Darowizna auta wykupionego z leasingu cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Tym sposobem można w sposób legalny ominąć wprowadzone przez Polski Ład zmiany, które miały na celu wyeliminowanie wykupu prywatnego wcześniej leasingowanego pojazdu. Nie zapominajmy, że przecież “Polak potrafi” i z każdej wręcz beznadziejnej sytuacji znajdzie wyjście. Tak też się stało i tym razem. Dotychczas nie do końca jednak mieliśmy stuprocentową pewność czy fiskus nie będzie kwestionować takiego rozwiązania zwłaszcza w kontekście podatku VAT. Słowo dotychczas zostało przeze mnie użyte z premedytacją. Wyszła, bowiem kolejna korzysta interpretacja w tym zakresie. I dziś właśnie będzie o tym. Zainteresowany? Zapraszam do lektury.
Darowizna bez podatków w skrócie
Pozwól, że nie będę tutaj wchodzić w zbytnie szczegóły związane z darowizną. Po więcej konkretów w tym zakresie zapraszam Cię do innego mojego artykułu Darowizna po wykupie auta z leasingu. W tym miejscu opiszę tylko w telegraficznym skrócie, co należy zrobić, żeby skorzystać z tego rozwiązania i nie zapłacić PIT od dochodu, a także składki zdrowotnej (9% skala podatkowa lub 4,9% liniówka).
Sam proces darowizny po wykupie auta z leasingu nie jest dość skomplikowany. Kroki, jakie w tym celu musimy podjąć ograniczają się do:
- Wykupienie auta z leasingu i nie wrzucenie auta do firmowego majątku.
- Przekazanie auta w ramach darowizny najbliższej osobie (z grupy 0). Przy tej okazji pojawia się wątek związany z darowizną małżonkowi w obrębie wspólnoty majątkowej. Pytacie o to dość często w komentarzach. Niestety nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi czy tego typu rozwiązanie jest możliwe – mam sporo wątpliwości, łącznie z faktem podważenia jej przez fiskusa. Ja wychodzę z założenia, że jeśli nie ma się 100% pewności bezpieczeństwa takiego a nie innego rozwiązania, to należy go unikać. I z tym Cię drogi czytelniku zostawiam.
- Użytkowanie auta przez obdarowanego, co najmniej 6 miesięcy.
- Dalsza sprzedaż pojazdu, (po co najmniej 6 miesiącach od otrzymania darowizny bez podatku oraz bez konieczności zapłaty wyższej składki zdrowotnej).
Operacja ta wydaje się być prosta i przejrzysta. Warto jednak pamiętać o tym, że taką transakcję mogą bezproblemowo przeprowadzić osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze lub właściciele spółek cywilnych.
Darowizna auta po leasingu bez VAT – obawy
W przypadku darowizny auta wykupionego z leasingu na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą, (czyli bez wprowadzania auta do majątku firmy) nie powinna podlegać również opodatkowaniu podatkiem VAT. O tym fakcie świadczyć może indywidualna interpretacja: Interpretacji z 11 października 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.515.2021.1.SK – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
W teorii, więc nie powinniśmy się obawiać, a w praktyce niestety większość przedsiębiorców czuło niepokój związany z tym, że tego typu operacja będzie jednak opodatkowana podatkiem VAT.
Darowizna auta po leasingu bez VAT – stanowisko Ministerstwa Finansów (marzec 2023)
Z racji dużej ilości wątpliwości związanych z samą darowizną jak również z ewentualną koniecznością zapłaty podatku VAT w sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów, które potwierdziło, że:
- Darowizna bliskiej osobie, z grupy zero, jest jak najbardziej dozwolona. Pod warunkiem, że nie będzie ona nosiła znamion pozorowanej. Chodzi o to, żeby auto pomimo darowizny nie było nadal użytkowane przez darczyńcę. Jeśli faktycznie tak się stanie i Urząd Skarbowy trafi na tego typu trop to może stwierdzić, że sama operacja miała na celu uniknięcie konsekwencji podatkowych. Jeśli więc koniecznie chcesz skorzystać z takiej opcji – nie możesz nadal użytkować auta.
- Przekazanie auta prywatnego (po wykupie) wcześniej wspomnianej bliskiej osobie eliminuje konieczność zapłacenia podatku VAT. Podatek ten byłby należny, jeśli dostawa towarów byłaby odpłatna. A w przypadku darowizny odpłatność nie występuje. Dodatkowo powołano się na jednorazowość lub okazjonalność takich sytuacji. Co swoją drogą, też jest elementem niezwykle istotnym.
Mamy, więc jednoznaczną informację, że tego typu działania są dozwolone i nie są obarczone jakimkolwiek ryzykiem. Myślę, że to dobra wiadomość dla większości obecnych posiadaczy umów leasingowych.
