadku firmy nie będącej płatnikiem podatku vat opisana przez Pana sytuacja nie będzie generowała konieczności zapłaty podatku dochodowego jak i podatku VAT. Innymi słowy dobrym rozwiązaniem jest wycofanie auta z firmy i dalsza darowizna. Dziękuję za zwrócenie uwagi na taką okoliczność.
A jak to wygląda w przypadku darowania na partnerkę,z którą wspólnie wychowujemy nasze wspólne dzieci (po prostu nie mamy ślubu). Czy taka darowizna jest opłacalna?
Ustawodawca umieścił konkubinę / partnerkę w 3 grupie podatkowej. A w tej grupie kwota wolna od podatku wynosi jedynie 5733 zł. Dodatkowo podatek od darowizn w tej grupie jest niestety najwyższy – ponad 12%. Tego typu operacja nie będzie więc należała do najbardziej opłacalnych.
Z tego co poniżej wyczytałem wynika, iż mało sensowne jest wykorzystanie opcji „darowizna” i darowanie samochodu innej osobie niż dziecko, w sytuacji gdy mamy do czynienia ze wspólnotą majątkową. Jeśli bowiem dojedzie do darowizny i darczyńcami będą musieli być i mąż i żona to jedno z nich będzie jak rozumiem 1/2 darowało w ramach grupy 0, natomiast drugie 1/2 już w ramach grupy 1. Chyba że ta 1/2 wartości nie przekracza 36 120 zł. Proszę mnie poprawić jeśli źle myślę.
Tak jak Pan pisze – darowizna ze wspólnoty majątkowej dziecku jest w tym kontekście bezproblemowa. W pozostałych przypadkach może faktycznie być kłopotliwa. Podobno istnieje również opcja darowizny ze wspólnoty majątkowej gdzie stroną transakcji jest tylko jeden małżonek. Jeżeli drugi wyrazi zgodę na taką darowiznę, to umowa jest ważna i skuteczna. W takiej sytuacji drugi małżonek nie staje się stroną umowy darowizny, co powoduje, że problem z ustaleniem stopnia pokrewieństwa i tym samym naliczenia podatku sam się rozwiązuje. Niestety, nie jestem specjalistą od prawa podatkowego. W takich kwestiach zawsze sugeruję skonsultowanie się z osobą kompetentną w tym zakresie, która będzie mogła udzielić precyzyjnych informacji i potwierdzić, czy istnieje taka możliwość.
Co do pozostałych kwestii to zgadzam się z Pana tokiem myślenia.
Witam, czy musimy mieć rozdzielczość majątkową przy darowiznie samochodu ? Jeśli tak to czy mogę darować samochód wnukowi który ma 12 lat. Czy trzeba ustalić opiekuna żeby móc sprzedać samochód po 6 miesiącach.
Pozdrawiam
Do dokonania darowizny nie jest wymagana rozdzielność majątkowa. Jeśli jednak auto zostało nabyte podczas trwania małżeństwa stroną umowy będą małżonkowie. Obdarować niepełnoletniego wnuka jak najbardziej można (zerowa grupa podatkowa), ale sprzedaż auta będzie w takiej sytuacji utrudniona. Sam wnuk nie będzie mógł tego zrobić, bo nie może dokonywać czynności prawnych. Sprzedaż musiałaby się odbyć w tym przypadku za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
No dobra, a jeśli darowizna to po jakiej wartości: wartości wykupu czy wartości rynkowej ? Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi ??
Na umowie darowizny wpisujemy zawsze wartość realną (rynkową) pojazdu.
Darowanie na dziecko ma przełożenie na koszt ubezpieczenia, więc chyba lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wstępny w gr. 0.
To prawda. Warunki ubezpieczenia dla młodych osób nie należą do najtańszych.
Witam, mam podobny dylematy. Mąż wykupił samochód rok temu z leasingu, nie wprowadzał faktury zakupu do firmy, ale używał go jako samochodu prywatnego i wliczał jeszcze przez rok do KUP 20% i do VAT 50%, w tej chwili ma już drugi samochód z leasingu i ten chciał przekazać mi jako małżonce w darowiźnie, chociaż jak widzę nie do końca jest to dobrym rozwiązaniem gdyż nie mamy rozdzielności majątkowej. Zastanawialiśmy się właśnie czy ma mi darować tylko 1/2 samochodu, skoro ja jestem też teoretycznie współwłaścicielem czy daruje mi cały samochód. Dodam, że obecnie zarejestrowany jest tylko na męża.
