Czy warto obecnie kupić auto używane? – coraz częściej pada takie pytanie z ust klientów. Owszem obecna sytuacja na rynku motoryzacyjnym jest delikatnie rzecz ujmując interesująca. Ceny pojazdów nowych jak i używanych z miesiąca na miesiąc szybują w górę. To z kolei nie sprzyja podejmowaniu inwestycji w auto z drugiej ręki. Ale czy faktycznie tak jest? Czy warto się z decyzjami zakupowymi wstrzymywać? Postaram się szczegółowo odpowiedzieć na te wątpliwości. A więc zapinamy pasy i startujemy.

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym

Pandemia zrobiła nie lada zamieszanie na rynku motoryzacyjnym. Przerwane łańcuchy dostaw, brak półprzewodników, niesprzyjające okoliczności przyrody doprowadziły do tego, że ilość aut nowych uległa drastycznemu zmniejszeniu się. Z kolei popyt na auta nowe nie tyle spadł, co nawet wzrósł. Innymi słowy klienci chętnie kupowaliby nowe auta, ale niestety nie mają, czego. Sytuacja ta echem odbiła się na segmencie aut używanych. Skoro sprzedaż pojazdów nowych siadła, to klienci nie odsprzedawali aut używanych, którymi się dotychczas poruszali. A przecież zapotrzebowanie na używki nie zmalała. Na rynku powstał, więc niedobór pojazdów, który nie został zasypany importem. Sytuacja za granicą jest analogiczna jak u nas.

Niesprzyjająca sytuacja ekonomiczna

Sytuacja ekonomiczna również nie należy do najlepszych. Tak się składa, że ostatnimi czasy przyszło nam wyłapać kumulację niczym w popularnym totolotku. Nowy rok zaczął się od wprowadzenia przez miłościwie nam panujących Nowego Polskiego Ładu. W dodatku inflacja zaczęła się wymykać spod kontroli i zaczęła osiągać dość niepokojące wartości. Rada Polityki Pieniężnej chcąc ratować sytuację podrzuciła dość mocno stopy procentowe. A żeby jeszcze tego było mało to za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna. Znacząco wzrosły też ceny paliw i energii. Z kolei te za chwilę będą miały wpływ na rosnące ceny towarów i usług. Ot taki mamy obecnie klimat.

Ceny aut używanych mocno w górę!

Wszystkie wyżej wymienione czynniki mają bezpośredni wpływ na wysokości cen aut używanych. Tanio już było i powinniśmy się do tego przyzwyczaić. Na przełomie ostatniego roku średnia cena auta używanego wzrosła o około 30%. W porównaniu do 2020 roku prawie o 40%! (dane na podstawie raportów AAA Auto). Na rynku wtórnym znajdziemy też modele, które od 2020 roku zdrożały nawet o 60%.

Źródło: Otomoto.pl

Zmiany cen aut używanych

Co ciekawe średnia wartość środkowa ceny auta używanego w styczniu bieżącego roku  chwilowo spadła do poziomu 22 500 zł. Niestety nie na długo, bo już w lutym poszła w górę i zatrzymała się na pułapie 23 000 zł. Tyle właśnie średnio przyszło nam zapłacić na auto używane w zeszły miesiącu.

Dla lepszego zobrazowania sytuacji przedstawię ją na moim własnym przykładzie. A mianowicie w wakacje zeszłego roku zdecydowałem się na wymianę mojego auta prywatnego. Wysłużonego Forda Mondeo z 2010 roku z nie małym przebiegiem ponad 340 000 kilometrów, sprzedałem w ciągu 1 dnia za satysfakcjonującą mnie kwotę. Pozyskane w ten sposób środki zostały zainwestowane w zakup nowszego auta z rynku wtórnego. Wybór padł na Opla Astrę kombi w automacie z rocznika 2016. Jeśli dziś chciałbym podejść do analogicznej transakcji, musiałbym dysponować zdecydowanie większym budżetem. Najtańszy znaleziony przeze mnie egzemplarz kosztował prawie 6 000 więcej.

autocentrum średnie ceny aut

Jeśli chcielibyście sprawdzić sobie widełki cenowe waszych aut używanych, to oprócz serwisu Otomoto.pl na którym możecie sprawdzić sobie trendy obowiązujących cen, polecam skorzystanie z serwisu Autocentrum. Tam również można szybko i wygodnie oszacować widełki cenowe aut używanych danych marek. Poniżej wynik wyszukiwania dla wspomnianego wcześniej Opla Astry. Dla ułatwienia podaję bezpośrednio link do strony: https://www.autocentrum.pl/ceny-aut-uzywanych/

Czy ceny aut używanych nadal będą rosły?

Odpowiedź na tak postawione pytanie niestety jest twierdząca. Tak ceny w najbliższej przyszłości nadal będą rosły. Problemy z dostępnością komponentów w najlepszym razie  zostaną wyeliminowane dopiero w 2023. Polityka cenowa w segmencie aut nowych również się mocno zmieniła. Na wysokie rabaty nie ma, co liczyć. A to z kolei również przyczyni się do wzrostu cen aut na rynku wtórnym. Dodatkowo również warto zwrócić uwagę na fakt malejącego importu używek z za granicy. Niestety tam sytuacja wygląda podobnie, aut mniej rotują i klienci niezbyt chętnie pozbywają się sprawdzonych i niezawodnych aut, którymi dotychczas się poruszają. Dodatkowo wysoki kurs EURO nie zachęcają do importu.

