Stając przed wyzwaniem sfinansowania leasingiem danego przedmiotu zapewne nie raz zastanawiałeś się, jaka firma leasingowa byłaby do tego celu najodpowiedniejsza. Oczywiście kryteriów wyboru może być naprawdę wiele typu sama konstrukcja umowy, suma opłat leasingowych, opłaty dodatkowe, zapisy w Ogólnych Warunkach Umowy, jak i wiele innych. Ja w tym wpisie chciałbym zachęcić Ciebie do spojrzenia na owe zagadnienie z innej perspektywy. Z perspektywy statystyk branży leasingowej publikowanych cyklicznie przez Związek Polskiego Leasingu (w skrócie ZPL). Wybierz leasingodawcę z ZPL! Chodź, pokażę Ci jak to zrobić.

Czym jest Związek Polskiego Leasingu?

Związek Polskiego Leasingu jest organizacją zrzeszającą 31 największych firm leasingowych oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Ta druga organizacja bada rynek flotowy i skupia najważniejsze i największe firmy wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego samochodów osobowych i dostawczych. Innymi słowy możemy powiedzieć, że ZPL jest organizacją, która skupia wokół siebie najważniejsze krajowe instytucje zajmujące się finansowaniem różnych środków trwałych.

ZPL reprezentuje interesy swoich członków współpracując z licznymi organizacjami biznesowymi: Związkiem Banków Polskich, Krajową Izbą Gospodarczą, Konfederacja Lewiatan. ZPL jest członkiem Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa i Transparentności Obrotu Gospodarczego, Koalicji Polskich Środowisk Finansowych na Rzecz Absorpcji Funduszy UE, uczestniczy w pracach Rady Rozwoju Rynków Finansowych (przy Ministerstwie Finansów) i uczestniczy w pracach grup i zespołów roboczych przygotowujących i opiniujących projekty regulacji prawnych dotyczących branży leasingowej.

 

Przedstawiciele ZPL utrzymują bieżące kontakty z przedstawicielami administracji publicznej i parlamentarzystami. ZPL monitoruje, opiniuje, przygotowuje lub zleca przygotowanie ekspertyz w zakresie regulacji dotyczących leasingu. ZPL prowadzi działania wizerunkowe i edukacyjne na rzecz propagowania leasingu, jako narzędzia wspierającego rozwój przedsiębiorczości, wspierając merytorycznie liczne konferencje i szkolenia.

Źródło: Związek Leasingu Polskiego http://www.leasing.org.pl/

Jakie firmy dokładnie są członkami ZPL?

Na chwilę powstawania tego artykułu, czyli na dzień 03.08.2022 roku członkami ZPL były następujące podmioty (kolejność alfabetyczna):

  1. Alior Leasing Sp. z o. o.
  2. BOŚ Leasing – EKO Profit S.A.
  3. BMW Financial Services Polska Sp. z o.o.
  4. BNP Paribas Lease Group Sp. z o.o.
  5. BPS Leasing Spółka Akcyjna (BPS Leasing S.A.)
  6. CATERPILLAR FINANCIAL SERVICES POLAND Sp. z o.o.
  7. DE LAGE LANDEN LEASING POLSKA S.A.
  8. DEUTSCHE LEASING POLSKA S.A.
  9. EUROPEJSKI FUNDUSZ LEASINGOWY S.A.
  10.   Fraikin Polska Sp. z o.o.
  11.   GRENKELEASING Sp. z o.o.
  12.   Idea Getin Leasing S.A.
  13.   IMPULS-LEASING Polska Sp. z o.o.
  14.   ING LEASE (Polska) Sp. z o.o.
  15.   Leasing Polski Sp. z  o. o.
  16.   Millennium Leasing Sp. z o.o.
  17.   mLeasing Sp. z o.o.
  18.   PEAC (Poland) Sp. z o.o.
  19.   PEKAO LEASING Sp. z o.o.
  20.   PKO LEASING S.A.
  21.   Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów
  22.   PSA Finance Polska sp. z o.o.
  23.   Santander Consumer Multirent Sp.z o.o.
  24.   Santander Leasing S.A.
  25.   Scania Finance Polska Sp. z o.o.
  26.   SG Equipment Leasing Polska Sp. z o.o.
  27.   SGB Leasing Sp. z o.o.
  28.   SIEMENS FINANCE Sp. z o.o.
  29.   TOYOTA LEASING POLSKA SP. Z O.O.
  30.   VEHIS FIN 1 SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  31.   VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o.

