Rekordowo niskie stopy procentowe niestety przeszły do historii. Po raz pierwszy od dziewięciu lat Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Wzrost ich wartości odczują wszyscy posiadacze różnorakich zobowiązań takich jak: kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne i rzecz jasna posiadacze umów leasingowych czy wynajmów długoterminowych (opartych o zmienną stopę procentową rzecz jasna). Posiadając leasing zapewne zastanawiasz się jak obecna sytuacja wpłynie na wysokość twojej raty leasingowej? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszam do lektury.

Wzrost stóp dotyczy zobowiązań opartych o zmienną stopę procentową

Na samym początku warto zwrócić uwagę, że sytuację tą odczują tylko i wyłącznie posiadacze zobowiązań, które oparte są o zmienną stopę procentową (szacuję, że ponad 95% umów leasingu opartych jest o taki właśnie mechanizm). Jeśli zaciągnąłeś zobowiązanie oparte na stałej stopie możesz spać spokojnie. Wahania te zupełnie Cię nie dotyczą. Szczegółowo wątek związany ze stałą bądź zmienną stopą procentową opisałem we wcześniejszym moim wpisie. Zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Jak zmieniły się stopy procentowe?

W zeszłym tygodniu (artykuł publikowany jest 14.10.2021 r.) Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na znaczący wzrost stóp procentowych. Wzrosły wszystkie wartości stóp WIBOR stosowanych do wyliczania oprocentowania umów leasingowych, czyli:

 • WIBOR 1M
 • WIBOR 3M

Do jak dużych wzrostów doszło? Być może nie są to spektakularne podwyżki, niemniej jednak będą one odczuwalne dla leasingobiorcy. Zwłaszcza, jeśli zobowiązanie leasingowe zawarł w ostatnich 6 miesiącach. W tym okresie stawki były na rekordowo niskim poziomie.

Zestawienie wzrostów przedstawia poniższa tabela:

stawka z ostatnich 6 miesięcy aktualna stawka wzrost
WIBOR 1M 0,18% 0,56% 0,38
WIBOR 3M 0,21% 0,67% 0,46

Jak widać stawki WIBOR wzrosły ponad dwukrotnie względem wartości z ostatnich 6 miesięcy. Wzrosła również główna stopa referencyjna z 0,1% do 0,5% co ma wpływ na wartość maksymalnego oprocentowania kredytów. Odnotowujemy tu wzrost z 7,2% do 8,0%.

Wykres stawki WIBOR 1M za ostatnie 12 miesięcy – źródło Bankier.pl

Wibor 1m ostatni rok

Wykres stawki WIBOR 3M za ostatnie 12 miesięcy – źródło Bankier.pl

Wibor 3m ostatni rok

Dlaczego wzrosły stopy procentowe?

Stopy procentowe to narzędzie, którym można wpływać na gospodarkę. Dotychczas wartości stóp były praktycznie na minimalnym poziomie. Miało to pomóc walczyć ze skutkami związanymi z pandemią. I zasadniczo do takiej sytuacji mogłoby dojść gdyby nie rosnąca inflacja. Jej oficjalna wartość została oszacowana ostatnio na 5,8% (w rzeczywistości jest ona na pewno wyższa – szacuje się, że w okolicy 9-10%). 

I teraz, jeśli zestawimy stopę referencyjną 0,5% ze stopą inflacji 5,8% okazuje się, że inflacja zjada nasze oszczędności. Wartość pieniądza spada w czasie, ceny rosną, a oprocentowanie depozytów jest nieopłacalne. Reasumując rosnąca inflacja oraz tracący kurs złotego (wartość naszej waluty odnotowuje tendencję spadkową) pchnęły Radę Polityki Pieniężnej do takiego kroku. Analitycy spodziewali się wzrostu stóp, aczkolwiek dopiero w listopadzie.

 Czy stopy dalej będą rosły?

Zdaniem analityków niestety na jednej podwyżce się nie skończy. W najbliższym czasie spodziewać się możemy dalszych wzrostów. Do jakiego poziomu? Ciężko w tej chwili jest spekulować. Prawdopodobnym scenariuszem jest jednak wzrost stóp do poziomu około 2% w perspektywie najbliższych 2 lat. Czy powinniśmy w związku z tym się mocno obawiać? Nie do końca. Wzrosty te będą miały przełożenie na wysokość naszych zobowiązań jednak jak pokażę poniżej tragedii nie będzie.

O ile wzrośnie moja rata leasingu – dwie płaszczyzny?

Na to pytanie można odpowiedzieć w dwóch żołnierskich słowach: “to zależy”. Nie denerwuj się, już tłumaczę zawiłości tego stwierdzenia. Wedle mnie żeby na chłodno przeanalizować tą sytuację warto rozpatrywać ją na dwóch płaszczyznach:

 • względem momentu zawarcia umowy leasingu
 • względem ostatnich rat leasingowych

Analizując sytuację w ten właśnie sposób dostrzeżesz być może, że wcale nie jest aż tak źle jak wszyscy wieszczą (no chyba, że zaciągnąłeś leasing w ciągu ostatnich 6 miesięcy – ale o tym za chwilę).

