W dzisiejszym wpisie poruszę wątek, który często pojawia się w świecie motoryzacji, a który może być kluczowy dla wielu osób szukających samochodu – czy warto kupić auto poleasingowe i czy warto skorzystać do tego z finansowania? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dlatego dziś spróbuję rozłożyć tę kwestię na czynniki pierwsze. Zainteresowany? Zapraszam do lektury!
Auto poleasingowe czyli jakie?
Auto poleasingowe, jak sama nazwa wskazuje, to pojazd, który wcześniej był użytkowany w leasingu, bądź też innej formie finansowania takiej jak chociażby najem długoterminowy.
Leasing to rodzaj umowy, w której leasingodawca (zazwyczaj instytucja finansowa) kupuje pojazd na żądanie klienta (leasingobiorcy) i udostępnia go na określony czas w zamian za miesięczne opłaty. Po zakończeniu umowy leasingowej, samochód zwykle jest zwracany leasingodawcy, który następnie sprzedaje go na rynku wtórnym – stąd nazwa „auto poleasingowe”.
Wynajem długoterminowy to specyficzny rodzaj leasingu, w którym klienci płacą stałą miesięczną opłatę za korzystanie z samochodu przez określony czas. Po zakończeniu umowy, samochód zazwyczaj wraca do firmy, która go finansowała. Dzieje się tak, ponieważ to instytucja finansująca jest faktycznym właścicielem pojazdu w trakcie trwania umowy. Po zakończeniu umowy, samochód często jest sprzedawany na rynku wtórnym, często, jako auto poleasingowe, lub może być wykorzystany w kolejnym cyklu wynajmu długoterminowego.
Podsumowując – samochody poleasingowe były najczęściej użytkowane przez firmy, które korzystały z leasingu bądź najmu, gdzie pojazdy te były regularnie wymieniane na nowe modele, pozostawiając wiele stosunkowo młodych i dobrze utrzymanych pojazdów dostępnych do dalszej odsprzedaży.
Gdzie można znaleźć auta poleasingowe?
Poniżej znajduje się kilka miejsc, w których można nabyć auto poleasingowe:
1. Dział Używanych Samochodów przy ASO (Autoryzowany Serwis Samochodowy). Wielu dealerów samochodowych ma dział z używanymi samochodami, w którym można znaleźć pojazdy poleasingowe. Praktycznie każda marka posiada odpowiednio dział aut używanych, gdzie znajdziesz auta poleasingowe. Uwaga! Miej jednak na uwadze, że nie każde auto z oferty dealera będzie spełniało te kryteria. Dealerzy przyjmują również auta od klientów w rozliczeniu (przy zakupie nowego). Najlepiej, więc skupić się na tzw. brand programach typu Das Welt Auto czy Toyota Pewne Auto.
2. Strony internetowe dealerów. Większość dealerów samochodowych prowadzi strony internetowe, na których oferują samochody używane z leasingu. Przykładami takich portali mogą być na przykład:
- Das Welt Auto (Volkswagen, Skoda, Seat): https://www.dasweltauto.pl
- Toyota Pewne Auto: https://pewneauto.pl/
- Audi Select Plus: https://www.audi.pl/pl/web/pl/samochody-uzywane-audi/audi-select-plus.html
- Nissan Inteligent Choice: https://www.nissan.pl/pojazdy/oferty/intelligent-choice.html
3. Serwisy Ogłoszeń Motoryzacyjnych. Strony internetowe z ogłoszeniami samochodowymi, takie jak Otomoto czy OLX, oferują szeroki wybór samochodów poleasingowych.
4. Firmy Leasingowe. Niektóre firmy leasingowe prowadzą własne platformy sprzedaży aut po leasingu. Przykładem mogą być strony takie jak:
- Automarket (grupa PKO Banku Polskiego): https://automarket.pl/
- mAuto (mLeasing): https://mauto.pl/
- LeasePlan: https://usedcars.leaseplan.com/pl-pl/samochody
- Arval AutoSelect: https://autoselect.arval.pl/uzywane-samochody/?priceType=net&purchaseOption=release
- Master 1 (grupa Masterlease): https://www.master1.pl/
- Multisalon24 (Santander Leasing): https://multisalon24.pl/
Czy warto kupić auta poleasingowe?
Skoro wiemy już gdzie możemy dostać auta poleasingowe, zastanówmy się nad zaletami i wadami takiego zakupu. Poniżej moje subiektywne argumenty przemawiające za odpowiednimi opcjami.
Zalety zakupu auta poleasingowego
- Wiek pojazdów. Niewątpliwą korzyścią płynącą z zakupu samochodu po leasingu lub najmie jest jego relatywnie młody wiek. Zasady leasingu zazwyczaj przewidują, bowiem umowy na okres 3-4 lat. To prawda, że po takim czasie auta tracą znaczną część swojej początkowej wartości rynkowej, co jednak nie musi oznaczać proporcjonalnego spadku ich stanu technicznego. Wręcz przeciwnie, niejednokrotnie może okazać się, że są one w doskonałym stanie technicznym, pomimo upływu lat.