Aktualną listę członków możecie znaleźć na oficjalnej stronie ZLP: http://www.leasing.org.pl/o_zwiazku/czlonkowie

Z kolei lista członków Polskiego Związeku Wynajmu i Leasingu Pojazdów przedstawia się następująco:

  1. 99 Rent
  2. ALD Automotive
  3. Alphabet
  4. Arval BNP Paribas Group
  5. Avis Budget Group
  6. Business Lease
  7. CarFleet Grupa Credit Agricole
  8. Express Car Rental
  9. Masterlease
  10. Hertz
  11. Idea Fleet
  12. Lease Plan
  13. MHC Mobility
  14. mLeasing
  15. NFM
  16. Rentis
  17. Sixt

Aktualną listę członków możecie znaleźć na oficjalnej stronie PZWLP: https://pzwlp.pl/pzwlp/czlonkowie

Jak widać liczba podmiotów współpracująca w ramach jednego projektu jest imponująca. Co prawda na liście tej nie znajdziecie wszystkich występujących na naszym lokalnym rynku firm leasingowych lub firm zajmujących się wynajmem pojazdów, ale przynależność do tej grupy stanowi czynnik, który należy brać pod uwagę przy wyborze finansującego. Ja osobiście zdecydowanie chętniej wybrałbym firmę, która należy do ZPL niż taką, której na liście członków nie ma. 

 

Publikcje ZPL

Związek Leasingu Polskiego cyklicznie publikuje szereg informacji dotyczących naszego rodzimego rynku leasingowego. Statystyki i zestawienia dostępne są bezpłatnie dla każdego użytkownika. Wystarczy odwiedzić stronę i wybrać interesującą nas kategorię: http://www.leasing.org.pl/pl/statystyki/2022

Jak nietrudno zauważyć dane aktualizowane są w cyklach kwartalnych. Co kwartał możemy zapoznać się więc wynikami całej branży leasingowej w ujęciu globalnym oraz w podziale na poszczególne firmy leasingowe będące członkami organizacji.

Zestawienia globalne realizowane są na bieżąco (no może z poślizgiem rzędu 1 miesiąca) – opublikowane są już wyniki branży za pierwsze 6 miesięcy 2022 roku w wygodnej postaci prezentacji PDF lub zestawień Excel. W publikacjach znaleźć możemy szereg interesujących danych, takich jak:

  • łączne aktywa sfinansowane leasingiem
  • struktura finansowania przedmiotów, czyli jakie przedmioty klienci brali w leasing
  • aktywa z podziałem na leasing i pożyczkę leasingową
  • strukturę klientów leasingowych
  • trendy w poszczególnych grupach produktowych
  • badania koniunktury branży leasingowej 
  • prognozy na przyszłość

Dane te, co prawda nie będą zbytnio pomoce przy wyborze odpowiedniego leasingodawcy niemniej jednak, jeśli interesujesz się branżą warto do nich zajrzeć od czasu do czasu.

