Niniejszym wpisem chciałem wrócić do tematu poruszanego przeze mnie kilka miesięcy temu. Nadal otrzymuję szereg pytań czy w obecnej sytuacji warto wybrać oprocentowanie stałe czy jednak zdecydować się na zmienną stopę procentową do leasingu? Stała stopa oznacza niezmienną w trakcie trwania umowy ratę leasingu. Zmienna z kolei może doprowadzić do jej wahania w zależności od sytuacji na rynkach finansowych. Zmiany te mogą okazać się dla Ciebie korzystne lub też mogą uderzyć Cię po kieszeni. Na jaką opcję, więc warto się obecnie zdecydować. Czas stawić czoła temu pytaniu! Zapraszam do lektury!

Jak zmieniły się stopy procentowe na przełomie ostatnich 3 miesięcy?

Jeszcze kilka miesięcy temu wręcz pewny był dalszy wzrost stóp procentowych. Moje przypuszczenia pokryły się z rzeczywistością i stopy poszybowały do góry. Na chwilę powstawania tego wpisu stopa referencyjna wynosi 6,5%. W ciągu ostatnich 3 miesięcy stopa poszła do góry o całe 2 punkty procentowe (w kwietniu wynosiła zaledwie 4,5%). W ciągu najbliższego miesiąca nie musimy się martwić o ewentualną podwyżkę gdyż najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej planowane jest dopiero na początku września. Co prawda posiedzenie RPP odbędzie się w sierpnia ale będzie miało charakter niedecyzyjny.

Stawki WIBOR wyhamowały

Stopa referencyjna ma pośredni wpływ na stawki WIBOR 1M i 3M, na których oparte są umowy leasingowe. Co ciekawe stawki te od pewnego czasu przestały rosnąć, a nawet na początku lipca udało im się zanotować spadek. Na chwilę powstawania artykułu stawki wynoszą odpowiednio: WIBOR 1M – 6,8 %, WIBOR 3M – 7,03 %. A skoro stawki WIBOR się stabilizują lub nawet lekko spadają to i wysokość naszych zobowiązań leasingowych nie powinna rosnąć. Przy tej okazji jeszcze mała dygresja – jeśli masz umowę leasingową wykorzystującą stawkę WIBOR 3M to niestety możesz liczyć się z podwyżką. Leasingodawca w takim przypadku aktualizuje wysokość rat w cyklu kwartalnym.

Stawki WIBOR 1M i WIBOR 3m (stan na 11.08.2022) – źródło: bankier.pl 

A co z inflacją?

RPP podwyżkami stóp procentowych próbowała reagować na stale rosnącą inflację. Ta z kolei w ciągu ostatnich 3 miesięcy wzrosła z poziomu 7,7% do 15,6%. Warto jednak dodać, że jej wzrost miesiąc do miesiąca był wręcz symboliczny – 0,1% do poziomu 15,6% na koniec lipca bieżącego roku. Tak mały wzrost może stanowić światełko w tunelu. Inflacja może, bowiem już aż tak mocno nie przyrastać, może się stabilizować a w najlepszym przypadku lekko spadać. Tego oczywiście wszyscy byśmy sobie życzyli.

Wskaźnik inflacji w Polsce – źródło: GUS 

Jakie są prognozy na przyszłość?

Przyszłości niestety jednoznacznie przewidzieć się nie da – życie pisze, bowiem różne scenariusze i wszystko może się zdarzyć (tak jak w pewnej piosence). Są jednak symptomy na rynku, które mogą napawać nas optymizmem. Zdaniem analityków Banku Gospodarstwa Krajowego stopy procentowe pójdą jeszcze, co prawda nieznacznie w górę – szacowany jest wzrost o 0,25% w 3 kwartale 2022 roku, a następnie w połowie 2023 roku powinny zostać sukcesywnie obniżane. W ich opinii w trzecim kwartale przyszłego roku główna stopa referencyjna może spaść do 5,75 % – natomiast na koniec 2023 roku do 5,50%.Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku inflacji. Szacuje się, że w połowie przyszłego roku wysokość inflacji powinna się zamknąć poniżej 10%. Jak widać przyszłość nie maluje się nam w czarnych barwach.

Czy warto zaciągnąć leasing ze stałą stopą?

Moim skromnym zdaniem to nie jest odpowiedni moment na wybór stałej stopy procentowej do leasingu. Jak widać, od ostatniego mojego wpisu w tej materii, zdania radykalnie nie zmieniłem. Rakowy wzrost stóp procentowych mamy już za sobą. Być może jeszcze lekko stopy pójdą do góry, ale powinna być to zmiana z kategorii tych kosmetycznych. W dłuższej perspektywie przewidywane są spadki wysokości stóp – a przy takim rozdaniu stała stopa będzie niestety dla nas zdecydowanie mniej korzystna. Oczywiście miej proszę na uwadze fakt, że nie jestem w 100% pewny takiego rozwiązania i nie zagwarantuję Ci, że tak będzie. Swoje zdanie jednak zbudowałem na opinii ekonomistów i analityków wypowiadających się dla mediów.

