Sprzedaż przenosi się do sieci. Myślę, że nie sposób się nie zgodzić z powyższym stwierdzeniem. Coraz więcej klientów korzysta z zakupów przez internet. Okres w jakim przyszło się nam znaleźć jeszcze bardziej ową tendencję potęguje. Zakupy w sieci robi się niezwykle szybko, prosto, bezpiecznie i w dodatku bez wychodzenia z domu. Przez internet kupujemy już nie tylko kosmetyki czy elektronikę. Nauczyliśmy się też kupować ubrania, buty, artykuły spożywcze, rezerwować hotel czy wykupić wakacje. A jak wygląda sprawa z zakupem pojazdu online?

Wczoraj a dziś

Kiedyś klient wybierał się do kilku salonów różnych marek, wybierał z konsultantem auta, omawiał szczegóły, przeprowadzał jazdę testową, zastanawiał się i finalnie składał zamówienie. Cały ten proces kosztował go nie mało czasu, energii i pieniędzy (podróżowanie pomiędzy punkami sprzedaży przecież też kosztuje). Teraz to wszystko się zmienia, a większą część wyboru, jak też zamówienia można wykonać przez Internet.

Obejrzyj krótki film nagrany wspólnie z Mariuszem Szeremetą z Autonovum – salon samochodowy

Prawie każdy z nas zaczyna poszukiwanie nowego auta przez internet

Według Ernst & Young ogromna większość, bo aż 97% klientów poszukiwanie samochodu rozpoczyna od przeglądnięcia tematycznych portali internetowych. Jak widać prawie wszyscy zaczynają proces zakupowy od internetu. Pytanie czy można cały proces zakupowy przenieść do wirtualnej rzeczywistości? Zasadniczo tak. Dziś jesteśmy w stanie kupić auto w sieci, a nawet uzyskać na nie finansowanie. Oczywiście zdanie te wypowiadam z pewną nutą uogólnienia, bo jednak finansowanie wiąże się w większości przypadków, z koniecznością złożenia fizycznych podpisów pod umową.

Zakup auta nowego w internecie

Nowe auta coraz chętniej są kupowane online. Z badania przeprowadzonego przez GfK na zlecenie VEHIS działającego na rynku motoryzacyjno-finansowym, wynika, że 55% firm oraz 63% konsumentów ma pozytywne podejście do nabywania nowych pojazdów przez internet.

Na polskim rynku pojawiło się sporo portali internetowych, za pośrednictwem których możemy zakupić auto. Niewątpliwie jest to niezwykle wygodny sposób na swoje nowe wymarzone 4 kółka. Do dyspozycji mamy praktycznie wszystkie dostępne na rynku marki i modele. Możemy je sobie zestawić i porównać interesujące nas parametry. Co ważne możemy to zrobić bez wychodzenia z domu przy swojej ulubionej filiżance kawy czy herbaty. Procesem tym możemy zaoszczędzić sporo czasu.

Oprócz czasu możemy też zaoszczędzić niemałe pieniądze. Oferowane w ten sposób samochody są objęte specjalnymi upustami cenowymi. W dużym uproszczeniu możemy, więc nabyć nowe auto taniej niż w salonie.

Dodatkowo portale dbają o to, żeby oprócz samego zakupu auta klient miał możliwość wyboru odpowiedniego dla niego finansowania (kredyt, leasing, leasing konsumencki, wynajem długoterminowy) i szereg usług dodatkowych takich jak ubezpieczenie auta, rabatowe karty serwisowe i inne. Sam proces decyzyjny również może być przeprowadzony bez wychodzenia z domu lub biura.  Można, więc załatwić wszelkie formalności w jednym miejscu korzystając z pomocy wykwalifikowanego doradcy. Wygodne, prawda?

Ryzyko takiego zakupu wedle mnie jest minimalne. Auta są fabrycznie nowe, objęte gwarancją producenta, odbierane w salonie samochodowym lub nawet dostarczane do klienta we wskazane przez niego miejsce. Co więcej niektórzy dostawcy sprzedają auta z tzw. gwarancją zwrotu jeśli te będzie finansowane leasingiem / leasingiem konsumenckim. Warto jednak dokładnie zapoznać się ze specyfikacją zamawianego przez nas auta i przy jego odbiorze dokładnie sprawdzić czy wszystko jest na swoim miejscu.

Zakup auta używanego w internecie

Czy w ogóle zakup auta używanego w internecie jest możliwy i bezpieczny? Kto się porwie na takie ryzyko bez osobistych oględzin pojazdu? Zanim odpowiem na pytania jestem zmuszony podzielić kategorię aut używanych na dwie subkategorie: używane pokontraktowe i „typowe” używane.

Pokontraktowe auta używane

Banki i firmy leasingowe na dobre wzięły się za handel samochodami. Oprócz wcześniej wymienionej możliwości zakupu auta nowego ich klienci mogą u nich zakupić także sprawdzone auta z drugiej ręki. I mogą to zrobić w analogiczny sposób przez internet.

Auta pokontraktowe cieszą się na rynku wtórym bardzo dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Nie ma, co się dziwić, bo zakup 2-3 auta z udokumentowaną historią jest niezwykle opłacalny, gdyż tego typu pojazdy największy spadek wartości mają za sobą.