Przykłady publikacji za połowę 2022 roku – źródło Związek Leasingu Polskiego

Dostępne są również zestawienia szczegółowe z danymi według poszczególnych firm leasingowych. Na te dane niestety czeka się dość długo i ZPL publikuje owe dane ze sporym opóźnieniem sięgającym nawet kilku miesięcy. Na chwilę powstawania tego artykułu najświeższe dostępne zestawienie według firm obejmowało cały rok 2021. I to właśnie do lektury tych statystyk szczególnie zachęcam, jeśli podchodzicie do finansowania jakiegokolwiek środka trwałego. Dlaczego – o tym za chwilę. Dane szczegółowe publikowane są w formie arkusza kalkulacyjnego Excel. Jest to o tyle wygodne, że możemy go w dowolny sposób filtrować czy modyfikować.

Co jesteśmy w stanie wyczytać ze statystyk ZPL?

Przechodząc do meritum mojego wpisu, za pomocą statystyk ZPL jesteś w stanie szybko zobrazować sobie jak wypadają największe firmy leasingowe na tle całego rynku leasingowego. Nakładając szybki filtr uzyskujesz informacje, jakie wyniki sprzedażowe (zarówno wolumenowe jak i sztukowe) zrealizowały zrzeszone firmy leasingowe. Żeby tego było mało masz również podział na typowy leasingu (operacyjny oraz finansowy jak i pożyczkę leasingową).  W 2021 największą sprzedaż wygenerowały w leasingu odpowiednio (w ujęciu wolumenowym):

firma leasingowa wolumen netto w tys. zł
PKO Leasing S.A. 10 397 465
Europejski Fundusz Leasingowy S.A. 7 605 253
mLeasing Sp. z o.o. 6 035 876
ING Lease (Polska ) Sp. z o.o. 6 194 474
Santander Leasing S.A. 5 050 792
Pekao Leasing Sp. z o.o. 4 290 642
Millennium Leasing Sp. z o.o. 3 876 939
BNP Paribas Leasing Solution 3 464 028
Alior Leasing Sp z o.o. 3 088 329
Idea Leasing S.A. 2 885 280

I analogicznie w przypadku pożyczki leasingowej:

firma leasingowa wolumen netto w tys. zł
BNP Paribas Leasing Solution 1 931 752
Santander Leasing S.A. 1 824 457
PKO Leasing S.A. 1 413 245
Idea Leasing S.A. 1 124 240
De Lage Landen  Leasing Polska S.A. 807 467
Europejski Fundusz Leasingowy S.A. 517 596
mLeasing Sp. z o. o. 460 104
Pekao Leasing Sp. z o. o. 383 336
Alior Leasing Sp z o.o. 256 582
SG Equipment Leasing Polska Sp. z o.o. 211 762

Idąc dalej tym tropem szybko dochodzimy do na razie ogólnej informacji, do jakich instytucji powinniśmy skierować pierwsze kroki przy wyborze leasingu, a do jakich przy wyborze pożyczki. Skoro, bowiem PKO Leasing S.A. wyleasingował przedmiotów na łączną kwotę 10 397 465 000 zł to raczej będzie się znać na tego typu finansowaniu. Prawda? Oczywiście możemy jeszcze zakładać kolejne filtry i uzyskiwać jeszcze bardziej szczegółowe informacje takie jak:

  • ilość środków trwałych oddanych w leasing
  • struktura walutowa umów
  • średni wkład własny do umowy
  • średnia długość umowy
  • ilość zrealizowanych umów leasingu konsumenckiego
  • ilość umów car fleet 
  • podział na leasing operacyjny i finansowy

Jak widać zestawienie te to kopalnia wiedzy, z której możesz skorzystać zupełnie bezpłatnie.