Co gdyby mąż zdecydował się go darować np. swojej mamie. Kto jest wtedy darczyńca sam mąż czy my oboje?
Jeśli auto zostało wykupione podczas trwania małżeństwa (bez rozdzielności) wchodzi on w majątek wspólny, niezależnie od tego czy będzie zarejestrowany tylko na jedną osobę czy też na dwie. Ja osobiście odradzam w takim przypadku darowiznę na rzecz małżonka, bo według mnie takowa transakcja może być zakwestionowana. Można auto przekazać w darowiźnie mamie męża (takie rozwiązanie nie będzie budziło wątpliwości, o ile oczywiście faktycznie dojdzie do przekazania auta i jego użytkowania przez obdarowaną) – wówczas Państwo wspólnie występujecie jako strona na umowie darowizny .
Dzień dobry ,
proszę o informację w temacie wykup samochodu z leasingu na spółkę z o.o.
-czy można przekazać samochód wspólnikowi ?
-czy w przypadku sprzedaży otrzymanego samochodu przez wspólnika w ciągu 6 lat powstaje dochód w spółce ?
-czy w trakcie tych 6 lat może wspólnik darować samochód osobie bliskiej bez konsekwencji podatkowych ( tak jak przy jdg)
W odpowiedzi na Pana pytania:
– Tak. Samochód można przekazać wspólnikowi na dwa sposoby. Pierwszym jest wypłata dywidendy w firmie rzeczowej (konieczne odpowiednie zapisy w samej umowie spółki). W takim przypadku istnieje możliwość odliczenia VAT od wartości rynkowej (jeśli spółka jest płatnikiem tego podatku), ale wspólnik podatku VAT nie będzie mógł już rozliczyć. Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia podatku dochodowego od dywidendy. Drugim sposobem jest darowizna na rzecz wspólnika. Tu również powstanie możliwość odliczenia VAT od wartości rynkowej auta (jeśli spółka jest płatnikiem VAT) i dodatkowo podatek od darowizny w zależności od kwoty (grupa 3).
– Nie. Dochodu w spółce przy powyższym rozwiązaniu nie będzie.
– Tak. Jeśli będzie to osoba blisko spokrewniona (grupa 0).
Dzień dobry.
Czy jest możliwy taki scenariusz, że auto po wykupie z leasingu Przekazuję w ramach darowizny tacie. Po 6 pełnych miesiacach tata zwrotnie przekazuje mi auto? Czy rodzi to jakieś formalności podatkowe?
Możliwość taka istnieje, ale… rozwiązanie takie z pewnością zostanie zakwestionowane przez Urząd Skarbowy i potraktowane jako tak zwana darowizna zwrotna. A jeśli darowizna zostanie zakwestionowana to trzeba będzie ponieść konsekwencje podatkowe (wyrównanie strat – zapłata wszelkich należnych podatków). Podsumowując, zdecydowanie odradzam takiej konfiguracji.
Dzien dobry.
po wykupie samochodu z leasingu chciałabym przekazać go w darowiznie siostrze, która obecnie posiada zawieszoną JDG. Czy może to być zinterpretowane jako przekazanie samochodu między firmami? Czy w takiej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli samochód jest własnością osoby prywatnej (Pani) i przekazuje go w Pani darowiźnie innej osobie prywatnej (siostrze – grupa 0, która ma zawieszoną działalność gospodarczą), to nie jest to traktowane jako transakcja między firmami i nie powstanie jakikolwiek obowiązek podatkowy. Pozdrawiam serdecznie.
Co się stanie, gdy samochód wykupiony z leasingu na osobę prywatną i podarowany siostrze zostanie przez obdarowaną sprzedany PRZED upływem 6 m-cy? Jakie ona zapłaci opłaty i podatki i czy darczyńca zostanie wstecz obiciążony jakimiś kosztami i daninami (jakimi i jak obliczanymi)?
W takiej sytuacji przyjdzie uregulować podatek dochodowy zgodnie ze skalą podatkową (12% do 120 000 zł dochodu lub 32% powyżej) najpóźniej do 30 kwietnia roku, który następuje po roku podatkowym. Darczyńca nie zostanie obciążony jakimikolwiek kosztami.
