Co prawda temat darowizny auta po wykupie z leasingu był już przeze mnie poruszany, jednak pojawiają się nowe okoliczności, które warto omówić. Nasz rząd przygotował dla nas dość spore zmiany w limitach darowizn. Będą one obowiązywać wszystkich od 1 lipca. Dzięki tym zmianom, kwoty zwolnione od podatku dla najbliższych i dalszych krewnych osoby przekazującej darowiznę znacząco wzrosną. W dzisiejszym wpisie szczegółowo opiszę, jak te limity ulegną zmianie i jakie konsekwencje przyniesie to dla darowizny auta po leasingu. Czy zatem opłaca się odłożyć przekazanie darowizny auta po zakończeniu leasingu?  Zapraszam do lektury.

Kwoty darowizn wolne od podatku do 1 lipca 2023 roku

Na samym początku przyjrzyjmy się jak wyglądają dotychczasowe limity. Te kształtują się lub kształtowały, (jeśli czytasz ten artykuł po 1 lipca) następująco:

  • 10 434 zł dotyczy osób zaliczonych do I grupy podatkowej, do której należą: małżonek (obecny lub w separacji, ale nie były), zstępni (takie jak syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (na przykład matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć, synowa,
  • 7 878 zł odnosi się do osób zaliczonych do II grupy podatkowej, wśród których są: zstępni rodzeństwa (na przykład siostrzeniec, bratanek), rodzeństwo rodziców (na przykład wuj, ciotka), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (na przykład mąż siostry), rodzeństwo małżonków (na przykład brat żony – szwagier), małżonkowie rodzeństwa małżonków (na przykład mąż siostry męża), małżonkowie innych zstępnych,
  • 5 308 zł jest przeznaczone dla osób zaliczonych do III grupy podatkowej, czyli wszystkich osób niezaliczonych do dwóch poprzednich grup, w tym osób niespokrewnionych z obdarowanym.

Kwoty darowizn wolne od podatku od 1 lipca 2023 roku

Sejm niedawno przegłosował ustawę nazwaną SLIM VAT 3, która zakłada znaczne podwyższenie dotychczas obowiązujących limitów. Nowe wytyczne będą kształtować się następująco:

  • 36 120 zł (wzrost o 25 686 zł), jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej,
  • 27 090 zł (wzrost 19 212 zł), jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej,
  • 18 060 zł (wzrost o 12 725) , jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Osoby, które mają otrzymać darowiznę, powinny rozważyć, czy nie lepiej poczekać na nowe regulacje. Na przykład, jeśli teraz otrzymamy auto warte 30 000 zł od rodzeństwa lub samochód za 25 000 zł od szwagra, będziemy musieli zapłacić podatek, ponieważ przekraczamy obecne limity kwoty wolnej od podatku. Od lipca, jednak, takiej daniny już nie będzie.

Podatek od darowizn

Zerknijmy jeszcze w takim razie jak będzie wyglądać podatek od darowizn. Ten jest wyliczany od wartości przekraczającej kwotę wolną od podatku, zgodnie z poniższą skalą:

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl

Wracając do wcześniej przytoczonych przykładów wysokości podatków kształtowałyby się następująco:

  • auto otrzymane od rodzeństwa za 30 000 zł – podatek 1432,38 zł (890,3 zł + 7% od nadwyżki powyżej kwoty 22 256 zł)
  • auto otrzymane od szwagra za 25 000 zł – podatek 2 109,88 zł (1 780,6 zł + 12% od nadwyżki powyżej kwoty 22 256 zł)

 Spokojnie – darowizna bez podatków nadal możliwa

Zarówno obecne, jak i przyszłe regulacje przewidują dodatkowe zwolnienia dla najbliższej rodziny (tzw. grupa zerowa, która częściowo pokrywa się z pierwszą grupą). Darowizny i spadki dla małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy są i nadal będą zwolnione z podatku. W tej kwestii nic się nie zmienia i myślę, że są to dobre informacje dla wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Jeżeli wartość majątku nabytego po 1 lipca nie przekroczy 36 120 zł (obecnie limit wynosi 10 434 zł), nie będzie konieczności informowania Urzędu Skarbowego. Z kolei, jeśli wartość przekroczy ten limit, należy złożyć w urzędzie formularz SD-Z2 (chyba, że nabycie odbywa się za pośrednictwem aktu notarialnego).

Czy nowe regulacje będą miały wpływ na większą ilość darowizn po wykupie?