- Historia serwisowa. Auta poleasingowe, na ogół, mają dobrze udokumentowaną historię serwisową. Wielu operatorów leasingowych wymaga regularnych kontroli i przeglądów w autoryzowanych serwisach, co z pewnością przekłada się na lepszy stan techniczny pojazdu.
- Znane pochodzenie. Samochody poleasingowe pochodzą z Polskich salonów. Jest to duża przewaga nad rynkiem wtórnym, gdzie często nie jesteśmy pewni, co samochód „przeżył” w swoim poprzednim życiu.
- Standard wyposażenia. Leasingowane samochody często są dobrze wyposażone. Dzieje się tak, ponieważ firmy leasingowe zazwyczaj zamawiają samochody z większą ilością dodatków, aby zwiększyć ich atrakcyjność dla klientów.
- Pełna faktura VAT. Standardem przy zakupie aut poleasingowych jest pełna faktura VAT 23%, która daje możliwość odliczenia podatku VAT w leasingu. Na typowym rynku wtórnym większość aut sprzedawana jest na podstawie faktury vat-marża, która znacząco komplikuje zastosowanie typowego leasingu operacyjnego.
- Gwarancja producenta. Na rynku znaleźć można pojazdy używane, które podlegają jeszcze pod fabryczna gwarancję producenta.
Wady zakupu auta poleasingowego
- Stan techniczny. Pomimo regularnych przeglądów, samochody z leasingu są zazwyczaj eksploatowane intensywniej niż te prywatne. Mogą one wykazywać ślady szybszego zużycia, zwłaszcza, jeśli były użytkowane przez wiele różnych kierowców. Zapewne spotkałeś się ze stwierdzeniem, że pod każdy krawężnik podjedzie tylko auto służbowe…
- Cena. W wielu przypadkach ceny samochodów poleasingowych mogą być nieco wyższe niż porównywalnych modeli na rynku wtórnym, głównie ze względu na lepsze wyposażenie i wcześniej wspomnianą historię serwisową.
- Relatywnie wysokie przebiegi. Auta flotowe, którymi poruszają się handlowcy potrafią mieć spore przebiegi. Oczywiście faktu tego nie należy traktować negatywnie, ale należy brać je pod uwagę. Jeśli kryterium przebiegu będzie miało dla Ciebie spore znaczenie sugeruję rozglądnąć się za autami po najmach długoterminowych. Tam przebiegi powinny być zdecydowanie niższe niż w przypadku pojazdów po leasingu, gdzie przebieg nie ma znaczenia.
- Limitowany wybór. Chociaż na rynku jest wiele samochodów z leasingu, wybór może być ograniczony, jeśli szukasz konkretnego modelu, koloru lub konfiguracji.
Jeśli cenisz sobie pewność pochodzenia samochodu, dobrą historię serwisową i nie przeszkadza ci nieco wyższa cena, to auto poleasingowe może być dla ciebie dobrym wyborem. Jeśli natomiast szukasz czegoś konkretnego, a cena jest dla ciebie kluczowym czynnikiem, rynek wtórny może oferować więcej opcji.
A co z finansowaniem auta poleasingowego?
Finansowanie to popularna forma zakupu pojazdów, zwłaszcza w sektorze biznesowym, ale czy możliwe jest ono przy aucie poleasingowym?
Zasadniczo tak. Przecież auta poleasingowe są typowymi pojazdami używanymi, sprzedawanymi na podstawie pełnej faktury VAT. A skoro tak to bez problemu można je sfinansować:
Co więcej auta poleasingowe, pomimo tego, że są używane można również sfinansować wynajem długoterminowym. Tak, tak – dobrze czytasz. Co prawda będziesz to mógł zrobić w obrębie danej firmy, która akurat oferuje dany pojazd, ale zawsze to kolejna możliwość, z której możesz skorzystać.
Możliwości jak widać jest sporo, ale są one ograniczone w pewien sposób. Jeśli zdecydujesz się na wybór auta z portalu firmy leasingowej, to ona może narzucić Ci finansowanie tylko i wyłącznie ze swojego ramienia. Cóż zrobić?!
Znajdą się również firmy, które umożliwią zakup w finansowaniu zewnętrznym, gdzie będziesz mógł skorzystać ze swojego finansowania. Może się również okazać, że cena auta w finansowaniu obcym może być nieco wyższa. Zanim zaczniesz szukać auta weź to proszę pod uwagę.
Podsumowanie
Podsumowując, auto poleasingowe może być wartościową opcją dla wielu kupujących, ale tak jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Rozważając ten wybór, ważne jest, aby zrobić swoje zadanie domowe, zrozumieć, czego potrzebujesz i co jest dla ciebie najważniejsze. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki samochód wybierzesz, ważne jest, aby był on dla ciebie odpowiedni i spełniał twoje potrzeby. Z finansowaniem tego typu aut nie ma problemów, a nawet można stwierdzić, że możliwości są nieco większe – mam tu na myśli wynajem długoterminowy. Miej jednak na uwadze, że finansowanie może być ograniczone tylko do produktów własnych.
Zostaw komentarz