W ostatnim moim artykule szczegółowo opisywałem temat związany z zawieszeniem działalności gospodarczej w kontekście leasingu. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji się z nim zapoznać to zapraszam Cię do tego serdecznie. W poniższym wpisie pójdę o krok dalej i przybliżę Ci sytuację, w której ubiegasz się o leasing zaraz po wznowieniu działalności gospodarczej. Zainteresowany? Zapraszam

Zawieszenie działalności to sygnał dla finansującego

Zacznę od tego, że leasingodawcy nie przepadają za klientami, którzy zawieszają swoją działalność gospodarczą. Wyjątek stanowić mogą jedynie działalności o charakterze sezonowym. O nich nieco więcej poniżej. Jeśli więc Twoja działalność nie wykazuje chociażby trochę owej sezonowości niestety z leasingiem będzie nieco ciężej.

Spójrzmy na sprawę z perspektywy finansującego. Każde zawieszenie działalności przez klienta podwyższa ryzyko transakcji i to niezależnie, z jakich względów działalność została wstrzymana. Analityk firmy leasingowej może mieć wrażenie, że klient po prostu sobie nie radzi z prowadzeniem biznesu lub też, że wysokość osiąganego przychodu czy dochodu nie jest na odpowiednim poziomie. Reasumując klientowi po prostu nie opłaca się prowadzenie biznesu. Będąc zupełnie obiektywnym jak najbardziej takie rozumowanie jest zasadne.   

Działalność sezonowa

Nieco innym przypadkiem będą działalności gospodarcze działające sezonowo. Sztandarowym przykładem takiej działalności może być chociażby mała gastronomia działająca w nadmorskiej miejscowości. W sezonie letnim (od maja do września) firma osiąga wysokie obroty, ale poza sezonem ich po prostu nie ma. Z tego względu nie ma sensu jej prowadzić w cyklu całorocznym. Poza sezonem działalność jest cyklicznie zawieszana. Czasowe zawieszenie działalności gospodarczej pozwala, zatem firmie ograniczyć część stałych kosztów, np. związanych ze składkami ZUS.

Jeśli więc prowadzisz działalność sezonową i w odpowiedni sposób ją opiszesz w momencie składania wniosku leasingowego, finansujący nie powinien robić problemów z uzyskaniem leasingu. Oczywiście w momencie składania wniosku leasingowego firma powinna być wznowiona. Tyle w teorii. W praktyce znam jednego finansującego, który jest w stanie dać promesę leasingową przed odwieszeniem działalności, ale z ponowną weryfikacją klienta po jej aktywowaniu.

Leasing po wznowieniu działalności

Zawsze istnieje możliwość uzyskania leasingu po wznowieniu działalności gospodarczej, ale nie zawsze może być to łatwe. Problem tkwi w fakcie, że większość leasingodawców będzie traktować datę wznowienia działalności, jako datę jej założenia. Innymi słowy, jeśli prowadziłeś JDG (Jednoosobową Działalność Gospodarczą) przez powiedzmy 20 lat i z przyczyn zdrowotnych zawiesiłeś ją na 3 miesiące to zaraz po wznowieniu będzie ona traktowana, jako start-up. Idąc dalej tym tropem firma leasingowa może wymagać od Ciebie większego wkładu własnego niż w przypadku analogicznego przedsiębiorcy, który swojej działalności nie zawieszał.

Leasing po wznowieniu działalności – typowe przedmioty

Zdecydowanie łatwiej będzie uzyskać finansowanie na typowe przedmioty w obrębie procedury uproszczonej. Jeżeli będziesz potrzebować do firmy auto osobowe lub dostawcze to zaciągnięcie takiego zobowiązania, przy określonej opłacie wstępnej, nie powinno stanowić problemów. O ile oczywiście nie będzie innych przeciwwskazań do udzielenia finansowania typu negatywna historia kredytowa lub zadłużenie w KRD.

Dodatkowo można również zwiększyć swoje szanse na finansowanie, gdy przedstawi się finansującemu:

  • Listy intencyjne
  • Podpisane już umowy o współpracy
  • Posiadanie prywatnego majątku
  • Biznes plan

Jak wysoka powinna wynosić opłata wstępna? Wszystko zależy od procedury obowiązującej u danego finansującego. Wedle mnie przy aucie osobowym rząd wielkości to około 15% lub więcej.

Leasing po wznowieniu działalności – nietypowe przedmioty

W przypadku nietypowych przedmiotów, czyli na przykład maszyn i urządzeń leasing zaraz po wznowieniu działalności może być trudny lub nawet niemożliwy do zrealizowania. W przypadku MiU większość firm leasingowych wymaga ciągłego prowadzenia działalności gospodarczej, przez co najmniej rok. Rzecz jasna przedsiębiorca przedsiębiorcy nie równy i dużo zależy od indywidualnej sytuacji, jak i podejścia analityka. Reasumując, jeśli chcesz sfinansować maszynę lepiej nie zawieszaj działalności.

Podsumowanie 

Leasing po wznowieniu działalności gospodarczej jest jak najbardziej możliwy. Musisz mieć jednak na uwadze, że będzie on niewątpliwie trudniejszy do uzyskania niż dla firm, które będą w stanie pochwalić się ciągłością. Jeśli chcesz sfinansować auto osobowe i będziesz miał odpowiedni wkład własny – nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem leasingu. Sprawa może się skomplikować w przypadku maszyn i urządzeń lub innych nietypowych przedmiotów. Wiele zależeć też będzie od indywidualnego przypadku.