Dzień dobry,
W JDG sprawa jest dość jasna i prosta bo jest jeden właściciel.
Ja prowadzę działalność gospodarczą w ramach S.C. razem ze wspólnikiem przy udziałach 50/50. Obecnie nasza firma zakończyła Umowę Leasingową i otrzymała fakturę z leasingu na wykup auta (1% wartości samochodu). Oczywiście aby dokonać umowy darowizny na najbliższego członka rodziny, wykupione auto nie będę wprowadzać do majątku firmy tylko wykupię do prywatnego użytku, zatem otrzymaną fakturę nie przekaże do księgowej. Tutaj cała procedura darowizny jest jasna, bardzo przystępnie i zrozumiale wytłumaczona.
1. Czy zapłata za w/w fakturę powinna być dokonana z konta firmowego spółki (jak do tej pory raty leasingowe) czy z mojego konta prywatnego ?
2. Z tego powodu, że mój wspólnik jest również współwłaścicielem tego auta to czy w takiej sytuacji wymagane jest przeniesienie współwłasności albo zrzeczenie się współwłasności na mnie- wspólnika? Jeżeli tak to w jakiej formie i czy taka “darowizna” albo zrzeczenie się jest w jakiś sposób opodatkowana czy jest to po prostu formalność, nie skutkująca żadnymi kosztami. Wspólnik nie jest moją rodziną.
Pozdrawiam serdecznie!
Ad.1 – Co do zasady, płatność powinna być uregulowana z konta firmowego. Sugerowałbym skonsultować ewentualną płatność z konta prywatnego bezpośrednio z leasingodawcą.
Ad.2 – Tak, jest wymagane pisemne przeniesienie współwłasności na Pan (umowa nieodpłatnego przeniesienia własności samochodów na rzecz wspólnika). Według mojej wiedzy, jeśli odbędzie się to w sposób nieodpłatny, przekazanie wspólnikowi nie będzie podlegało opodatkowaniu (w tym również od spadków i darowizn). Sugeruję jednak w tej sytuacji zwrócić się do doradcy podatkowego lub wystąpić do Urzędu Skarbowego o wydanie indywidualnej interpretacji w tej kwestii. Tylko wówczas będzie Pan miał 100% pewność w tej materii.
Dzień Dobry!
Za miesiąc płacę ostatnią ratę leasingu operacyjnego, wykupiony samochód chcę przeznaczyć na swoje cele prywatne, bez ujmowania go w księgach firmy, zarejestruję go na żonę i na siebie jako współwłaściciela. Jakie konsekwencje poniosę jak sprzedam ten samochód jako osoba prywatna po trzech latach od wykupu?
Pozdrawiam
Opisana przez Pana sytuacja stanowi tzw. wykup prywatny. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi z początkiem 2022 roku sprzedaż tak wykupionego auta może się odbyć bez podatków po upływie 6 lat. Innymi słowy wcześniejsza sprzedaż auta skutkuje naliczeniem PIT i składki zdrowotnej ZUS (4,9% na podatku liniowym lub 9% na skali podatkowej). Żeby ich uniknąć warto rozważyć opisywaną w artykule darowiznę blisko spokrewnionej osobie (zerowa grupa podatkowe). Obdarowana osoba będzie miała możliwość sprzedaży pojazdu bez podatków po upływie zaledwie 6 miesięcy.
Dzień dobry,
Co w sytuacji, gdy po wykupie z leasingu do majątku prywatnego przedsiębiorcy na JDG, dokonuje on darowizny na żonę. Brak jest rozdzielności majątkowej. Czy w takiek sytuacji żona uniknie płacenia podatku dochodowego i Vat po sprzedaży auta po upływie sześciu miesięcy?
Podobne pytania padały już ze strony czytelników bloga. Wedle mnie sytuacja jest dość problematyczna. Wykupione auto z leasingu będzie stanowiło Wasz wspólny majątek. W momencie dokonania ewentualnej darowizny auto z majątku wspólnego zostałoby przeniesione do majątku osobistego żony. Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym w trakcie trwania wspólnoty obowiązuje zakaz podziału majątku wspólnego na osobisty. Obawiam się, że w tej sytuacji istnieje zatem bardzo duże ryzyko podważenia tego typu darowizny i odradzam podjęcie tego typu działań. Sugerowałbym jeszcze skontaktować się w tej materii z doradcą podatkowym, prawnikiem lub wystąpić do Urzędu Skarbowego o interpretację takiego rozwiązania.