Żeby tego było mało oprócz ww. informacji otrzymujesz również w pakiecie podział na poszczególne grupy przedmiotów. Możesz, więc posortować dane po kategoriach takich jak:

  • środki transportu z szczegółowym wyróżnieniem: osobowe, ciężarowe do 3,5t, ciężarowe powyżej 3,5t, ciągniki siodłowe, naczepy / przyczepy, autobusy i inne pojazdy 
  • maszyny i urządzenia z szczegółowym wyróżnieniem: sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, maszyny poligraficzne, do obróbki metali, przemysłu spożywczego, sprzęt medyczny, gastronomiczny, wózki widłowe i inne 
  • branża IT z wyróżnieniem: sprzętu, oprogramowania, inne IT
  • pozostałe środki transportu: powietrzne, wodne, kolejowe
  • nieruchomości: budynki przemysłowe, obiekty handlowe i usługowe, obiekty biurowe, hotele i inne obiekty rekreacyjne

Samodzielna analiza danych ZLP

Mając tak szeroki zakres danych na podstawie powyższej publikacji jesteśmy w stanie określić, jakie firmy leasingowe specjalizować się będą w finansowaniu określonych przedmiotów. Na podstawie ilości zrealizowanych dla danych przedmiotów wolumenów możemy wywnioskować czy dana firma specjalizuje się w danych przedmiotach czy też nie. Zerowe wolumeny świadczyć mogą o tym, że dana firma po prostu nie finansuje danych przedmiotów. Duże wolumeny z kolei świadczą o daleko idącej specjalizacji.

Przykład 1 – leasingiem chcemy sfinansować zakup sprzętu IT. Filtrując odpowiednio plik Excel szybko uzyskamy informację, które firmy leasingowe będą dla tego typu przedmiotu najodpowiedniejsze. Zakładamy filtr na wiersz Wartość środków trwałych. Wyszykujemy kolumnę sprzęt IT a następnie sortujemy od największych wolumenów sprzedażowych. W tym konkretnym przypadku najodpowiedniejsze będą w kolejności: ING Leasing, EFL, PKO Leasing, Pekao Leasing i Santander Leasing. Te firmy zrealizowały w 2021 największą sprzedaż (wolumen) w tej konkretnie grupie produktowej.

Przykład 2 – analogicznie jak powyżej, interesuje nas zakup auta osobowego. Tym razem dla odmiany posłużymy się ilością sfinansowanych pojazdów w sztukach, a nie łącznym wolumenem. Wybieramy, więc odpowiednią kategorię i zakładamy filtr na odpowiedni wiersz. Kolumnę osobowe sortujemy od największych wartości. W tym przypadku najodpowiedniejszym wyborem okazują się być: PKO Leasing, mLeasing, EFL, BNP Paribas Leasing Solutions oraz Santander Leasing. Wyniki wolumenowe dla porównania wykazują niewielkie różnice w stawce, ale skład pierwszej piątki pozostaje niezmienny.

Jak widzisz powyższe czynności możemy wykonać dla Twoich indywidualnych założeń – w zależności od tego, co chcesz sfinansować.

Oczywiście jest to tylko i aż rekonesans dostępnych firm leasingowych na podstawie historycznych danych (w tym konkretnym przypadku za ubiegły rok). Wydaje mi się jednak, że tym sposobem jesteś w stanie dobrać sobie kilka firm leasingowych na tak zwanym starcie i dalej porównywać szczegółowo ofertę tych właśnie podmiotów. Przy okazji – o tym, w jaki sposób analizować oferty leasingowe od poszczególnych finansujących opiszę w kolejnych moich artykułach. Bądź czujny i na bieżąco śledź wpisy na blogu.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższym wpisem pokazałem Ci nową perspektywę, w jaki sposób podchodzić do wyboru odpowiedniej firmy leasingowej. Statystyki nie kłamią i pokażą Ci, która firma specjalizuje się w finansowaniu określonych przedmiotów, a która totalnie się danymi przedmiotami nie zajmuje. Wysokość realizowanych wolumenów, jak również sama ilość finansowanych przedmiotów ewidentnie pokazują siłę danej firmy i mogą również świadczyć o tym, że klienci chętnie sięgają po ich ofertę. Pamiętaj jednak, że diabeł tkwi w szczególe. Wybór leasingodawcy tylko i wyłącznie na powyższej podstawie nie do końca jest kompletny. Warto przed zawarciem umowy zapoznać się szczegółowo z warunkami danej oferty.