Kalkulator Excel – stała czy zmienna stopa procentowa w leasingu?
Oddaję w Twoje ręce jeszcze jedno autorskie narzędzie do w postaci kolejnego kalkulatora Excel Leasing bez tajemnic. Kalkulator ten pozwoli Ci oszacować jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze: zastosowanie leasingu opartego o zmienną czy o stałą stopę procentową. Za pomocą kalkulatora obliczysz jak zmieni się rata Twojego leasingu w przypadku wzrostu lub też spadku stóp procentowych przy założonym przez Ciebie scenariuszu. Dzięki niemu porównasz wysokości średniej raty leasingowej w przypadku zawarcia umowy leasingu ze zmienną stopą procentową z wysokością raty stałej i zobaczysz jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najbardziej korzystne.
Więcej o tym czy wybrać stałą czy zmienną stopę w leasingu przeczytasz w moim wpisie, do którego przeczytania serdecznie Cię zapraszam.
Jeśli jednak wolisz czytać – to poniżej instrukcja w formie pisanej :)
KROK 1 – Skompletowanie danych wejściowych
Do prawidłowego funkcjonowania kalkulatora potrzebować będziesz danych wejściowych z oferty umowy leasingowej. Większość danych znajdziesz bezpośrednio na ofercie otrzymanej od leasingodawcy. jedynym elementem niewidocznym na ofercie będzie marża. Zapytaj więc swojego doradcę jaka będzie jej wysokość. Jeśli masz już wszystkie wcześniej wspomniane dane możemy spokojnie przejść do kolejnego kroku.
KROK 2 – Wprowadzenie danych do arkusza
W kroku tym uzupełniamy szare pola arkusza odpowiednimi wartościami zgodnymi z ofertą leasingową. W pierwszej tabeli podajesz odpowiednio:
- wartość przedmiotu leasingu w kwocie netto
- wartość wpłaconej przez Ciebie opłaty wstępnej
- okres finansowania (tu mała uwaga bądź skrupulatny i jeśli na umowa była zawierana chociażby na 35 miesięcy taką wartość umieść w polu, wartość okresu nie może przekroczyć 60 miesięcy)
- wartość wykupu (w procentach)
- aktualna wartość WIBOR (wartość ta podstawi się automatycznie na podstawie danych z portalu Bankier.pl)
- przyszła wartość WIBOR (hipotetyczna wartość WIBOR – czyli do jakiego poziomu może ta stawka wzrosnąć)
- wartość zastosowanej marży do umowy – przy tym punkcie chciałbym się nieco zatrzymać. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy leasingobiorca będzie takową wiedzę posiadać. Zdaję sobie również sprawę, że nie każdy leasingodawca takową informacją bez pytania się z klientem dzieli. Niemniej musiałem zastosować ten element do wyliczeń. Zapytaj więc swojego doradcę o jej wysokość.
- rodzaj WIBOR – z rozwijalnej listy wybierz odpowiednią opcję 1M lub 3M
- stała stopa procentowa – wpisz wartość stałej stopy procentowej, którą oferuje Ci leasingodawca
Aktualne wartości stawek WIBOR pobierają się automatycznie z portalu Money.pl. Do aktualizacji danych wymagane jest połączenie z Internetem i włączenie opcji pobrania danych zewnętrznych w programie Excel.
KROK 3 – Analiza wyników
Po wprowadzeniu danych kalkulator wyliczy wysokości rat w trzech wariantach:
- stopa zmienna start (wyliczenia oparte o zadaną wartość marży oraz aktualne wartości WIBOR)
- stopa zmienna nowa (wyliczenia oparte o hipotetyczną wartość stawki WIBOR – wpisaną przez użytkownika)
- stopa stała (wyliczenia oparte o podaną przez użytkownika wartość oprocentowania stałego zastosowanego do umowy leasingu)
Uwaga! – Jeśli po wprowadzeniu danych wysokość Twojej raty nie będzie się idealnie zgadzała z otrzymaną ofertą to być może:
- została podana błędna wartość zastosowanej marży
- do wysokości raty leasingodawca doliczył produkty dodatkowe lub inne elementy
Jak widać sprawa jest dość złożona. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu.
Finalnie narzędzie wyliczy dla Ciebie w trzech wariantach:
- wysokość rat (w kwocie netto),
- wskaźnik procentowy rat (ile procent wartości przedmiotu stanowi rata leasingu),
- ile wynosić będzie suma opłat leasingowych w poszczególnych przypadkach w ujęciu procentowym
- ile wynosić będzie łączny koszt leasingu
Dodatkowo wartości łącznego kosztu leasingu zostaną „pokolorowane” trzema kolorami: zielonym, żółtym oraz czerwonym. Zielony oznaczać będzie najkorzystniejsze rozwiązanie spośród 3 wariantów, żółty – średnią opłacalność, a czerwony – najgorszą z opcji.
KROK 4 – Stworzenie scenariuszu wzrostu stóp procentowych w trakcie trwania umowy
Przescroluj arkusz poniżej żeby wprowadzić scenariusz wzrostu stóp procentowych w trakcie trwania umowy.
Otrzymasz poniższy panel w którym będziesz w stanie stworzyć swój scenariusz wzrostu oprocentowania przez cały okres umowy leasingu.
W module tym uzupełniasz wartości pól, które zaznaczone są kolorem szarym (dla lepszego zobrazowania okna te zostały zaznaczone na czerwono). Uzupełniamy kolejno:
- okres zmian stóp procentowych – możesz wybrać zmiany kwartalne, półroczne lub roczne
- poszczególne przyszłe hipotetyczne wartości WIBOR 1m lub WIBOR 3m (podajesz je na wskazany okres – jeśli wybrałeś kwartał to narzędzie obliczy ratę kwartalną opartą o daną stawkę i analogicznie dla okresów półrocznych i rocznych)
KROK 5 – Analiza danych na podstawie przyjętego scenariusza
Po wprowadzeniu danych narzędzie wyliczy wysokość raty w poszczególnych wcześniej wskazanych okrasach czasu (kwartał, 6 miesięcy, rok). Dla lepszego zobrazowania ich wysokość zostanie pokolorowana na kolory od zielonego przez żółty do czerwonego. Odcień koloru oznacza wysokość raty. Zielony – rata najniższa, żółty – średnia, czerwony – rata najwyższa.
Oprócz wysokości rat narzędzie wyliczy średnią ratę wynikającą ze zmiennego oprocentowania na podstawie wskazanego scenariusza. Na jej podstawie porówna łączny koszt leasingu opartego o oprocentowanie zmienne oraz o oprocentowanie stałe. Korzystniejsza z opcji zostanie zaznaczona kolorem zielonym. Mniej korzystna – kolorem czerwonym.
Przescroluj arkusz poniżej żeby wprowadzić scenariusz wzrostu stóp procentowych w trakcie trwania umowy.
KROK 6 – Graficzna analiza danych
Stworzone przeze mnie narzędzie ma również funkcjonalność polegającą na wizualizacji przyjętej przez Ciebie strategii wzrostu stóp procentowych. Otrzymujesz dwa wykresy, które obrazują:
- wysokość rat opartych o zmienną stopę w porównaniu z ratami ze stałym oprocentowaniem w założonym przedziale czasowym
- porównanie średniej wysokości raty ze zmiennym oprocentowaniem do raty stałej
To byłoby na tyle. Daj znać jak podoba Ci się to narzędzie. Jeśli masz pytania czy też wątpliwości zachęcam do kontaktu.
Wkrótce zamieszczę kolejne narzędzia analityczne – bądź czujny.