Dzień dobry
Czy po wykupie auta z leasingu do majątku prywatnego i zrobieniu darowizny w ciągu miesiąca w grupie 0, muszę zgłosić do Wydziału Komunikacji nabycie auta i w związku z darowizną zbycie auta, Czy tylko zbycie i nie ma obowiązku zgłaszania nabycia po leasingu ?
W ciągu 30 dni od wykupienia auta z leasingu należy poinformować Wydział Komunikacji o fakcie nabycia auta. Podobnie w momencie jego zbycia – również należy zgłosić ten fakt w Wydziale Komunikacji. Oczywiście, można te dwa elementy połączyć ze sobą i przy jednej wizycie zgłosić obie czynności (pod warunkiem, że nie przekroczymy wcześniej wspomnianego 30-dniowego okresu).
Dzień dobry,
Czy osoba która wykupiła samochód prywatnie może dokonać darowizny najbliższemu członkowi (bratku) rodziny, a następnie miesiąc później otrzymać darowiznę „wzajemną” tego samego samochodu od brata i sprzedać samochód po 6 miesiącach bez konieczności odprowadzania podatków? Chodzi o to, żeby przez te 6 miesięcy nie był formalnie w rękach brata tylko moich?
Pozdrawiam
JK
Panie Jakubie, zdecydowanie odradzam opisaną przez Pana konfigurację. Wedle mnie stanowi ona typowy przykład darowizny zwrotnej. Tego typu działania są co prawda zgodne z prawem, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą być uznane za próbę uniknięcia podatków. Proszę mieć na uwadze również, że jeśli dokona Pan darowizny na rzecz brata, a nadal będzie Pan użytkował pojazd i Urząd Skarbowy na to wpadnie – będzie to również potraktowane jako próba ominięcia konsekwencji podatkowych (w tym przypadku jest to tak zwana darowizna pozorowana). Pozdrawiam.
Dzień dobry Panie Grzegorzu. Kilka pytań dotyczących wykupu jak i samej darowizny po wykupie:
1. Przy JDG co to znaczy „nie wprowadzać pojazdu do majątku firmowego”? Po prostu nie przekazywać do księgowości faktury wykupu? Czy coś więcej?
2. Istnieje coś takiego jak pisemne powiadomienie wydziału komunikacji o zbyciu i zakupie pojazdu. I teraz tak: właściciel JDG wykupił pojazd z leasingu i chce od razu poprzez darowiznę przekazać je synowi. Oczywiście nie będzie tracić czasu na rejestrowanie pojazdu na siebie ponieważ po darowiźnie syn przerejestruje pojazd od razu na siebie z zachowaniem tych samych tablic leasingodawcy. I kto tu o czym powiadamia swoje właściwe urzędy komunikacyjne? Właściciel JDG jako że w sumie nigdy nie rejestrował tego pojazdu na siebie tylko od razu wykonał darowiznę, mimo to musi poinformować swój wydział komunikacji o przekazaniu darowizną pojazdu synowi? I tak samo syn swój właściwy urząd komunikacji musi powiadomić odpowiednim pismem otrzymanie pojazdu darowizną mimo że sama obecność w urzędzie komunikacji i tak jest konieczna w celu przerejestrowania pojazdu po darowiźnie? To ważne ponieważ wlepiają strasznie kary teraz za to „niezgłoszenie”.
3. Czy umowa darowizny pomiędzy właścicielem jdg (ojcem) a synem musi być poświadczona notarialnie czy nie jest to konieczne? Jak najlepiej ją sporządzić?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.
1. Wykupienie auta z leasingu i nie wrzucenie auta do firmowego majątku oznacza, że nie ujmujemy faktury za wykup w kosztach (nie odliczamy też podatku VAT) oraz nie wprowadzamy samochodu jako środek trwały w firmie. W uproszczeniu więc nie przekazujemy faktury wykupowej do księgowości.
2. Właściciel JDG powinien poinformować Wydział Komunikacji o zbyciu pojazdu, który nabył. tak jak Pan pisze nie ma konieczności rejestracji na JGD tylko bezpośrednio rejestrować będzie obdarowany. Ten z kolei musi zgodnie z przepisami w odpowiedni czasie zgłosić w Wydziale Komunikacji nabycie pojazdu oraz przerejestrować auto (podczas 1 wizyty). Póki co jest na to 60 dni, ale od 1 lipca wraca pierwotny 30 dniowy termin.