Podsumujmy więc. Jeśli samochód został wykupiony w ramach leasingu na cele prywatne i podatnik nie odliczył podatku VAT naliczonego z faktury od leasingodawcy, oraz nie ma zamiaru wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych ani zaliczenia wydatków związanych z jego eksploatacją do firmowych kosztów, to samochód będzie traktowany, jako jego majątek prywatny. A to z kolei ma wpływ na to, że darowizna samochodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jeśli miałbyś ochotę zapoznać się z pełną treścią owej interpretacji to bardzo proszę – kliknij w link: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej Interpretacja indywidualna
Wcześniejszy wykup zmienia postać rzeczy
Na koniec jeszcze jeden szczegół, który może w całej układance z darowiznami zrobić sporą różnicę. Chciałbym, żeby to wybrzmiało, więc chcę podkreślić pewien fakt. Darowizna auta po leasingu bez podatków i VAT dotyczy sytuacji, w której wykupujesz pojazd po zakończeniu umowy, zgodnie z podpisanym przez Ciebie w momencie zawarcia umowy harmonogramem. Jeśli jednak zdecydujesz się na wcześniejszy wykup auta to niestety w takim przypadku będzie trzeba zapłacić odpowiednie podatki.
Podsumowanie
Reasumując faktycznie darowizna auta po wykupie z leasingu jest dobrym rozwiązaniem w obliczu Polskiego Ładu, w którym od początku bieżącego roku przyszło nam funkcjonować. Większość interpretacji, które są uzyskiwana działają na korzyść klientów i rozwiewa większość wątpliwości. A jak sprawa darowizny będzie wyglądała w przyszłości to zobaczymy. Wiele wskazuje na to, że zmierzamy w dobrym kierunku.
Czy robiąc darowizne auta po wykupie z leasingu konieczna jest rozdzielność majątkowa ?
Z pewnością posiadanie rozdzielności majątkowej w kontekście darowizny auta po wykupie będzie zdecydowanym atutem. W takim przypadku nie ma jakichkolwiek wątpliwości i transakcja taka nie zostanie podważona przez Urząd Skarbowy. W przypadku wspólnoty majątkowej takowej jasności nie ma. Zdania tu są podzielone. Niektórzy twierdzą, że nie ma przeciwskazań do takiej operacji powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 1991 r., III CZP 76/90 (OSNCP 1991, nr 10 – 12, poz. 117). Mówi ona, że w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej dopuszczalne jest rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego drugiego małżonka. Pytanie jednak czy tego typu operacji nie będzie kwestionował Urząd Skarbowy (darowizna pozorowana)? Inni z kolei wychodzą z założenia, że lepiej dmuchać na zimne i unikać tego typu sytuacji. Uważam, że jedynym sposobem na uzyskanie wiążącej odpowiedzi na to pytanie jest złożenie do wniosku o indywidualną interpretację podatkową. Można zrobić to przez stronę: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-podatkowa-interpretacje-indywidualna
Dzien dobry.
A co to dokładnie oznacza „Wykupienie auta z leasingu i nie wrzucenie auta do firmowego majątku”?
Nie rozumiem tego zapisu, mogę prosić o wyjaśnienie?
Pozdrawiam
„Wykupienie auta z leasingu i nie wrzucenie auta do firmowego majątku” oznacza, że nie ujmujemy faktury za wykup w kosztach (nie odliczamy też podatku VAT) oraz nie wprowadzamy samochodu jako środek trwały w firmie. W uproszczeniu taka operacja stanowi „wykup prywatny”. Mam nadzieję, że wyjaśniłem zagadnienie. Pozdrawiam.
Dziękuję za odpowiedź ale jeszcze dopytam. O ile rozumiem pierwszą część odpowiedzi (nie wrzucam faktury w koszty a auta w środki trwałe) to nie bardzo rozumiem jej drugiej części. Faktura za wykup będzie na firmę a nie osobę prywatną mimo, że w moim przypadku jest to JDG. Czy w takim razie mogę auto zarejestrować np. na siebie jako osoba prywatna lub dokonać darowizny jako osoba prywatna?
Zgadza się. Faktura wykupowa zostanie wystawiona przez finansującego na dane firmowe. Nie przeszkadza to jednak w tym, żeby faktury nie wrzucać w koszty oraz auta jako środek trwały. Leasingodawcy już jakiś czas temu odeszli od wystawiania faktur firmowych na dane osób fizycznych. Idąc dalej tym tropem jak najbardziej auto można zarejestrować na osobę prywatną i dokonać darowizny. Chcąc ograniczyć koszty związane z rejestracją można pominąć nawet etap rejestracji auta po wykupie na siebie i od razu przejść do darowizny.