Chodzi Ci po głowie leasing ze stałą stopą procentową? Na przełomie ostatnich kilku tygodni otrzymałem mnóstwo pytań czy w obecnej sytuacji warto wybrać w leasingu oprocentowanie stałe czy jednak zdecydować się na zmienną stopę procentową? Stała stopa oznacza niezmienna w trakcie trwania umowy ratę leasingu. Zmienna może doprowadzić do jej wahania w zależności od sytuacji na rynkach finansowych. Zmiany te mogą być  dla Ciebie korzystne lub też mogą uderzyć Cię mocno po kieszeni. Dziś nieco bardziej szczegółowo postaram się opisać jak ja osobiście podszedłbym do tego zagadnienia. Zainteresowany? Zapraszam!

W najbliższym czasie stopy będą nadal rosły

Z prawdopodobieństwem graniczącym wręcz z pewnością można przyjąć, że w najbliższym czasie stopy procentowe nadal będą rosły. Co więcej przy ostatniej kwietniowej podwyżce stóp przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński otwarcie przyznał, że w najbliższych miesiącach można się spodziewać dalszych wzrostów. Dla przypomnienia obecna wartość stopy referencyjnej wynosi 4,5%. Ta z kolei w sposób pośredni wpływa na wartości stawek WIBOR 1M i WIBOR 3M, które na dzień powstawania tego artykułu (19.04.2022) wynoszą odpowiednio 4,78% i aż 5,54%

Oto jak kształtowały się wartości stawek WIBOR 1M i WBOR 3M na przełomie ostatnich 5 lat. Źródło: money.pl

Do jakiego poziomu wzrosnąć może stopa referencyjna i wartości WIBOR?

Przyszłości niestety jednoznacznie przewidzieć się nie da – życie pisze, bowiem różne scenariusze. Podejrzewam, że jeszcze rok temu nikomu z nas na myśl nie przychodziły takie wartości stóp, z jakimi teraz przyszło nam się zmierzyć. Prognozy analityków, a na nich warto oprzeć nasze hipotezy, są raczej spójne i zakładają, że stopa referencyjna powinna się zatrzymać na poziomie od około 5,5% do nawet 7,5%. Stawka WIBOR 3M z kolei w swoim kulminacyjnym punkcie nie powinna przekroczyć poziomu około 6,7%. Tak przynajmniej twierdzą analitycy mBanku. Z tym, że jeśli sobą referencyjna wystrzeli powyżej 6% to wartości te mogą być nieco wyższe.

Źródło: mBank.pl

Jak długo rosnąć będą stopy procentowe?

Skoro określiliśmy już mniej więcej, do jakiego poziomu mogą spuchnąć stopy to warto się również zastanowić jak długo może obowiązywać ich wzrostowa tendencja. Póki nie zostanie wyhamowana inflacja stopy nadal będą utrzymywać się na wysokim poziomie. A inflacja niestety rośnie. Marcowa dobiła do poziomu aż 11%.

Źródło: Bankier.pl

Ekonomiści przewidują scenariusz, w którym przez najbliższe kilka miesięcy spodziewać się można dalszych wzrostów, a pod koniec bieżącego roku powinno pojawić się wyhamowanie tej tendencji. Przyszły rok może nas przywitać już spadkami. Do jakich wartości? Ciężko jest mówić o konkretach. Z pewnością nie należy się spodziewać tak niskich stóp, jakie obowiązywały na początku 2021 roku.

Czy warto zaciągnąć leasing ze stałą stopą?

Moim skromnym zdaniem nie jest to odpowiedni moment na wybór stałej stopy procentowej do leasingu. Owszem w najbliższym czasie stopy będą rosnąć, a stała stopa nas przed ich wzrostem przecież ochroni – to oczywiście fakt. Z kolei w dłuższej perspektywie przewidywane są spadki wysokości stóp – a przy takim rozdaniu stała stopa będzie niestety dla nas zdecydowanie mniej korzystna. 

Jeszcze inaczej rzecz ujmując – myślę, że stopy procentowe są blisko szczytowego momentu, a dalej mogą spadać. Zawarcie umowy ze stałym oprocentowaniem może się w takim przypadku okazać mało korzystna. Oczywiście miej proszę na uwadze fakt, że nie jestem w 100% pewny takiego rozwiązania i nie zagwarantuję Ci, że tak będzie. Swoje zdanie jednak zbudowałem na opinii ekonomistów i analityków wypowiadających się dla mediów.

Patrz trochę szerzej

Zanim przejdę do przedstawienia konkretnych wyliczeń w tej materii chciałbym, żebyś spojrzał na to zagadnienie z nieco szerzesz perspektywy. Zwróć uwagę na dwa kluczowe elementy:

  1. Horyzont czasowy Twojej inwestycji. Jeśli bierzesz leasing na 5 lat to właśnie w takim horyzoncie powinieneś rozpatrywać ewentualne scenariusze. A wyprzedzając nieco fakty śmiem twierdzić, że na przestrzeni 5 lat stopy procentowe mogą ulec znacznemu obniżeniu.  
  2. Różnica w wartości oprocentowania leasingu opartego o stałą stopę. Porównaj obie oferty i przelicz o ile droższa będzie stała stopa. Tu rozbieżności potrafią być dość spore. Dobry leasing na stałej stopie nie powinien być droższy o około 1,5 punktu procentowego od analogicznego na zmiennym oprocentowaniu.  