3.Aby umowa darowizny samochodu doszła do skutku, nie jest konieczne jej zawarcie w formie aktu notarialnego – wystarczy przekazać darowany samochód. Owszem można się udać do notariusza, aczkolwiek będzie to generowało dodatkowe koszty. W internecie można znaleźć szereg darmowych wzorów umowy darowizny auta. Jeśli nie znajdzie Pan proszę o kontakt podeślę Panu takowy dokument.
Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości. Pozdrawiam
Witam,
Po jakim czasie od wykupu z leasingu ( bez wprowadzania w majątek firmy) będzie można go podarować ?
I czy w takim wypadku po wykupie musi zostać przerejestrowane auto, czy może zostać podarowane i obdarowany może je na siebie przerejestrować ?
Pozdrawiam
Wytyczne w tym zakresie nie określają konkretnych dat. Zatem do samej darowizny może dojść zaraz po przeniesieniu na Pana praw własności pojazdu. Auto można spokojnie zarejestrować po wykupie już na finalnego obdarowanego. Nie ma konieczności dokonywania „podwójnej” rejestracji. Pozdrawiam
Panie Grzegorzu,
Jak wygląda sytuacja przy wykupie polisy ubezpieczeniowej w przypadku, gdy:
1) najpierw wykupujemy auto z leasingu
2) następnie przekazujemy je w darowiźnie
3) potem osoba, której samochód został podarowany podpisuje umowę z ubezpieczycielem
Czy taką operację (wszystkie pkt 1-3) można przeprowadzić tego samego dnia?
Teoretycznie tak, ale uważam, że nie ma takiej potrzeby jeśli polisa trwać będzie jeszcze kilka / kilkanaście dni po wykupie. Przy wykupie pojazdu z leasingu polisa OC jest zawsze przenoszona na nabywcę pojazdu (AC w zależności czy polisa była z ramienia finansującego czy też nie), który staje się jego właścicielem. A skoro tak się dzieje to nabywca może ją wypowiedzieć lub przepisać na siebie. Ważne jest jednak to, że polisa sama się nie wznowi – należy o tym pamiętać. Zmierzam do tego, że jeśli jest czas to nową polisę zawarłbym dopiero po przerejestrowaniu auta podarowanego. W przypadku kiedy tego czasu nie ma faktycznie można pewne czynności przyspieszyć, a następnie po przerejestrowaniu aneksować polisę ubezpieczeniową. I jeszcze jedno proszę pamiętać, że przy wypowiedzeniu polisy OC zbywca otrzyma zwrot niewykorzystanej części składki.
Dzień dobry , czy jest możliwość darowizny samochodu wykupionego w leasingu w sierpniu 2022 r ( faktura końcowa została wrzucona do rozliczenia ) żonie gdy jesteśmy w spólnocie majątkowej ?
Nadal stoję na stanowisku, że darowizna w tym przypadku jest mocno problematyczna. Wykupione auto z leasingu będzie stanowiło Wasz wspólny majątek. W momencie dokonania ewentualnej darowizny auto z majątku wspólnego zostałoby przeniesione do majątku osobistego żony. Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym w trakcie trwania wspólnoty obowiązuje zakaz podziału majątku wspólnego na osobisty. Wedle mnie istnieje zatem bardzo duże ryzyko podważenia tego typu darowizny i osobiście odradzam podjęcie tego typu działań. Sugerowałbym znaleźć inną blisko spokrewnioną osobę i wówczas podejść do darowizny.
Dzień dobry, jestem wspólnikiem 1/2 spółki cywilnej. Moja siostra i jednocześnie wspólniczka podpisała notarialnie oświadczenie woli przez wspólnika o przeniesieniu własności pojazdu. Czy wykupując auto z leasingu operacyjnego mogę przenieść własność pojazdu darowizną na siostrę (tj wspólniczkę) jako osobę fizyczną – siostrę? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Przykro mi, ale niestety nie podejmę się jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sugerowałbym zgłosić się w tej materii do specjalistów zajmujących się prawem podatkowym. Z jednej strony sam proces nie budzi wątpliwości, ale z drugiej strony osoba obdarowana jest jednocześnie blisko spokrewniona (siostra) i wspólniczką w spółce. Mam spore obawy, że tego typu transakcja może zostać zinterpretowana przez fiskus jako pozorna/zwrotna (celem uniknięcia konsekwencji podatkowych).