Zdaniem IBRM SAMAR lutym bieżącego roku import rok do roku spadł o prawie, 10% co jest najgorszym wynikiem od kilku ładnych lat. Inną tendencją jest również wzrost wieku sprowadzanych pojazdów. Średni wiek importowanego auta stale rośnie i wynosi obecnie 12 lat i 5 miesięcy, a w przypadku aut benzynowych o 13 lat i 3 miesiące. To z kolei może spowodować, że do Polski będą trafiać bardziej wysłużone egzemplarze lub te po “przygodach”.  

Źródło: samar.pl

import aut używanych 02.2022

Czy warto obecnie kupić auto używane?

Zasadniczo odpowiedź mogłaby twardo zabrzmieć nie. Jeśli nie musisz obecnie wymieniać auta na nowsze to radziłbym nieco wstrzymać się z zakupami. Nie jestem, co prawda  wróżbitą Maciejem i nie mogę zapewnić, że tak się stanie, ale wydaje się, że sytuacja na rynku aut używanych powinna się nieco uspokoić na przełomie roku 2022 i 2023. No chyba, że przekorny los zafunduje nam jeszcze jakieś inne nieprzewidziane sytuacje. Oby nie.

Oczywiście, jeśli będziesz postawiony pod ścianą ze względu na: szkodę całkowitą czy kradzież i przyjdzie Ci takowe kupić – to wedle nie lepiej to będzie zrobić teraz niż chociażby na kilka miesięcy. Swoją drogą wracając do wcześniej wymienionych przykrych sytuacji to chciałbym nadmienić, że warto (i to niezależnie od tego czy mamy auto w finansowaniu czy też nabyliśmy je za gotówkę) zainwestować w ubezpieczenie GAP. Dobrze dobrana polisa GAP zapewni nam dodatkowe środki na zakup kolejnego pojazdu. Jeśli jeszcze nie masz polisy to możesz ją swobodnie nabyć bez wychodzenia z domy klikając w poniższy baner. A z racji tego, że jesteś moim czytelnikiem to dostaniesz 10% rabat na zakup polisy. Zapraszam.

Kup GAP z 10% rabatem!

Reasumując, jeśli nie musisz zmieniać teraz auta, to lepiej tego nie rób.

Czy warto kupić auto używane w finansowaniu?

Zakup auta w finansowaniu na chwilę obecną jest również dość mocno ryzykowny. W kontekście finansowania pierwsze skrzypce będą grały wysokie stopy procentowe. Te mają wpływ na każdą formę finansowania począwszy od typowego kredytu samochodowego, poprzez pożyczkę leasingową, kończąc na leasingu czy wynajmie długoterminowym. Pozwolę sobie dorzucić 2 zdania komentarza do każdego z nich.

W przypadku kredytów samochodowych czy też pożyczek, zazwyczaj mamy do czynienia ze stałymi stopami procentowymi. Te Banki ustalają wewnętrznie. Na dzień powstawania tego artykułu oprocentowanie kredytu samochodowego na nowe auto wynosi 9,29% a zaledwie kilka miesięcy temu osiągalne były wartości w okolicy 5%. Różnica na łącznym koszcie kredytu na nowe auto o wartości 100 000 zł brutto na 60 miesięcy bez wkładu własnego wzrośnie, więc z poziomu  do kwoty 114 026 zł aż do  125 396 zł, czyli o ponad 11 000 zł.

Podobnie sprawa się ma w przypadku produktów opartych o zmienne stopy, (choć i tu pojawiają się konstrukcje na stałych stopach), czyli leasing i wynajem. Wartości stawek WIBOR znacznie wzrosły z poziomu bliskiego zera do poziomów oscylujących w okolicy 4%. Jest, więc drożej. Tu również zauważalny będzie wzrost kosztów finansowania o ponad 10%.

Jeśli zastanawiasz się o ile dokładnie wzrośnie twoja rata, skorzystaj z mojego kalkulatora Excel. A jeśli po głowie chodzi Ci stałe oprocentowanie leasingu to możesz je sobie również zobrazować innym moim autorskim narzędziem. Znajdziesz je poniżej.

A może przejąć umowę na zasadzie cesji?

W teorii cesja umowy leasingu lub najmu długoterminowego stanowić może dla przyszłego nabywcy swoistego rodzaju okazję do tego, żeby przejąć umowę na promocyjnych warunkach. No właśnie w teorii. Jak spoglądam obecnie na ogłoszenia dotyczące cesji to odnoszę wrażenie, że te są odklejone od rzeczywistości. Bańka spekulacyjna na tego typu ofertach jest ogromna, a podmioty chcące pozbyć się finansowania jak i pojazdu nagminnie stosują wręcz abstrakcyjne ceny. Ale pozwólcie, że o tym napiszę osobny artykuł.

Podsumowanie

Być może Cię rozczaruję, ale nie do końca mam odpowiedzi na pytanie czy warto obecnie kupić auto używane. Ja osobiście sugerowałbym póki, co nieco się wstrzymać i zobaczyć jak będzie się kształtować sytuacja w najbliższych kilku miesiącach. Jeśli nie musisz – wstrzymaj się nieco z zakupem.  Wedle mnie bańka cenowa wkrótce powinna pęknąć, bo przecież ceny aut używanych nie powinny rosnąć w nieskończoność. Podobnie z ceną finansowania – analitycy twierdzą, że stopy powinny zacząć maleć już w przyszłym roku.  Dużo też zależy od segmentu aut nowych – jeśli tu sytuacja się względnie unormuje to z pewnością odczujemy to również w segmencie używek. Jak zwykle przy tego typu sprawach kierujcie się zdrowym rozsądkiem, a okazje rynkowe warto dogłębnie weryfikować.