Widzę tu szereg korzyści, których typowi sprzedawcy aut używanych nie są w stanie zazwyczaj dostarczyć:

  • auta pochodzą z polskich salonów i posiadają pełną historię serwisową
  • auta z reguły miały tylko jednego właściciela
  • auta podlegają gwarancji
  • auta zostały zweryfikowane przez rzeczoznawcę Dekra
  • do zakupu pojazdu proponowane jest fabryczne finansowanie
  • sprzedaż na podstawie pełnej faktury VAT
  • możliwość zwrotu pojazdu
  • dostawa pojazdu pod wskazany adres

Plusów jak widać jest sporo. Czy są minusy – pewnie i takie się znajdą. Ceny pojazdów może będą nieco wyższe niż na typowym rynku wtórnym, ale wedle mnie warto dołożyć przysłowiowych „kilka złotych” i kupić sprawdzone auto z pewną historią serwisową, niż tańszego „kota” w worku. I żeby była jasność nie umniejszając przy tym sprzedawcom aut używanych, którzy takich dodatków nie są w stanie zaoferować. Bo przecież również u nich można kupić sprawdzone auto, które będzie nam służyć długie lata. Nie wrzucam, więc wszystkich do jednego worka.

Pozostałe auta używane, czyli Niemiec płakał jak sprzedawał

W tej kategorii nie ma co się czarować, Zakup auta przez internet bez oględzin i dokładnego sprawdzenia auta może być ryzykowny. Nie twierdzę jednoznacznie, że taki zawsze będzie bo w tej kategorii można również znaleźć pojazdy w świetnym stanie technicznym, wyceną rzeczoznawcy czy sprawdzoną i zweryfikowaną historią pojazdu. Nie każdy dostawca jednak będzie w stanie zaproponować swoim klientom tak kompleksową usługę – to raz, a dwa – nasza wrodzona polska nieufność w większości przypadków będzie nas mocno hamować do takiej formy zakupu.

Nie wchodząc w zbytnie szczegóły w takim przypadku warto sprawdzić auto osobiście przed zakupem lub chociażby zlecić sprawdzenie pojazdu osobom, które się na tym znają. Na polskim rynku znajdzie się kilka firm, które za określoną opłatą, sprawdzą stan pojazdu przed zakupem i potwierdzą to na piśmie w odpowiednio przygotowanym raporcie. Firmy te działają na terenie całej Polski – topografia nie będzie tu przeszkodą.

Zakres usług jest oczywiście uzależniony od pakietu, który wybierzemy. W najbardziej rozbudowanej wersji możemy liczyć na:

  • kompletną dokumentację fotograficzną (kilkadziesiąt rzeczywistych zdjęć bez retuszu w wysokiej rozdzielczości)
  • badanie karoserii miernikiem lakieru
  • jazda próbna z weryfikacją sprawności zawieszenia, układu hamulcowego i kierowniczego
  • oględziny wnętrza pojazdu, komory silnika, sprawności klimatyzacji
  • wizyta w warsztacie samochodowym lub stacji diagnostycznej
  • oględziny podwozia
  • diagnostyka komputerowa, odczyt błędów
  • rozkodowanie auta po numerze VIN, weryfikacja szkód pojazdu, rekomendacja zakupu.

Ceny pakietów wahają się od kilkuset do nawet tysiąca złotych.

Jak widać zakup w ten sposób jest również możliwy, aczkolwiek wymagający nieco dodatkowej ingerencji z naszej strony (znalezienie odpowiedniej firmy) oraz zainwestowania kilku złotych. Oszczędność czasu jednak jest warta wcześniej wymienionych poświęceń. Jakby nie patrzeć ryzyko zakupu jest wówczas zminimalizowane. Może nie do zera, ale znacznie.

Niby ok, ale jak sprawdzić czy auto mi przypasuje?

Ten element będzie budził najwięcej kontrowersji. Bo przecież jak mam kupić auta nie oglądając go lub nie wykonując choćby testowej jazdy? Jak mam wydać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych bez dotknięcia towaru? Odpowiedź jest banalna. Tak samo jak kupujesz ubrania czy buty przez internet.

Przecież w sieci można znaleźć mnóstwo materiałów dotyczących większości pojazdów zarówno tych nowych jak i używanych. Znajdziesz artykuły, recenzje, opisy i wiele innych. Na You Tube znajdą się też kanały, w których na bieżąco pokazywane są video recenzje i testy poszczególnych modeli. A jeśli już bardzo potrzebujesz się jednak przejechać autem to zawsze możesz znaleźć znajomego, który takowe auto posiada lub w ostateczności umówić się na jazdę próbną w stacjonarnym salonie. Jazda testowa nie zobowiązuje Cię do zakupu.

Podsumowanie

Zastanawiasz się czy zakup auta można przerzucić w całości świata online? Wedle mnie tak. Oczywiście każdy z nas będzie miał inne podejście. Tradycjonaliści będą skłaniali się ku osobistej wizycie w salonie, a ludziom z tak zwanej „generacji Z” nie będzie sprawiać żadnego problemu zakup w sieci. Jeśli doskonale wiesz, co chcesz kupić i swoją decyzję podparłeś odpowiednim resarch’em to zakup przez internet nie powinien sprawić Ci większych problemów. Z drugiej strony, jeśli nie do końca masz sprecyzowane preferencje zakupowe to może jednak dla Ciebie lepszym rozwiązaniem będzie zakup auta w tradycyjny sposób.