Kalkulator – suma opłat leasingowych

Oddaję w Twoje ręce pierwsze (i nie ostatnie oczywiście) autorskie narzędzie do analizowania ofert leasingowych w postaci kalkulatora Excel Leasing bez tajemnic. Kalkulator ten wylicza realną wartość sumy opłat leasingowych (bez uwzględnienia opłat dodatkowych). Dzięki niemu porównasz czy suma opłat na otrzymanej przez Ciebie ofercie wyliczona jest prawidłowo, a jeśli na ofercie taka wartość się nie pojawi – będziesz ją w stanie ustalić.

Kalkulator dedykowany jest do leasingu operacyjnego przy zastosowaniu równych rat leasingowych.

Poniżej przedstawiam szczegółową instrukcję jak posługiwać się owym narzędziem.

Plik możesz pobrać bezpłatnie tutaj i stosować kiedy tylko będziesz miał taką potrzebę. Do czego oczywiście Cię serdecznie zachęcam :)

Kalkulator Sumy Opłat Leasingowych - Leasing bez tajemnic

Jak korzystać z kalkulatora Excel – film na YouTube!

Przygotowałem dla Ciebie szczegółowy film instruktażowy, który znajdziesz na moim kanale YouTube. Ten materiał pomoże Ci zrozumieć podstawy obsługi mojego kalkulatora oraz pozwoli Ci szybko i sprawnie się nim posługiwać. Miłego oglądania :)

Jeśli jednak wolisz czytać – to poniżej instrukcja w formie pisanej :)

KROK 1 – Lokalizacja danych na ofercie

Zacznijmy od szybkiej analizy samej otrzymanej oferty finansowania. Poniżej przedstawiam typową ofertę leasingu operacyjnego na najpopularniejszy przedmiot finansowania czyli nowy samochód osobowy. Na przysłowiową „tapetę” bierzemy Toyotę C-HR 1.8 Hybrid GPF Executive. Dla ułatwienia przyjęta została równa cena zakupu pojazdu wynosząca 100 000 zł netto.

Przykładowa oferta leasingowa

Na ofercie należy zlokalizować odpowiednie wartości, które będziemy przenosić do pliku Excel, takie jak:

  • cena przedmiotu (w kwocie netto)
  • opłata wstępna (najczęściej prezentowana kwotowo i/lub procentowo)
  • okres finansowania
  • wartość wykupu (RV / wartość resztowa / wartość końcowa – podobnie jak opłata wstępna podawana kwotowo i procentowo)
  • wysokość raty leasingu (w kwocie netto)

Jeśli na ofercie zostaną podane wartości brutto zajdzie konieczność ich przeliczenia na wartości netto.

Jak widać na załączonej ofercie znalezienie tych elementów nie powinno sprawić wam większego problemu. Zazwyczaj na ofertach wszystkie te wartości są czytelnie eksponowane przez leasingodawców. Brak na ofercie któregokolwiek z ww. elementów powinien wzbudzić twoją czujność.

UWAGA! Warto dokładnie przeanalizować otrzymaną ofertę. Różni leasingodawcy mogą do raty leasingu doliczać produkty dodatkowe typu ubezpieczenie komunikacyjne, GAP, ubezpieczenie na życie i inne. Do naszej analizy należy przyjąć „czystą ratę” leasingu. W przypadku kiedy przyjmiemy ratę powiększoną o produkty dodatkowe otrzymana wartość sumy opłat będzie wyższa. Na przedstawionej powyżej ofercie jak widać produkty dodatkowe występują: ubezpieczenie GAP oraz ubezpieczenie Life, ale nie są doliczone do rat leasingu na ofercie. W przypadku kiedy byłby doliczone (takie oferty często występują) wówczas od raty należałoby odjąć składki za ubezpieczenia i tak pomniejszone wartości wpisać do kalkulatora.

KROK 2 – przepisanie danych do arkusza

W drugim kroku przenosimy wartości z oferty do arkusza kalkulacyjnego. Jest to czynność prosta. Nie będę więc rozwodził się nad tym elementem. Pamiętaj tylko, żeby wpisać „czyste” raty leasingu, a nie te powiększone o produkty dodatkowe i inne elementy. W arkuszu wypełniamy jedynie szare pola. Tylko te są aktywne. Pozostałe komórki zostały zablokowane.

KROK 3 – analiza wyników

Po wprowadzeniu danych kalkulator wyliczy interesujące nas wartości.

Jak widać na powyższej grafice kalkulator potwierdził, że suma opłat leasingowych została obliczona prawidłowo. Warto jeszcze raz podkreślić, że suma opłat leasingowych nie zawiera w sobie produktów dodatkowych – te, jak wcześniej wspomniałem, na przedstawionej w przykładzie ofercie występują.

Na koniec dodam jeszcze, że sposób wyliczenia sumy opłat leasingowych może być różny dla poszczególnych leasingodawców. Coraz rzadziej zdarza się, że finansujący zaniżają lub przekłamują jej wartość. Zawarty w kalkulatorze mechanizm jest oparty na najbardziej popularnym sposobie jego wyliczenia.

To byłoby na tyle. Daj znać jak podoba Ci się to narzędzie. Wkrótce zamieszczę kolejne narzędzia analityczne – bądź czujny!