Zanim przejdę do przedstawienia konkretnych wyliczeń w tej materii chciałbym, żebyś podszedł do tego zagadnienia z odpowiednim nastawieniem. Zwróć uwagę na dwa kluczowe elementy:

  1. Horyzont czasowy Twojej inwestycji. Jeśli bierzesz leasing na 5 lat to właśnie w takim horyzoncie powinieneś rozpatrywać ewentualne scenariusze. A wyprzedzając nieco fakty śmiem twierdzić, że na przestrzeni 5 lat stopy procentowe mogą ulec znacznemu obniżeniu.  
  2. Różnica w wartości oprocentowania leasingu opartego o stałą stopę. Porównaj obie oferty i przelicz o ile droższa będzie stała stopa. Tu rozbieżności potrafią być dość spore. Dobry leasing na stałej stopie nie powinien być droższy o około 1,5 – 2 punktu procentowego.  

Stałe oprocentowanie vs zmienne – pojedynek

Szybka analiza na podstawie danych wejściowych. Standardowy przykład auta nowego o wartości 100 000 zł netto, OW 10%, okres 60 miesięcy, wykup 1%. W poniższym wyliczeniu zakładamy, że stopy się nie zmienią w całym okresie finansowania.

Szybka analiza na podstawie danych wejściowych. Standardowy przykład auta nowego o wartości 100 000 zł netto, OW 10%, okres 60 miesięcy, wykup 1%. W poniższym wyliczeniu zakładamy, że stopy się nie zmienią w całym okresie finansowania.

Zmienna stopa Stała stopa
oprocentowanie WIBOR 3M + 2,5% marża – 9,52% 11,02%
wysokość raty (netto) 1 877,97 zł 1 945,15 zł
suma opłat  123,68% 127,71%
łączny koszt leasingu 123 687,14 zł 127 708,81 zł

Wstępna różnica to niewiele ponad 67 zł netto na racie i prawie 4% na sumie opłat. Tyle, że nie zakładaliśmy tutaj jakichkolwiek zmian wysokości stóp procentowych.

Scenariusz optymistyczny

Wprowadźmy, zatem hipotetyczny scenariusz jak może kształtować się rynek finansowy. Zmiany dokonujemy w cyklach kwartalnych. Przewidujemy stopniowy wzrost stawki WIBOR 3M przez najbliższy kwartał o 0,25%. W kolejnych kwartałach stawka WIBOR 3M będzie się utrzymywać i zacznie spadać od połowy przyszłego roku zatrzymując się na poziomie około 5%. 

Jeśli powyższe przewidywania sprawdziłby się w rzeczywistości wówczas średnia rata umowy ze zmienną stopą byłaby tańsza o prawie 225 zł netto od raty ze stałą stopą procentową. Różnica na sumie opłat wyniosłaby ponad 13%. Innymi słowy wybierając leasing ze zmienną stopą zaoszczędzilibyśmy prawie 13 500 zł netto. Sporo, prawda?

Scenariusz pesymistyczny

Dla kontrastu teraz nieco inny przypadek – bardziej pesymistyczny. W tym wariancie stopy będą sukcesywnie szły do góry. Nie przewidujemy żadnych obniżek, a jedynie same wzrosty. Krytyczna, najwyższa wartość stawki WIBOR 3M wyniesie 9%

Przy takim rozwiązaniu znów umowa ze zmienną stopą byłaby mimo wszystko tańsza o prawie 100 zł netto od raty ze stałą stopą procentową. Różnica na sumie opłat wyniosłaby prawie 7% co przełożyłoby się na oszczędności rzędu 6 700 zł netto na całej umowie. Czy to dużo? Odpowiedź pozostawiam Tobie drogi czytelniku. Ja osobiście wolałbym mieć w kieszeni ponad 6 tysięcy złotych, niż ich nie mieć :) 

Stwórz swój własny scenariusz i sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze.

Jeśli nie przypadły Ci go gustu moje powyższe założenia i chciałbyś przeliczyć „po Twojemu” to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz porównać oferty leasingu ze stałą i ze zmienną stopą procentową na podstawie Twoich przewidywań. Wystarczy, że wpiszesz odpowiednie wartości stawek WIBOR a kalkulator Excel resztę wyliczy za Ciebie. Bezpłatny kalkulator możesz pobrać klikając w poniższy baner – do czego serdecznie Cię zachęcam.

Pobierz bezpłatnie kalkulator Excel

Więcej informacji o tym jak posługiwać się tym narzędziem znajdziesz tutaj.

 Podsumowanie

Wydaje mi się, że najlepszy moment na zaciągnięcie leasingu ze stałym oprocentowaniem jest już za nami. W stałe oprocentowanie najlepiej jest wchodzić, kiedy stopy zaczynają rosnąć, a ta chwila przeszła już do historii. Wedle mnie warto, więc obecnie wybrać leasing ze zmienną stopą procentową oraz leasingodawcę, który gwarantować będzie automatyczną zmianę wysokości rat przy spadku stóp procentowych. Niestety na rynku znaleźć można jeszcze firmy, które stosują taką zasadę tylko przy korzystnych dla nich scenariuszach – czyli przy wzrostach. Przy spadkach z kolei wymagają pisemnej prośby klienta o zmianę wysokości rat. Unikaj takich firm i sprawdzaj zapisy w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingowej. Reasumując – przemyśl, porównaj dwie opcje, skorzystaj z kalkulatora Excel i dokonaj odpowiedzialnego wyboru. Powodzenia.