Sposobów na uzyskanie ofert leasingu jest, co najmniej kilka. Możemy skusić się na ofertę leasingu w salonie samochodowym (wątek ten opisałem we wcześniejszym moim artykule leasing fabryczny czy jest się, czego bać?), możemy wybrać się do naszego banku (większość z banków ma swoje firmy leasingowe), odwiedzić kilka firm leasingowych lub skorzystać z usług brokerów specjalizujących się w leasingu. Dziś skupię się na ostatniej opcji i postaram się odpowiedzieć na pytanie czy warto skorzystać z usług brokera leasingowego? Zapraszam.

Czym jest broker leasingowy?

Jak mówi Wikipedia, w najbardziej generalnym ujęciu brokerem jest podmiot (osoba prawna, osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej) świadczący określone usługi (z reguły pośrednictwa) działający na cudzy rachunek (w przeciwieństwie do np. dealera, czyli podmiotu działającego na własny rachunek)

Ogólnie rzecz ujmując broker jest swojego rodzaju pośrednikiem (choć ja osobiście bardzo nie lubię tego słowa, gdyż ma ono wydźwięk negatywny) pomiędzy klientem a firmami oferującymi dane produkty lub usługi.

Najlepszym przykładem będzie chociażby branża ubezpieczeniowa. Znajdziemy na naszym rodzimym rynku szereg firm sprzedających ubezpieczenia komunikacyjne różnych ubezpieczycieli. I przy tej okazji warto również podkreślić, że broker posiada oferty wielu instytucji. Idąc dalej tym tropem broker leasingowy będzie miał w swojej ofercie od kilku do kilkunastu firm leasingowych. Firmy leasingowe będą rozliczać się za sprzedaż ich produktów bezpośrednio z brokerem. Wątek ten szczegółowo opiszę nieco później.

Jakie są zadania brokera leasingowego?

Do najważniejszych zadań brokera leasingowego należą:

  • dzielenie się posiadaną wiedzą i doświadczeniem
  • wybór odpowiedniej dla klienta oferty leasingowej
  • porównywanie warunków umów
  • negocjowanie warunków umowy
  • pomoc przy skompletowaniu wymaganych dokumentów
  • reprezentowanie klienta u poszczególnych leasingodawców
  • pomoc w obsłudze posprzedażowej

Jak widać zakres czynności brokera jest tutaj dość szeroki. Warto jednak poświęcić chwilę czasu na wybór odpowiedniego podmiotu. Wyżej wymieniony przeze mnie zakres czynności jest mocno wyidealizowany i nie oznacza to, że każdy podmiot będzie równie chętnie realizował wszystkie te usługi.

Broker leasingowy vs pracownik firmy leasingowej / banku / dealera

A czym różni się broker od innych graczy na rynku leasingowym? Przede wszystkim szerszą oferta produktową. W jednym miejscu możesz porównać kilka firm leasingowych, a tym samym możesz zaoszczędzić sporo czasu. Wyobraź sobie, że musiałbyś odwiedzić lub skontaktować się powiedzmy z 5 handlowcami poszczególnych firm leasingowych. Z pewnością zajmie to więcej czasu niż kontakt z brokerem, który przygotuje Ci analogiczne 5 ofert.

Dodatkowo broker będzie miał zdecydowanie większy pogląd na rynek leasingowy niż pracownik w salonie samochodowym czy handlowiec z danej firmy leasingowej. Łatwiej też będzie mu dopasować ofertę pod indywidualne oczekiwania klienta. Szybciej dopasuje produkt pod przedmiot lub pod inne wytyczne ze strony klienta. Dodatkowo mając kilka firm w portfelu szybciej znajdzie oferty promocyjne.

Dodatkowo broker będzie miał zdecydowanie większy pogląd na rynek leasingowy niż pracownik w salonie samochodowym czy handlowiec z danej firmy leasingowej. Łatwiej też będzie mu dopasować ofertę pod indywidualne oczekiwania klienta. Szybciej dopasuje produkt pod przedmiot lub pod inne wytyczne ze strony klienta. Dodatkowo mając kilka firm w portfelu szybciej znajdzie oferty promocyjne.

Która oferta będzie tańsza – od brokera czy z innego źródła?

No i dochodzimy do najważniejszej kwestii – czy korzystając z usług brokera przypadkiem nie przepłacę za leasing? Odpowiedź wcale nie jest tak jednoznaczna. Można, bowiem “przepłacić” za leasing wszędzie, w salonie, komisie, banku, bezpośrednio w firmie leasingowej i u brokera. Warto mieć na uwadze, że brokerzy wynagradzani są przez poszczególne firmy leasingowe na zasadzie success fee, czyli po zrealizowanej transakcji.

Jeśli wychodzisz z założenia, że u brokera zawsze będzie drożej niż bezpośrednio to nie masz racji. Bardzo często brokerzy posiadają różnego rodzaju programy lojalnościowe, które powodują, że oferta z ich ramienia będzie tańsza niż od handlowca danej firmy leasingowej. Kończąc ten wątek sprawdź kilka ofert i sam przekonaj się jak to funkcjonuje w praktyce.

Dlaczego warto skorzystać z usług brokera?