Dzień dobry
Być może to złe miejsce ale i tak spytam :)
Czy po wykupie auta z leasingu (z zamiarem przekazania go przez darowiznę bratu) i nie wprowadzaniu go do firmy, muszę zgłaszać jego nabycie, a następnie zbycie (darowizna)?
Z góry dziękuje za odpowiedz
Pozdrawiam
Wedle mnie (choć przyznaję, że pytanie dotyczy elementów nieco wychodzących poza zakres mojej wiedzy) konieczność zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego powstanie jeśli wartość darowizny przekroczy wartość 9637 zł (w grupie zerowej do której należy rodzeństwo). W przypadku kiedy wartość darowizny jest większa należy zgłosić ją właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego na odpowiednim druku.
czy po wykupie auta moge w darowiznie przekazac auto mezowi jesli mamy wspolnote majatkowa?
Opisana przez Panią sytuacja jest dość problematyczna. Wykupione auto z leasingu będzie stanowiło Wasz wspólny majątek. W momencie dokonania ewentualnej darowizny auto z majątku wspólnego zostałoby przeniesione do majątku osobistego męża. Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym w trakcie trwania wspólnoty obowiązuje zakaz podziału majątku wspólnego na osobisty. Wedle mnie istnieje zatem bardzo duże ryzyko podważenia tego typu darowizny i odradzam podjęcie tego typu działań. Sugerowałbym jeszcze skontaktować się w tej materii z prawnikiem.
Dzień dobry. Pytanie i do Pani Magdy, która zadała pytanie, jak i Pana Grzegorza.
Mam analogiczną sytuację. Prowadzę jednoosobową działalność. Na dniach wykupuję samochód i chciałem go darować żonie, wiadomo dlaczego. Samochodu nie mamy zamiaru sprzedawać na razie (zostanie w gospodarstwie domowym), ale nie chcę go wprowadzać na firmę, bo później będzie ten 6-letni termin. Będzie to auto żony, ja chciałbym wziąć kolejne auto w leasing, a poprzednie auto żony sprzedać.
Mamy wspólnotę majątkową, żadnej rozdzielności.
Czy może coś więcej wiemy w temacie, czy pani pytająca może rozwiązała temat?
Ewentualnie można przekazać rodzicom samochód, ale gdy za pół roku nam go oni oddadzą w darowiźnie, na pewno skarbówka się „rzuci”.
Pozdrawiam,
Póki co nadal stoję na stanowisku, że darowizna na małżonka pozostającego we wspólnocie majątkowej odpada. Spróbuję jeszcze zaciągnąć języka u specjalistów w tej dziedzinie. Co do rodziców to jak najbardziej, ale odradzałbym darowiznę w drugą stronę. Wówczas z pewnością zainteresuje się tym faktem skarbówka.
Dziękuję. Będę wdzięczny za każdą informację.
Czy mamy inne wyjście, jeżeli nie darowizna?
Oczywiście faktury wykupowej nie wprowadzam w koszta i żadnych odliczeń w związku z użytkowaniem rzeczonego pojazdu od miesiąca wykupu nie będę dokonywał. Tu jest pełna jasność. Zakładam, że samochód zostanie z nami na dłużej (ale nie wiem, jak długo).
Czy w związku z przekazaniem go po leasingu na cele prywatne będę musiał (nie sprzedając go i nie użytkując w firmie/nie odliczając nic w firmie) uiścić jakieś podatki lub zgłosić do US fakt wykupu?
Wygląda na to, że jedynym rozsądnym wyjściem jest użytkować samochód przez okres 6 lat, czyli sprzedać go dopiero w marciu 2029, tak?
Czyli dochodzimy do absurdu, gdzie na rynku za 5-6 lat powstanie sytuacja wysypu 9-11 letnich (przy leasingu 3-5 lat) aut na sprzedaż.
Dziękuję z góry za wszelkie wieści :)
Dzień dobry,
czy w zakresie darowizny dla małżonki coś więcej widomo?