Jeszcze inaczej rzecz ujmując – myślę, że stopy procentowe są blisko szczytowego momentu, a dalej mogą spadać. Zawarcie umowy ze stałym oprocentowaniem może się w takim przypadku okazać mało korzystna. Oczywiście miej proszę na uwadze fakt, że nie jestem w 100% pewny takiego rozwiązania i nie zagwarantuję Ci, że tak będzie. Swoje zdanie jednak zbudowałem na opinii ekonomistów i analityków wypowiadających się dla mediów.

Stałe oprocentowanie vs zmienne – pojedynek na start

Nie byłbym sobą, gdybym pozostawił Cię z suchym teoretycznym przesłaniem, że jednak stała stopa nie do końca może być dobrym rozwiązaniem. Czas na praktykę i porcję wyliczeń, które potwierdzą moją hipotezę. Zaczynajmy.

Posłużę się przykładem standardowej transakcji leasingowej na nowe auto osobowe o wartości 100 000 zł netto zaciąganej na okres 5 lat (60 miesięcy). Zastosowano 10% opłatę wstępną oraz wykup na poziomie 1%. Leasingodawca zastosował marżę w wysokości 2,5%. Żeby zbytnio nie komplikować wyliczeń pominąłem w nich koszty dodatkowe typu: ubezpieczenie komunikacyjne, GAP, karty paliowe i tym podobne elementy.

Założyłem ponadto, że leasing ze zmienną stopą bazuje na wskaźniku WIBOR 3M, a oprocentowanie oferty na stałej stopie jest większe o 1,5% względem poprzednika. 

zmienna stopa stała stopa
oprocentowanie 7,04% (5,54% WIBOR 3M + 2,5% marża) 9,54%
rata leasingu (netto) 1 813,00 zł 1 878,56 zł
suma opłat 119,78% 123,73%

Wstępna różnica to około 60 zł netto na racie i prawie 4% na sumie opłat. Tyle, że nie zakładaliśmy tutaj jakichkolwiek zmian wysokości stóp procentowych. A przecież w życiu jedyną stałą jest zmiana.

Stałe oprocentowanie vs zmienne – scenariusz optymistyczny

Tym razem przeanalizujemy hipotetyczny scenariusz jak może kształtować się rynek finansowy. Zmiany dokonywane będą w cyklach kwartalnych. Przewidujemy stopniowy wzrost stawki WIBOR 3M przez najbliższe 4 kwartały. Krytyczna, najwyższa wartość stawki WIBOR 3M wynosi 7,04%. W kolejnych kwartałach stawka WIBOR 3M zaczyna spadać zatrzymując się na poziomie około 4,4%. Porównujemy te same elementy co powyżej przy zastosowaniu uśrednionej raty miesięcznej w przypadku leasingu ze zmienną stopą.

Jeśli powyższe przewidywania sprawdziłby się w rzeczywistości wówczas średnia rata umowy ze zmienną stopą byłaby tańsza o ponad 180 zł netto od raty ze stałą stopą procentową. Różnica na sumie opłat wyniosłaby ponad 10%. Innymi słowy wybierając leasing ze zmienną stopą oszczędzilibyśmy prawie 11 000 zł netto. Sporo, prawda?

Stałe oprocentowanie vs zmienne – scenariusz pesymistyczny

Dla kontrastu teraz nieco inny przypadek – bardziej pesymistyczny. W tym wariancie stopy będą sukcesywnie szły do góry. Nie przewidujemy żadnych obniżek a jedynie same wzrosty. Krytyczna, najwyższa wartość stawki WIBOR 3M wyniesie ponad 10%. 

Przy takim rozwiązaniu znów umowa ze zmienną stopą byłaby tańsza o ponad 90 zł netto od raty ze stałą stopą procentową. Różnica na sumie opłat wyniosłaby ponad 5% co przełożyłoby się na oszczędności rzędu 5 500 zł netto na całej umowie. Czy to dużo? Odpowiedź pozostawiam Tobie drogi czytelniku. Ja osobiście wolałbym mieć w kieszeni 5 tysięcy niż ich nie mieć :)  

Stałe oprocentowanie vs zmienne – Twój własny scenariusz

Jeśli nie przypadły Ci go gustu moje powyższe założenia i chciałbyś przeliczyć „po Twojemu” to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz porównać oferty leasingu ze stałą i ze zmienną stopą procentową na podstawie Twoich przewidywań. Wystarczy, że wpiszesz odpowiednie wartości stawek WIBOR a kalkulator Excel resztę wyliczy za Ciebie. Bezpłatny kalkulator możesz pobrać klikając w poniższy baner – do czego serdecznie Cię zachęcam.

Pobierz bezpłatnie kalkulator Excel

Więcej informacji o tym jak posługiwać się tym narzędziem znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Wydaje mi się, że najlepszy moment na zaciągnięcie leasingu ze stałym oprocentowaniem jest już za nami. W stałe oprocentowanie najlepiej jest wchodzić kiedy stopy zaczynają rosnąć, a ta chwila przeszła już do historii. Wedle mnie zbliżamy się do szczytu wysokości stóp procentowych i wiele wskazuje na to, że później nastąpią spadki. Czy tak się stanie? Tego pewni być nie możemy, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Decyzję o wyborze stałej lub zmiennej stopy procentowej pozostawiam Tobie. Przemyśl, porównaj dwie opcje, skorzystaj z kalkulatora Excel i dokonaj odpowiedzialnego wyboru. Powodzenia.