Moim skromnym zdaniem nie. Obecnie obowiązujące regulacje dają przecież prawo do darowizny w obrębie grupy zerowej bez konieczności zapłaty podatku. Nowe kwoty wolne od podatku, które zostały przyjęte w ramach pakietu SLIM VAT 3, nie wpływają na zwolnienie z opodatkowania darowizny dokonywanej między członkami najbliższej rodziny. Mówiąc inaczej, obdarowany już teraz nie zapłaci podatku, jeśli zgłosi nabycie samochodu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu pół roku od jego otrzymania (należy to zrobić na formularzu SD-Z2). W przypadku tego zwolnienia nie ma limitu.

Dla przypomnienia cały proces przekazania wykupionego pojazdu do osoby z grupy zerowej jest dość prosty i sprowadza się do zweryfikowania czy wartość przedmiotu mieści się w kwocie wolnej od podatku. Jeśli tak to praktycznie nie trzeba nic robić. W przeciwnym wypadku, jeżeli wartość darowizny przekracza kwotę wolną od podatku, istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Warunkiem jest jednak zgłoszenie darowizny rzeczy naczelnikowi Urzędu Skarbowego (za pomocą formularza SD-Z2) w ciągu pół roku od jej nabycia.

Wartość samochodu przekazywanego w darowiźnie

Dochodzimy do najważniejszego elementu, na którym niestety można w dość łatwy sposób się „wyłożyć”. A mianowicie wartość auta, którym będziemy obdarowywać najbliższych. Pamiętajmy, że wartość auta a kwota, za jaką został wykupiony przedmiot z leasingu to dwie różne rzeczy. Dla przykładu – auto fabrycznie nowe o wartości powiedzmy 100 000 zł było finansowane 3 letnim leasingiem z 1% wykupem. Wartość wykupowa auta to zaledwie 1 000 zł, a jego wartość rynkowa będzie zdecydowanie wyższa. Co ważne wartość tą określa się na dzień dokonania darowizny.

Dlaczego jest to tak istotne? Z dwóch przyczyn. Po pierwsze, dlatego, że wartość auta będzie warunkowała czy taką czynność będziemy musieli zgłosić do Urzędu Skarbowego czy też nie. Wykup nie ma, więc najmniejszego znaczenia.

Po drugie, musimy również pamiętać o tym, żeby wartość darowizny dodać do sumy otrzymanych środków od tej samej osoby na przełomie ostatnich 5 lat.

Reasumując, dla powyższego przykładu jak najbardziej powinniśmy, bo wartość rynkowa auta będzie zdecydowanie wyższa niż próg 36 120 złotych.

Jak do darowizn podchodzi fiskus?

W teorii sprawa darowizny wygląda naprawdę dobrze. A jak się ma to do praktyki? Czy fiskus nie będzie kwestionować takich operacji? Póki, co nie otrzymałem jakiś niepokojących sygnałów z rynku odnośnie problemów związanych z darowizną auta po wykupie. Oczywiście należy dopełnić wszelkich staranności, żeby darowizna nie nosiła znamiona darowizny pozorowanej. Innymi słowy unikajmy, żeby auto po darowiźnie było nadal użytkowane przez darczyńcę. Należy również unikać sytuacji, w której obdarowujemy bliską osobę autem, po czym ona odwdzięcza się analogicznym gestem i zwraca nam darowizną pojazd.

Darowizna nadal jest  jedynym skutecznym sposobem na legalną „optymalizację podatkową” związaną z leasingiem i wykupem pojazdu po zakończeniu umowy. Wprowadzone zmiany zasadniczo nie zmieniają reguł gry. Jeśli planujesz dokonać darowizny auta po wykupie z leasingu, zrobisz to w odpowiedni sposób i zwrócisz uwagę na wyżej opisane niuanse to z czynnością taką nie powinno być jakichkolwiek problemów. Powodzenia!

W teorii sprawa darowizny wygląda naprawdę dobrze. A jak się ma to do praktyki? Czy fiskus nie będzie kwestionować takich operacji? Póki, co nie otrzymałem jakiś niepokojących sygnałów z rynku odnośnie problemów związanych z darowizną auta po wykupie. Oczywiście należy dopełnić wszelkich staranności, żeby darowizna nie nosiła znamiona darowizny pozorowanej. Innymi słowy unikajmy, żeby auto po darowiźnie było nadal użytkowane przez darczyńcę. Należy również unikać sytuacji, w której obdarowujemy bliską osobę autem, po czym ona odwdzięcza się analogicznym gestem i zwraca nam darowizną pojazd.