Płaszczyzna 1 – moment zawarcia umowy leasingu

Warunki zawarcia umowy leasingu jak i harmonogram spłat rat leasingowych ustalany jest w momencie zawarcia umowy. Tam dokładnie ustalona jest wartość oprocentowania twojego leasingu przez leasingodawcę. Dla przypomnienia jest to suma dwóch elementów:

 • wartości WIBOR 1M lub WIBOR 3M
 • marży stosowanej do umowy

I tak naprawdę to powinno dla Ciebie stanowić punkt wyjścia. Jeśli umowa zawierana była powiedzmy 3 lata temu to wartości WIBOR były następujące:

 • WIBOR 1M – 1,64%
 • WIBOR 3M – 1,72%

Jak widać sporo wyżej niż jest obecnie i to nawet po podwyżce. W tym kontekście i tak jesteś do przodu, bo zmiany stóp procentowych sprawiły, że twoje rata zmalała. Teraz nieco podskoczy, ale i tak będzie (póki nie dobije do ww. wartości startowych) niższa niż w dniu zawarcia umowy.

Płaszczyzna 2 – względem ostatnich 6 miesięcy

Nieco gorzej sprawa się ma jeśli będziemy ją rozpatrywać w perspektywie ostatnich 6 miesięcy, kiedy stopy były rekordowo niskie. W tym przypadku niestety nie będę miał dobrych wieści i tak słodko jak wcześniej już nie będzie. Każda zmiana stóp procentowych z tej perspektywy będzie odczuwalna w portfelu. Rata, chcąc nie chcąc, będzie wyższa. Co więcej, jeśli niedawno zawarłeś umowę leasingu niestety należysz do tej mniej uprzywilejowanej grupy klientów. Co więcej, jest mało prawdopodobne, że stopy stopnieją do tak niskiego poziomu, jaki był do niedawna.

O ile dokładnie wzrosną raty?

Dla pełnego zobrazowania muszę założyć pewnego rodzaju uogólnienie. Przyjmę wcześniej opisaną przeze mnie perspektywę odnoszącą się ostatnich 6 miesięcy. Założenie jest takie, że zaciągamy leasing na auto nowe o wartości 100 000 zł z 10% opłatą wstępną i wykupem 1% na różne okresy, leasingobiorca opiera oprocentowanie o stopę 3M wynoszącą 0,21%. Niweluję tu do zera kwestię już spłaconych rat – porównujemy wysokości rat na przysłowiowym starcie finansowania.

36 m-cy 48 m-cy 60 m-cy
rata z umowy 2 599,15 zł 1 980,90 zł 1 610,21 zł
rata po podwyżce 2 616,84 zł 1 998,67 zł 1 628,09 zł
różnica +17,69 zł +17,77 zł +17,88 zł

Jak widać wzrost wartości raty jest proporcjonalny do długości finansowania. Im okres większy tym większa będzie różnica w wysokości raty. Podobnie ma się kwota finansowania – im będzie ona wyższa tym wyższą różnicę poczujemy w wysokości raty. Nie bez znaczenia pozostaje również to ile udało się nam dotychczas spłacić kapitału. Im więcej spłaconego leasingu tym mniej podskoczy nam rata (element ten na potrzeby porównawcze został pominięty).

Kalkulator Excel o ile wzrośnie rata Twojego leasingu

Nie zadowalają Cię powyższe wyliczenia. Chciałbyś przeliczyć ile będzie wynosić rata Twojego zobowiązania? Jeśli znasz parametry zawartej przez Ciebie umowy leasingu możesz zasymulować jak wzrośnie rata względem obecnych wartości stóp procentowych a nawet względem przewidywanych w przyszłości wartości.

Do wyliczenia wysokości rat potrzebujesz znać następujące parametry umowy leasingu.

 • cena netto przedmiotu 
 • opłata wstępna 
 • okres finansowania
 • wykup
 • rodzaj stawki WIBOR w umowie (1M lub 3M)
 • wartość stawki WIBOR zastosowana do umowy
 • wartość zastosowanej marży
Kalkulator - ile wzrośnie rata leasingu

Po wpisaniu tych wartości do kalkulatora otrzymasz 3 wartości rat leasingu: ratę zgodnie z zawartą umową, ratę opartą na aktualnej wartości WIBOR i ratę wyliczoną na podstawie ręcznie podanej wartości stopy. Aktualne stawki WIBOR narzędzie pobiera bezpośrednio ze strony Money.pl – do prawidłowego działania koniecznie włącz łącza w Excel – wówczas kalkulator pobierze aktualne wartości WIBOR. 

Pobierz kalkulator i przelicz jak zmieni się rata Twojego leasingu!

Pobierz bezpłatnie kalkulator Excel

To może teraz warto wybrać leasing oparty o stałą stopę?

Z jednej strony tak. Uchroni to nas przed dalszym wzrostem stóp i zagwarantuje niezmienną ratę przez cały okres finansowania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że leasingodawcy na bieżąco analizują rynek. Jeśli obecnie stopy idą w górę to z pewnością wartość stałego oprocentowania do umowy leasingu będzie ustalona nieco wyżej niż chociażby 2 miesiące temu. A co przyniesie przyszłość trudno jest niestety przewidzieć.

Podsumowanie

Wzrostu stóp procentowych należało się spodziewać. Rada Polityki Pieniężnej poczęstowała nas wzrostami nieco wcześniej niż było to przewidywane przez specjalistów. Jak widać raty naszych zobowiązań opartych o zmienną stopę pójdą w górę, ale nieznacznie. Póki, co rosnące stopy niewiele wpływają na finalna ratę zobowiązania. Każdy jakoś wygospodaruje w budżecie dodatkowe kilkadziesiąt złotych. Odczuwalnie zauważymy wzrost rat, jeśli stopy poszybują w okolicę 2 – 2,5% wówczas w budżecie przyjdzie nam znaleźć nieco więcej oszczędności. Tak czy siak niestety nie mamy już teraz wpływu na to jak zachowają się stopy i chcąc nie chcąc przyjdzie nam się do nich po prostu dostosować. Wyjścia zasadniczo nie mamy.