Powodów, dla których warto skorzystać z usług brokera jest kilka. Oto one:

  • oszczędność czasu 
  • oszczędność pieniędzy (u brokera również można otrzymać tańszą ofertę)
  • pomoc przy formalnościach i dokumentach (dobry broker załatwi za Ciebie naprawdę dużo)
  • pomoc przy obsłudze posprzedażowej (dobry broker przypomni Ci o końcu polisy i wynegocjuje tańszą składkę)
  • wiele ofert w jednym miejscu
  • elastyczność 
  • szeroka wiedza o firmach leasingowych i rynku
  • niezależność (nie są uzależnieni tylko od jednego podmiotu)

Jak wybrać dobrego brokera?

Być może zastanawiasz się, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odpowiedniego brokera leasingowego? Postaram się pokrótce wymienić, na jakie elementy warto zwrócić uwagę. Zaznaczam jednak, że jest to moja subiektywna lista (możesz, ale nie musisz się z nią zgodzić).

Dobry broker powinien:

  • Posiadać stosowną wiedzę i doświadczenie. Dla sprecyzowania nie mam tu na myśli jak długo prowadzi działalność gospodarczą, ale jak długo działa w branży. Nie umniejszałbym wiedzy osobie, która prowadzi działalność od roku, ale od ponad 10 lat związana jest z branżą np. praca w różnych firmach leasingowych. Wiedzę zawsze można sprawdzić zadając bardziej skomplikowane pytanie dotyczące umowy.
  • Być zauważalny na rynku, posiadać stronę internetową, działać w social mediach. Tym sposobem będziesz w stanie uzyskać nieco więcej informacji na temat podmiotu lub osoby, której chcesz powierzyć swoją transakcję leasingową.
  • Specjalizować się w leasingu. Wychodzę, z założenia, że jak ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego. Jeśli w jednym punkcie załatwisz leasing, hipotekę, gotówkę, ubezpieczenie, uzyskasz odszkodowanie, złożysz pozew przeciwko kredytowi hipotecznemu w CHF i założysz panele fotowoltaiczne to może nie do końca osoba obsługująca będzie specjalistą w leasingu. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam.
  • Nie pobierać od klienta dodatkowych opłat za swoje usługi. Wcześniej wspominałem, że broker wynagradzany jest bezpośrednio przez firmy leasingowe za sprzedaż ich produktów.
  • Chętnie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ja wychodzę z założenia, że nie skorzystałbym z usług kogoś, kto na moje pytania odpowiadałby tylko po złożeniu wniosku. Nie tędy droga.
  • Przekazywać komplet informacji (również tych mniej wygodnych dla klienta takich jak tabela opłat i prowizji czy ogólne warunki umowy leasingu)
  • Być dostępny dla klienta. Mam tu na myśli łatwość kontaktu z brokerem. Jeśli ktoś notorycznie nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile i SMS-y to raczej we mnie nie wzbudzi zaufania.
  • Być słowny i dotrzymywać ustaleń. Oczywiście czasem zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, ale warto, żebyś ty, jako klient był na bieżąco informowany o tym, na jakim procesie jest twoja transakcja. Czasem tego brakuje.
  • Wspierać klienta również po zrealizowanej transakcji. Niestety na rynku można spotkać podmioty traktujące klientów fantastycznie do momentu uruchomienia leasingu i fatalnie po nich. Dobry broker powinien być do Twoich usług również w trakcie umowy lub nawet po jej zakończeniu.
  • Mieć odpowiednią etykę biznesu. Zdaję sobie sprawę, że tu definicja dla każdego będzie zupełnie inna, więc zostawiam Ci tu chwilę na Twoje własne przemyślenia.

Do tej listy można byłoby zapewne dodać jeszcze kilka innych pozycji, ale wedle mnie zestawienie jest i tak wyczerpujące.

Prośba – nie wykorzystuj brokerów!

I na koniec jeszcze jedna dość istotna kwestia związana z brokerami. Niestety sam osobiście miałem okazję doświadczyć sytuacji, w których klienci nie do końca zachowywali się fair. A mianowicie “wyciągali” mnóstwo wiedzy, podpowiedzi, angażowali sporo czasu na składanie wniosków, a potem z dziwnych przyczyn nie skorzystali z moich usług (pomimo licznych ekonomicznych argumentów przemawiających za proponowanym przeze mnie rozwiązaniem). Co bardziej przykre nie odbierali telefonów i nie odpowiadali na maile. Jeśli więc zdecydujesz się na usługi brokera to uszanuj jego pracę i starania. Tylko i aż tyle. 

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie czy warto wziąć leasingu u brokera, odpowiem twierdząco. Warto wziąć leasing u brokera, ale u dobrego brokera. Jeśli znajdziesz na rynku odpowiedniego specjalistę leasingowego, to na pewno dzięki niemu zaoszczędzisz sporo czasu, niepotrzebnych nerwów i przede wszystkim pieniędzy. Obalam, więc mit mówiący o tym, że jakby nie było u pośrednika zawsze będzie drożej. Równie dobrze więcej za leasing możesz zapłacić również u innych dostawców tych usług. I na koniec jeszcze jedna maksyma – zawsze sprawdzaj i porównuj. To klucz do efektywnej transakcji leasingowej.