Przykro mi, ale jednoznacznie nie jestem w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie. Niektórzy twierdzą, że nie ma przeciwskazań do takiej operacji powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 1991 r., III CZP 76/90 (OSNCP 1991, nr 10 – 12, poz. 117). Mówi ona, że w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej dopuszczalne jest rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego drugiego małżonka. Pytanie jednak czy tego typu operacji nie będzie kwestionował Urząd Skarbowy (darowizna pozorowana)? Uważam, że jedynym sposobem na uzyskanie wiążącej odpowiedzi na to pytanie jest złożenie do wniosku o indywidualną interpretację podatkową. Można zrobić to przez stronę: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-podatkowa-interpretacje-indywidualna
Dzień dobry,
Jak to wygląda z datami czy jak umowa z leasingiem kończy mi się 10-01-2023 to umowę darowizny mogę zrobić już 10-01 czy 11-01?
Dodatkowo czy na umowie darowizny powinny być dane mojej 1 os działalności czy moje prywatne?
Umowa darowizny powinna zostać sporządzona kiedy będzie Pan prawowitym właścicielem pojazdu. Domyślam się, że data 10.01.2023 odnosi się do terminu wykupu. Jeśli tak, to sugerowałbym poczekać z darowizną do momentu kiedy otrzyma Pan od finansującego komplet dokumentów przenoszących własność na Pana. Firmy leasingowe robią to względnie szybko – kwestia kilku lub maksymalnie kilkunastu dni. Proszę również pamiętać, żeby wykupione auto nie wprowadzać do majątku firmy. A skoro auto nie będzie wprowadzane w majątek firmy to na umowie darowizny należy wpisać dane prywatne. Najlepiej obdarować osoby najbliżej spokrewnione (czyli z grupy zerowej), żeby uniknąć jej opodatkowania. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam serdecznie.
Co z przerejestrowaniem auta w tym przypadku? Od mogę razu rejestrować na obdarowanego czy najpierw na firmę?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, auto wykupione z leasingu musi zostać przerejestrowane w ciągu 30 dni od daty wykupu. Nie ma konieczności rejestrowania auta najpierw na siebie (nie na firmę – auto nie powinno stanowić majątku firmowego), a następnie na obdarowanego. Można załatwić wszystkie formalności przy okazji jednej wizyty w Wydziale Komunikacji.
Dzień dobry, właśnie zakończyłem leasing auta, zapłaciłem fakturę końcową i otrzymałem od firmy leasingowej stosowne dokumenty potwierdzające przeniesienie własności. Faktura oczywiście nie będzie wprowadzana do majątku firmy. Chciałbym teraz wykonać darowiznę ale jestem jednym z trzech wspólników spółki cywilnej, na którą to auto było w leasingu. Co w takim przypadku? Czy w takim przypadku da się ją wykonać?
Tak – operacja darowizny jest możliwa do wykonania. W przypadku spółki cywilnej konieczne jest najpierw złożenie oświadczenia woli przez wspólników o przeniesieniu własności pojazdu (każdy ze wspólników posiada 1/3 prawa własności). Oświadczenie to należy sporządzić w formie aktu notarialnego. Następnie dokonujemy darowizny. Bez stosownego oświadczenia woli niestety nie będzie Pan mógł swobodnie dysponować autem.
Czyli auto rejestruje od razu obdarowany. A czy ja jako właściciel firmy muszę zgłaszać nabycie i zbycie pojazdu? Ja i obdarowany mieszkamy w innym powiecie.
Nie ma konieczności rejestrowania auta po wykupie na siebie, a następnie dokonywanie darowizny. Można to zrobić od razu na obdarowanego. Obdarowany ma 30 dni na powiadomienie Wydziału Komunikacji o zmianie właściciela pojazdu. Należy również poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie.
Dzień dobry
Czy kwota wykupu auta od leasingobiorcy ma znaczenie przy niewprowadzaniu auta w majątek firmy ?
Np czy kwota wykupu musi być poniżej 10ty zł czy nie ma to znaczenia jeżeli nie księgujemy faktury wykupowej to może ona być na np kwotę 15tys zł i nie ogranicza nam to późniejszej procedury darowizny ?
Pozdr
Kwota wykupu nie ma znaczenia jeśli przedmiot nie będzie wprowadzony do majątku firmy oraz nie blokuje późniejszej darowizny. Jeśli jednak zdecydowałby się Pan na wykup pojazdu z leasingu operacyjnego na cele biznesowe, pojazd, którego wartość wykupu wyniosła więcej niż 10 000 zł brutto, powinien zostać zaliczony na poczet środków trwałych i amortyzowany.